“Nëse Spanja humbet Botërorin është vetëm faji i qeverisë”

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Dhjetor 2017 19:31
“Nëse Spanja humbet Botërorin është vetëm faji i qeverisë”

Angel Maria Villar akuzon qeverinë e Madridit se është përgjegjëse për rrezikun që i kanoset kombëtares spanjolle, që mund të përjashtohet nga finalet e Botërorit "Rusi 2018".

Pak ditë më parë FIFA i dërgoi një letër Federatës Spanjolle të Futbollit, ku shprehte shqetësimin për ndërhyrjet e qeverisë në procesin zgjedhor për kreun e federatës dhe si rrjedhojë Spanja rrezikon të përjashtohet nga qeveria e futbollit botëror.

FIFA nuk po i kërkon një shteti sovran që të shkelë ligjet e veta, siç po përflitet, por po i kërkon të respektojë statutin dhe rregulloret”, ka thënë ish-presidenti i federatës, Angel Maria Villar.

“Duhet të pyesim veten përse këto konflikte nuk ndodhin në Gjermani, Itali apo Britaninë e  Madhe: përgjigja është se autoritet publike respektojnë pavarësinë e federatave të tyre”, ka vijuar Villar.

Më tej, ai shton: “Dua që Spanja të jetë në finalet e Botërorit të Rusisë, ku u kualifikua me meritë. Të shpresojmë që shteti i së drejtës dhe rregulloret e FIFA-s dhe UEFA-s të respektohen. Këshilli Superior i Sportit po bën që federata të mos respektojë ligjet, pretendon që të anulohen zgjedhjet edhe pse ligji nuk ia lejon dhe ky organ do të jetë përgjegjësi kryesor në rast se Spanja mbetet jashtë Botërorit”, - tha Villar./EDS/

 

 

Rrëfehet Burdisso: Prej Messit humba kombëtaren

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 11:18
Ja episodi që vendosi

Kur e gjithë bota e futbollit tregon me gisht Lionel Messi-n si një nga shkaktarët e dështimit të Argjentinës në Botërorin e Rusisë, vjen edhe një goditje nga ish-shoku i skuadrës në kombëtare, Nicolas Burdisso. Ky i fundit tregon se pas Kupa së Amerikës në vitin 2011 nuk është thirrur më në kombëtare për shkak të Messi-t.

Nicolas Burdisso zbulon se ai ka pasur “një konfrontim fizik në dhomën e zhveshjes” me Lionel Messi-n kur luante te Argjentina. Mbrojtës 37-vjeçar që ka shpenzuar pjesën më të madhe të karrierës së tij duke luajtur në Itali për ekipe si: Inter, Roma, Genoa dhe Torino ndërkohë që tani është një agjent i lirë.

Pjesëmarrja e tij në kombëtaren argjentinase u ndërpre pas edicionit të Kupës së Amerikës në vitin 2011. “Ne patëm një konfrontim fizik në dhomën e zhveshjes”, u shpreh Burdisso për “Telefe” në Argjentinë.

“Nuk mendoj se unë isha i vetmi që i kisha bërtitur atij, por janë gjëra që ndodhin në dhomën e zhveshjes. Padyshim, atë kohë shkuam mbi limite. Ne e kishim argumentuar në fushë, sepse ai donte topin dhe unë u mundova të pasoja tek ai, por nuk munda ta bëja saktësisht. Ai u nxeh rreth lojës, unë për situatën”.

“Ne ecëm së bashku drejt dhomës së zhveshjes dhe e pashë që ai po vinte drejt meje, e prita atë. Aty patëm një konfrontim fizike dhe më pas u ndamë. Këto gjëra ndodhin në futboll. Lionel ka një personalitet të fortë ashtu siç e kam dhe unë. Por çdo gjë u mbyll mirë”. Burdisso ka regjistruar 49 ndeshje me Argjentinën, por asnjë pas nëntorit të vitit 2011. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Guardiola ndez shpresat e Argjentinës

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
16 Korrik 2018 21:15
Fjalët e trajnerit inkurajojnë

Tashmë Sampaoli është larguar dhe drejtuesit e Federatës Argjentinase të Futbollit po mendojnë për një revolucion. Sepse më keq se kaq nuk ka ku të shkojë. Herën e fundit që skuadra ka sjellë një trofe në shtëpi ka qenë viti 1993, një Kupë Amerike që tashmë është harruar… Që prej atëhere vetëm zhgënjime njëri pas tjetrit.

Edhe me lindjen e një ylli magjik si Leo Messi, skuadra nuk ka mundur të sigurojë më shumë se sa një vend në finale, Botërori apo në Kupën e Amerikës. Emri më i dashur nga Tapia, presidenti i Federatës, është Pep Guardiola. Trajneri i Manchester Cityt është ëndrra e tij, pasi e sheh si të vetmin në gjendje për të nxjerrë më të mirën e Leo Messit.

Por pavarësisht se duket e pamundur që Guardiola të largohet nga klubi anglez, e përditëshmja “Marca” zbulon se drejtuesit e Federatës Argjentinase kanë bërë një sondazh të vetë Pep, i cili mësohet t’i ketë thënë të dërguarit tekstualisht “Jam i gatshëm të dëgjoj propozime kur të mos ketë më një trajner në detyrë”. E ndoshta ka qenë pikërisht kjo frazë e ish-trajnerit të Barcelonës dhe Bayernit që ka shtyrë Tapian të “lajë duart” me Jorge Sampaolin.

