REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
Kështu ndodhi edhe në Evropianin e Francës!

Neymar dhe Piqué bien dakord: Kjo skuadër do të befasojë në Rusi

28 Dhjetor 2017 17:02

Pas gjashtë muajsh nis Kupa e Botës “Rusi 2018” dhe të gjithë tifozët e futbollit kanë nisur me llogaritë e tyre se cilat skuadra mund të befasojnë apo edhe të fitojnë në kompeticionin më të madh futbollistik. Edhe vetë lojtarët nuk mbeten mbrapa, secili duke parashikuar se çfarë i pret në Rusi.

Neymar, edhe pse është larguar si “armik” nga Barcelona dhe ua ka prishur qejfin katalanasve me kalimin e tij te PSG-ja, vazhdon të ruajë një lidhje të fortë me shumicën e ish-shokëve të tij të skuadrës. Së fundmi, ai ka dhënë një intervistë të përbashkët me mbrojtësin Gerard Piqué në “The Players Tribune”.

Braziliani dhe shtatlarti i Barcelonës kanë thënë të njëjtën përgjigje, kur janë pyetur se kush mund të bëjë mrekullinë në finalet e Botërorit. “Islanda”, - është shprehur Neymar në fillim dhe Piqué menjëherë ka replikuar me të duke thënë se donte të përgjigjej njëlloj.

“Edhe ti? Kam parë disa prej ndeshjeve të tyre dhe vërtet që kanë luajtur mirë. Do të befasohesh prej tyre”, - i është drejtuar sulmuesi i PSG-së. Ata kanë të drejtë, sepse Islanda ishte një surprizë e bukur edhe në Kampionatin Evropian të Francës, ku arritën deri në çerekfinale. 

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Ju njohim me ekipet pjesëmarrëse në finalet e Botërorit, stadiumet, statistika e kuriozitete, grupet dhe kalendari i turneut

Nga ekipet te kalendari, gjithçka duhet të dini për “RUSI 2018”

12 Janar 2018 19:26

Ngjarja kryesore në botën e futbollit për këtë vit, është padyshim Kampionati Botëror që do zhvillohet në Rusi. Edicioni i 21-të u turneut më të rëndësishëm në planet, që premton të jetë spektakolar.

Kampionët në fuqi, Gjermania janë favoritët e turneut, pas fazës eliminatore të shkëlqyer që zhvilloi. Sidoqoftë, rruga drejt suksesit nuk do të jetë e lehtë pasi janë vendosur në grupin F në krah të Suedisë, Meksikës dhe Republikës së Koresë.

Ekipi i drejtuar nga Joachim Low, ishte i vetmi ekip europian që përfundoi fazën me një rekord të përsosur prej 10 fitoresh nga 10 ndeshje dhe shënoi 43 gola, ndërkohë që pësuan vetëm katër.

Shpagimi, do të jetë synimi i brazilianëve, pasi atij dështimi në botërorin e kaluar, që u zhvillua në shtëpinë e tyre

Humbja 7-1  në gjysmëfinale me Gjermaninë, nuk do të harrohet kurrë, por trajneri Tite ka ndryshuar fytyrën këtij ekipi, dhe nuk ka asgjë të përbashkët me atë ekip që u paraqit botërorin e kaluar.

Udhëhequr nga Neymar, Brazili dominoi kualifikueset e CONMEBOL dhe përfundoi grupin me 10 pikë diferencë nga vendi i dytë, ku u rendit Uruguai.

Harmonia dhe spektakli, që janë karakteristikat e futbollit brazilian janë kthyer, me një sulm që përfshin Neymar, Gabriel Jesus dhe Philippe Coutinho, që e bën akoma më të vështirë misionin, për ekipet e tjera që ta ndalin Brazilin.

Spanja është një tjetër ekip që do të kërkojë të fshijë kujtimet e Kupës së Botës 2014, ku rekordi i fitimit të tre kompeticioneve radhazi si Euro 2008, Kampionati Botëror 2010 dhe Euro 2012 - u ndërpre nga eliminimi në grupe.

