"Neuer gati që në mars", Löw ka besim te rikthimi i kapitenit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
23 Dhjetor 2017 09:09
A do të ndodhë vërtet kështu?

Joachim Löw ka vite që punon me kombëtaren më të mirë në botë, Gjermaninë, dhe nuk e tremb asgjë. I pyetur se çfarë mendon për kapitenin Manuel Neuer, aktualisht i dëmtuar në kockën metatarsale të këmbës, trajneri është shprehur se “gjithçka po shkon sipas planeve”.

Portieri i Bayern-it vazhdon rikuperimin dhe nuk do të stërvitet me skuadrën në fazën përgatitore të Katarit, por Jogi ka besim te rikthimi i tij para Botërorit të Rusisë. “Mendoj se Neuer do të jetë mirë në shkurt apo mars, kur do të mund të stërvitet qetësisht me skuadrën. Botërori nis në qershor, kështu që ai do të ketë kohë të mjaftueshme për të gjetur formën”.

31-vjeçari nuk luan që prej muajit shtator dhe ende nuk dihet me siguri se kur do të rikthehet. Pas largimit të ish-kapitenëve Philipp Lahm dhe Bastian Schweinsteiger, ai është lojtari më i rëndësishëm për kampionët e botës.

Afrika e Europës është kampione e Botës

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 23:05
Nga periferia në qiell

Triumfi francez në Kupën e Botës mund të quhet pa diskutim edhe fitorja e multikulturalizmit. Sepse Franca quhet, prej shumë vitesh, Afrika e Europës. Dhe ngjitet në majë të botës për herë të dytë duke i reskpektuar në maksimum tri parimet e saj: libertè, fraternitè, egalitè e… Mbappé.

Por jo vetëm ai. Në radhët e skuadrës së drejtuar mjeshtërisht nga Dider Deschamps, ka lojtarë që vijnë nga periferitë, por që kanë tërhequr “karrocën” duke ngritur Francën në qiell. E nëse kjo Francë mund të quhet pa frikë si Brazili i ri, atëherë Parisi ngjan edhe më shumë me Rion, për favelat, lagjet e varfra, por të pasura me talente.

POGBA – Pas një Europiani zhgënjyes, tani vendos duart te trofeu më i çmuar. i rritur shpejt nga prindër të ndarë, në “banlieue” – periferitë e Parisit, ka treguar shpejt pasion për futbollin. Por Paul nuk ka vetëm këmbë. Lexon shumë, sidomos mbi fenë islame dhe mbi problemet e Afrikës në përgjithësi e të Guinesë “së tij” në veçanti.

UMTITI – Kamerunas i natyralizuar francez, është ndër personazhet kryesorë të këtij Botërori. Thuajse e pamundur për ta kaluar në dyluftime trup më trup, e vështirë për t’u përballuar kur hidhet në sulm. Edhe ai djalë periferie, di si t’i kapërcejë pengesat.

MBAPPE – Kandidat për Topin e Artë (në garë me Griezman që ka fituar edhe Europa League, pa përjashtuar Modric). Edhe ai i rritur në periferitë e Parisit. Babai kamerunas trajner moshash në futboll, mamaja algjeriane dhe kampione në volejboll. Nga fushat me dhe në rrethina mbërrin në Paris dhe në majë të botës.

KANTE – Nuk është kampion, por në fushë është një makinë e vërtetë, konstant në lëvizje dhe i saktë. Talent nuk ka shumë, por nuk i mungon vullneti. Të gjithë e mbajnë mend si një djalë trupvogël që mblidhte plehrat, ndërsa tani është kampion bote me Francën, pa harruar Malin “e tij”.

MATUIDI – Njeriu që sjell ekuilibrin në mesfushë. Vendimtar për Deschamps aq sa edhje për Allegrin te Juventus. Djali i dy prindëve nga Angola, Blaise është lojtar që jep garanci, edhe në pozicionin jo natyral ku luajti këtë Botëror.

Emigrantët i dhuruan Francës Kupën e Botës. Me një skuadër të re, multirracore dhe modern./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Luka Modric: I trishtuar, por krenar

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 22:20
Ndjenjat e kapitenit

Luka Modric ka fituar “Topin e Artë” të turneut të Kupës së Botës, por atë “të vërtetin” duhet që të pres një tjetër vit, Kroacia e tij ka humbur në finale të Botërorit dhe ai është pak i zhgënjyer në “Luzhniki Stadium”. Megjithatë, deri më dje ai po kuotohej si lojtari që po të fitonte Kupën e Botës do të ishte kandidati kryesor për të fituar edhe “Topin e Artë”. Tashmë na mbetet vetëm të shohim se çfarë do të ndodhë deri atëherë kur “France Football” të vendosë se kush do të jetë fituesi.