Nga ana tjetër, Guardiola është shprehur për mediet se Argjentinën duhet ta drejtojë një argjentinas, por kjo për drejtuesit e federatës ka qenë thjesht një frazë kortezie dhe tani kanë të drejtë të ëndërrojnë./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Tani është zyrtare: Adios Sampaoli

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 22:38
Të reja nga Argjentina

Këtë të diel erdhi dhe formalizimin i diçkaje që duhet të kishte ardhur disa ditë më parë: Jorge Sampaoli nuk është më trajner i ekipit kombëtar të Argjentinës pas marrëveshjes së tij Federatën e Futbollit të Argjentinës për pjesën e mbetur të kontratës.
Kjo u raportua nga AFA nëpërmjet një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e saj. AFA nuk dha numra specifike se sa i kushton largimi i trajnerit,  gjithashtu dhe dy ndihmësit e tij, përgatitësi fizik Jorge Desio si dhe analisti i videove Matías Manna.

Deklarata zyrtare e AFA-s për largimin e Sampaolit:
“Federata e Futbollit Argjentinas dhe Jorge Sampaoli arritën një marrëveshje të përbashkët për të përfunduar ciklin e tyre për drejtimin e ekipit kombëtar të Argjentinës. Sot, Federata e Futbollit Argjentinas dhe ish-trajneri i ekipit kombëtar, Jorge Sampaoli, kanë rënë dakord reciprokisht për përfundimin e kontratës së tyre. Gjithashtu, përgatitësi fizik, Jorge Desio dhe analisti i videove, Matías Manna, të cilët bënë vetëlargim”.

“Federata falënderon profesionistët për aktivitetin e zhvilluar me kombëtaren gjatë ciklit të tij”.

Sampaoli kishte dhe pesë vite kontratë me AFA-n, që do të thotë se ata duhet t’i shlyenin atij 20 milion dollar në bazë të kontratës së nënshkruar para se të niste Botërori i Rusisë. Megjithatë, marrëveshja duket se i ka sjellë përfitime Federatës së Futbollit të Argjentinës, e cila tashmë është e lirë që të zgjedhë dikë tjetër në krye të përfaqësueses. /EDS/
**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

De Biasi: Jam i zhgënjyer, dje isha praktikisht trajneri i Polonisë...

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
13 Korrik 2018 17:27
Ai tregon prapaskenat

Ish-trajneri i Shqipërisë, Gianni De Biasi, foli në “Maracana” të “RMC Sport”, për temat më të nxehta të momentit: Kampionati Botëror, “Topi i Artë”, CR7 te Juve, dhe më e rëndësishmja diskutoi zërat që e lidhën me një kalim te Polonia. Italiani pranoi se ka qenë afër kombëtares së Polonisë, por në fund drejtuesit zgjodhën një polak.

"Dy vite më parë isha shumë afër Italisë dhe isha përpara një tjetri. Dje unë kam qenë praktikisht trajner i Polonisë, pastaj Boniek zgjodhi një trajner polak: ndjehesha i përjashtuar, isha i zhgënjyer, do të doja të më thoshte ai dhe jo ta merrja vesh në gazetë. Midis klubit dhe kombëtares nuk kam preferencë, do të doja të kthehesha në trajnim dhe të përpiqem të arrij qëllimet", tha De Biasi.

Finalja mes Kroacisë dhe Francës – “Në një ndeshje të vetme të gjitha dallimet mund të reduktohen, edhe nëse unë e shoh Francën si një favorite, një ekip që është rritur shumë me lojtarë me cilësi absolute, por presioni emocional mund të ndihet, francezët kanë shumë për të humbur. Kroacia? Nuk ka egoizëm dhe individualizëm, të gjithë arsyetojnë me 'ne': forca e kroatëve është grupi”.

A është Modric për “Topin e Artë” ? – “Ai e meriton atë, ai ka bërë gjëra të rëndësishme me Real Madridin dhe nëse ai fiton Kupën e Botës ai do të jetë favoriti numër një".

Ronaldo në Juve – “Unë jam shumë i kënaqur që ai është lojtari më i fortë në botë, ai i jep prestigj Serie A. Ai gjithashtu i jep një ndërgjegjësim më të madh shokëve të tij të ardhshëm dhe do të jetë një lider për të gjithë dhomën e zhveshjes së Juventusit. Me Ronaldo-n keni sigurinë që herët a vonë do të shënoni, sigurisht që nuk duhet ta kërkoni atë që të kthehet në mbrojtje. Higuain? Do të përpiqesha ta privoj, por ju duhet të shihni se si do të ndryshojë ekuilibri në dhomën e zhveshjes".

Inter, Roma dhe Napoli kush e shqetëson më shumë Juven? - "Interi tani ka bërë një hap përpara dhe Roma është forcuar, veçanërisht nëse ata mbajnë Alisson: me Napoli ata janë të gjithë në të njëjtin nivel". /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.