Detyra më e vështirë e SpanjësGrupin B do të jetë sfida me kampionin në fuqi të Euro 2016, Portugalinë.

Ndërkohë, Franca dhe Argjentina mund të mburren me yjet në ekip, por ende nuk kanë treguar se mund të prodhojnë një futboll, që përkon me cilësinë e turneut.  Les Bleus në letër janë më të favorizuar në fazën në grupe, pasi shorti i ka vendosur me Australinë, Perunë dhe Danimarkën.

Gareth Southgate ka një detyrë të vështirë për të udhëhequr Anglinë, pas poshtërimeve të pësuar si në Euro 2016 ashtu edhe në Kupën e Botës 2014.

EKIPET pjesëmarrëse

UEFA – Europa

Nga Europa, në Rusi 2018,u kualifikuan 13 ekipe plus organizatorin e turneut Rusia. Belgjika, Franca, Gjermania, Anglia, Islanda, Polonia, Portugalia dhe Spanja fituan grupet përkatëse. Suedia, Zvicra, Kroacia dhe Danimarka u kualifikuan me anë të play-off, duke eliminuar respektivisht Italinë, Irlandën e Veriut, Greqinë dhe Irlandën.

Europa ka shtatë Kupa BoteRusi (me Italinë do të ishin 11), nga të cilat katër janë fituar nga Gjermania dhe një nga Franca (1998), Anglia (1966) dhe Spanja (2010). Nëse gjermanët fituan Kupën e Botës në vitin 1954, në vitin 1974, duke mundur në finale Holandën e futbollit total të Cruijff-it, në Itali1990 dhe në edicionin e fundit të vitit 2014, Franca dhe Anglia arritën të fitonin vetëm ato edicione që ishin vetë organizatorë të turneut. Në vitin 1998, Franca e Zidane dhe Deschamps mundën në finale Brazilin e Ronaldos, ndërsa akoma edhe sot diskutohet për golin fantazëm në finalen e 1966, shënuar nga Geoff Hurst, që i dha mundësinë Anglisë të mundte Gjermaninë në finale.

Para fitores së vitit 2010, renditja më e mirë e Spanjës ishte vendi i katërt në 1950. Nga ana tjetër, për herë të parë në Kupën e Botës merr pjesë Islanda, kualifikuar nga një grup që nuk ishte i lehtë, i përbërë nga Ukraina, Kroacia dhe Turqia. Pritet shumë edhe nga Polonia e Lewandowsk-it, pas mungesës në Brazil dhe Afrikë të Jugut.

Rikthim edhe për Suedinë, që mungon nga viti 2006. Eliminuan Italinë, por ky ekip nuk mund të krahasohet në asnjë mënyrë me atë që mori pjesë në Botërorin e 1950, ku doli e treta falë lojës të Gunnar Nordahl.

CONMEBOL - Amerika e Jugut

Peruja është ekipi i pestë që kualifikohet nga grupi i Amerikës së Jugut pas fitores në  play-off me Zelandën e Re. Për Perunë  është një rezultat historik: kualifikimi i fundit daton në 1982 (36 vjet më parë). Katër ekipet e tjera që kanë prenë biletën për Rusi 2018 janë Brazili, Uruguai, Kolumbia dhe Argjentina. Këta shtete kanë  nëntë Kupa Bote. Brazili ka fituar pesë (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), ndërsa dy kupa janë fituar nga Argjentina (1978 dhe 1986) dhe Uruguai (1930 dhe 1950). Ndërsa, renditja më e mirë e Kolumbisë është eliminimi në çerekfinale nga Brazili në 2014.

CAF – Afrika

Afrikë, Egjipti rikthehet pas 27 vjetësh në një fazë finale të Kupës së Botës. Pjesëmarrja e fundit daton në Itali në vitin 1990, kur ekipi kombëtar afrikan u eliminua në raundin e parë. Merita e këtij suksesi sigurisht që i atribuohet sulmit të ekipit drejtuar nga Hector Cuper, i cili mund të mbështetet tek një lojtar si Salah. Rikthehet pas 20 vjetësh, edhe, Maroku, që së bashku me Tunizinë, Nigeri dhe Senegal, mbyllin listën e ekipeve afrikane të kualifikuara në Rusi 2018.