“Jam i trishtuar sepse kemi humbur, por në të njëjtën kohë jam krenar për të gjithë atë që kemi bërë në Rusi. Nuk është e lehtë të humbasësh. Duhet të presim që emocionet të qetësohen. Kemi qenë skuadra më e mirë për pjesën më të madhe të ndeshjes, por nuk arritëm që të tregonim saktësi në shënim, pësuam edhe ata gola duke qenë të pafat. Kështu, francezët janë ata që po festojnë tani, por ne jemi krenarë për atë që kemi arritur”, ishin këto fjalët e para të Modric.

Mesfushori i Real Madrid dhe lojtari që ka vrapuar më shumë në këtë Kupë Bote e mban kokën lartë: “E lamë zemrën tonë në fushën e lojës. Dhamë të gjithë atë që kishim brenda. Pavarësisht se kemi humbur, por në Rusi kemi bërë diçka që këtu do të kujtohet për shumë kohë”, u shpreh qartësisht kapiteni i Kroacisë Luka Modric në fjalën e tij gjatë konferencës për shtyp pas finales kundër Francës. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Hajmalia origjinale e kampionëve të Botës | FOTO

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 21:59

20 vjet më parë kur Franca fitonte Kupën e Botës për herë të parë në historinë e saj, para çdo ndeshje Laurent Blanc puthte kokën pa flokë të portierit Fabian Barthez. 20 vjet më pas, Franca shpallet sërish kampione e botës dhe këtë herë bestytnia është tjetër. Francezët e kanë çuar këtë vit në një nivel krejt tjetër supersticionin dhe gjithçka falë Kylian Mbappe.

Këtë herë hajmalia është Adil Rami, sërish një mbrojtës, por në ndryshim nga Blanc që ishte titullar i padiskutueshëm, ai nuk ka luajtur fare në fushë, por vetëm në dhomat a zhveshjes.

I dashuri i Pamela Anderson ka qenë protagonist falë mustaqeve të tij stil i vjetër, të kuruara në detaj si një aristokrat i vërtetë. Para ndeshjes me Argjentinën, Mbappe i është afruar dhe i ka përdredhur mustaqet e mbrojtësit. Një veprim ky që francezët e kanë lidhur me fitoren 4-3 ndaj Messit me shokë dhe e kanë përsëritur para gjithë ndeshjeve të tjera, përfshi edhe finalen.

Rituali duket se ka funksionuar dhe për sa kohë që Rami do të jetë në skuadër, është e sigurt që Griezmann, Mbappe dhe të tjerët do të shkojnë në radhë për t’u marrë me mustaqet e tij. Ndoshta i mbushin mendjen trajnerit Deschamps që Rami duhet edhe për Europian…/EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Ja si e përjetuan francezët triumfin e 'Gjelave' në Botëror

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 21:24

Mijëra njerëz pushtuan Kullën Eiffel dhe sheshin e Champ de Mars për të parë kombëtaren e tyre në aksion nëpërmjet një ekrani të madh. Por, kur mijëra e mijëra njerëz po mbushnin sheshin, policia e pa të arsyeshme që të mbyllte zonën për të pasur më tepër siguri.

Sipas raportimeve, fansat hodhën shishet drejt makinave të policisë dhe u përplasën me ata në rrugë përpara se triumfi të vinte. Policia e Parisit paralajmëroi: “Zona e fansave në Champ de Mars është plotë, për arsye sigurie iu pyesim juve që të mos qëndroni gjatë dhe të mos tentoni që të hyni në këtë zonë”.

Kur “Les Blues” u shpallën kampion të Botës për herën e dytë në historinë e tyre pas fitores kundër Kroacisë në Moskë, çdo gjë shpërtheu në festë. Tifozët që nuk patën mundësi që të shijonin këtë ndeshje në Rusi, patën mundësi që të shihnin këtë ngjarje në një ekran të madh që ishte vendosur pranë Kullës Eiffel dhe Champ de Mars.

Flamuri i Franës me ngjyra blu të bardhë e të kuqe dukej qartësisht në shpatullat e njerëzve ose i pikturuar në fytyrat dhe në pjesët e tyre të trupit. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.