Ndryshimi i rregullores nga UEFA – klubet përfitojnë me regjistrimin e lojtarëve të rinj të ardhur në janar për Ligën e Kampionëve

06 Shkurt 2020

UEFA-ja i ka ndryshuar rregullat dhe futbollistët e transferuar në janar mund të regjistrohen në klube e tyre të reja  edhe nëse më parë kanë luajtur në fazën e grupeve.

Janë edhe 16 klube në këtë fazë të garës më të fortë në botë për klub, ku shumica nga to nuk kanë qëndruar duarkryq.

Disa transferime interesante kanë ndodhur, sikurse që është ai i Erling Braut Haaland te Borussia Dortmund, që së bashku me Emre Canin janë pjesë e listës së dërguar në UEFA nga klubi.

Manchester City dhe Chelsea janë klubet e vetme nga 16 të mbetura në garë, që nuk kanë regjistruar asnjë lojtar.

Atalanta

Ardhjet: Mattia Caldara (AC Milan, huazim), Lennart-Marten Czyborra (Heracles Almelo), Adrien Tameze (Nice, huazim)

Largimet: Andrea Masiello (Genoa), Guilherme Arana (përfundim i huazimit), Roger Ibañez (Roma, huazim), Simon Kjær (përfundim i huazimit), Nicolò Cambiaghi, Roberto Piccoli, Diallo Amad Traore, Musa Barrow (Bologna, huazim)

Atlético Madrid

Ardhjet: Yannick Carrasco (Dalian Professional, huazim)

Largimet: Sergio Camello, Mikel Carro (CD Castellón, huazim), Iván Montoro, Alberto Salido (Arenas Club de Getxo, huazim), Óscar Castro

Barcelona

Ardhjet: Sergio Akieme Rodriguez, Kike Saverio, Rei Manaj (Albacete)

Largimet: Carles Aleñá (Real Betis, huazim), Carles Pérez (Roma, huazim), Abel Ruiz (Braga, huazim), Jean-Clair Todibo (Schalke, huazim), Moussa Ëagué (Nice, huazim)

Bayern Munchen

Ardhjet: Álvaro Odriozola (Real Madrid, huazim)

Largimet: Jann-Fiete Arp

Chelsea

Ardhjet: Nuk ka

Largimet: Marc Guehi (Swansea, huazim), George McEachran (Cambuur, huazim)

Borussia Dortmund

Ardhjet: Emre Can (Juventus, huazim), Erling Braut Haaland (Salzburg)

Largimet: Paco Alcácer (Villarreal), Jacob Bruun Larsen (Hoffenheim), Julian Weigl (Benfica)

Juventus

Ardhjet: Giorgio Chiellini

Largimet: Merih Demiral

Leipzig

Ardhjet: Dani Olmo (Dinamo Zagreb), Philipp Tschauner, Angeliño (Manchester City, huazim)

Largimet: Diego Demme (Napoli), Matheus Cunha (Hertha BSC Berlin), Marcelo Saracchi (Galatasaray, huazim)

Liverpool

Ardhjet: Takumi Minamino (Salzburg)

Largimet: Sepp van den Berg

Lyon

Ardhjet: Karl Toko Ekambi (Villarreal, huazim), Bruno Gomez Soares

Largimet: Heritier Deyonge, Oumar Solet, Issiar Drame

Manchester City

Ardhjet: Nuk ka

Largimet: Angeliño (Leipzig, huazim), Ian Poveda (Leeds)

Napoli

Ardhjet: Diego Demme (Leipzig), Stanislav Lobotka (Celta Vigo), Matteo Politano (Inter, huazim)

Largimet: Faouzi Ghoulam, Kevin Malcuit, Amin Younes

PSG

Ardhjet: Marcin Bulka

Largimet: Eric Maxim Choupo-Moting

Real Madrid

Ardhjet: Marco Asensio

Largimet: Álvaro Odriozola (Bayern, huazim), Manu Hernando (Racing, huazim), Pedro Ruiz

Tottenham

Ardhjet: Steven Bergwijn (PSV), Hugo Lloris, Gedson Fernandes (Benfica, huazim)

Largimet: Christian Eriksen (Inter), Danny Rose (Neëcastle, huazim), Kyle Walker-Peters (Southampton, huazim), Victor Wanyama, Troy Parrott

Valencia

Ardhjet: Alessandro Florenzi (Roma, huazim), Javier Jiménez, Cristiano Piccini

Largimet: Ezequiel Garay, Koba Koindredi, Yunus Musah.

/Telegrafi/ 

www.telegrafi.com