OFC - Azia dhe Oqeania

Pesë skuadra të kualifikuara, për raundin përfundimtar të Kupës së Botës nga Azia dhe Oqeania. Irani dhe Arabia Saudite janë ndër surprizat. Ekipet e tjera të kualifikuara janë Japonia, Koreja e Jugut dhe Australia që kanë marrë pjesë më përpara në Botëror.

CONCACAF - Amerika Veriore dhe Qendrore

Surprizë moskualifikimi i Shteteve të Bashkuara: diçka që nuk ndodhte që nga viti 1986. Tjetër surprizë është kualifikimi i  Panamasë dhe Kosta Rikes, që ju bashkohet edhe Meksika.

 

Statistika dhe kuriozitete!

  • Ky do të jetë edicioni i 21-të i Kupës së Botës, 88 vjet pas atij të zhvilluar në Uruguai1930. Për herë të parë do të luhet në Rusi.
  • Ekipet pjesëmarrëse do të jenë 32, përfshirë debutuesit e Panamasë dhe Islandës. Ekipi debutues i fundit që kalonte fazën e grupeve ishte Sllovakia në vitin 2010.
  • Ekipi organizator ka kaluar gjithmonë fazën e grupeve në Kupën e Botës, me përjashtim të Afrikës së Jugut në vitin 2010.
  • Në fakt, në gjashtë nga 20 botëroret e mëparshme , ishte ekipi organizator që triumfonte - e fundit ishte Franca në 1998.
  • Gjermania synon të bëhet Kombëtarja e parë që mund të fitojë dy botërore të njëpasnjëshme pas Italisë (1934-1938) dhe Brazilit (1958-1962).
  • Portugalia mund të bëhet Kombëtarja e katërt që fitojnë një kampionat europian dhe një kampionat botëror rresht, pas Gjermanisë Perëndimore (Euro 72 dhe 74), Francës (World 98 dhe Euro 2000) dhe Spanjës (Euro 2008, Kampionati Botëror 2010 dhe Euro 2012)..
  • Shënuesi më i mirë në historinë e Kupës së Botës është padyshim Miroslav Klose (16 gola).

 

GRUPET:

Grupi A: Rusi (vendi pritës), Arabi Saudite, Egjipt, Uruguai

Grupi B: Portugali, Spanjë, Marok, Iran

Grupi C: Francë, Australi, Peruja, Danimarkë

Grupi D: Argjentinë, Islandë, Kroaci, Nigeri

Grupi E: Brazil, Zvicër, Kosta Rikë, Serbi

Grupi F: Gjermani, Meksikë, Suedi, Kore e Jugut

Grupi G: Belgjikë, Panama, Tunizi, Angli

Grupi H: Poloni, Senegal, Kolumbi, Japoni

 

KALENDARI:

Faza në grupe:

14.6.2018

(A) Rusi – Arabi Saudite: 17:00 , “Luzhniki Stadium”, Moskë

15.6.2018

(A) Egjipt – Uruguaj: 14:00 , “Central Stadium”, Ekaterinburg

(B) Marok – Iran: 17:00, “Krestovsky Stadium”, Shën Petërburg

(B) Portugali – Spanjë: 20:00, “Fisht Olympic Stadium”, Soçi

16.6.2018

(C) Francë – Australi: 12:00, “Kazan Arena”, Kazan

(D) Argjentinë – Islandë: 15:00, “Otkrytie Arena”, Moskë

(C) Peru – Danimarkë: 18:00,  “Mordovia Arena”, Saransk

(D) Kroaci – Nigeri: 21:00, “Kaliningrad Stadium”, Kaliningrad

17.6.2018

(E) Kosta Rikë – Serbi: 14:00, “Samara Arena”, Samara

(F) Gjermani – Meksikë: 17:00, “Luzhniki Stadium”, Moskë

(E) Brazil – Zvicër: 20:00, “Rostov Arena”, Rostov mbi Don

18.6.2018

(F) Suedi - Kore e Jugut: 14:00, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

(G) Belgjikë – Panama: 17:00, “Fisht Olympic Stadium”, Soçi

(G) Tunizi – Angli: 20:00, “Volgograd Arena”, Vollgograd

19.6.2018

(H) Poloni – Senegal: 14:00, “Otkrytie Arena”, Moskë

(H) Kolumbi – Japoni: 17:00, “Mordovia Arena”, Saransk

(A) Rusi – Egjipt: 20:00, “Krestovsky Stadium”, Shën Petërburg

20.6.2018

(B) Portugali – Marok: 14:00, “Luzhniki Stadium”, Moskë

(A) Uruguaj – Arabi Saudite: 17:00, “Rostov Arena”, Rostov mbi Don

(B) Iran – Spanjë: 20:00, “Kazan Arena”, Kazan

21.6.2018

(C) Francë – Peru: 14:00, “Central Stadium”, Ekaterinburg

(C) Danimarkë – Australi: 17:00, “Samara Arena”, Samara

(D) Argjentinë – Kroaci: 20:00, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

22.6.2018

(E) Brazil - Kosta Rikë: 14:00, “Krestovsky Stadium”, Shën Petërburg

(D) Nigeria – Islandë: 17:00, “Volgograd Arena”, Vollgograd

23.6.2018

(G) Belgjikë – Tunizi: 14:00, “Otkrytie Arena”, Moskë

(F) Gjermani – Suedi: 17:00, “Fisht Olympic Stadium”, Soçi

(F) Kore e Jugut – Meksikë: 20:00, “Rostov Arena”, Rostov mbi Don

24.6.2018

(G) Angli – Panama: 14:00, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

(H) Japoni – Senegal: 17:00, “Central Stadium”, Ekaterinburg

(H) Poloni – Kolumbi: 20:00, “Kazan Arena”, Kazan

25.6.2018

(A) Uruguaj – Rusi: 16:00, “Samara Arena”, Samara

(A) Arabi Saudite – Egjipt: 16:00, “Volgograd Arena”, Vollgograd

(B) Iran – Portugali: 20:00, ““Mordovia Arena””, Saransk

(B) Spanjë – Marok: 20:00, “Kaliningrad Stadium”, Kaliningrad

26.6.2018

(C) Australi – Peru: 16:00, “Fisht Olympic Stadium”, Soçi

(C) Danimarkë – Francë: 16:00, “Luzhniki Stadium”, Moskë

(D) Nigeria – Argjentinë: 20:00, “Krestovsky Stadium”, Shën Petërburg

(D) Islandë – Kroaci: 20:00, “Rostov Arena”, Rostov mbi Don

27.6.2018

(F) Kore e Jugut – Gjermani: 16:00, “Kazan Arena”, Kazan

(F) Meksikë – Suedi: 16:00, “Central Stadium”, Ekaterinburg

(E) Serbi – Brazil: 20:00, “Otkrytie Arena”, Moskë

(E) Zvicër - Kosta Rikë: 20:00, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

28.6.2018

(H) Japoni  - Poloni: 16:00, “Volgograd Arena”, Vollgograd

(H) Senegal – Kolumbi: 16:00, “Samara Arena”, Samara

(G) Angli – Belgjikë: 20:00, “Kaliningrad Stadium”, Kaliningrad

(G) Panama – Tunizi: 20:00, “Mordovia Arena”, Saransk

 

1/8 e finaleve

 

30.6.2018

C1 - D2            16:00           “Kazan Arena”

A1 - B2            20:00           “Fisht Olympic Stadium”

1.7.2018

E1 - F2            16:00            “Samara Arena”

G1 - H2           20:00            “Rostov Arena”

2.7.2018

B1 - A2            16:00         “Luzhniki Stadium”

D1 - C2            20:00         “Nizhny Novgorod Stadium”

3.7.2018

F1 - E2             16:00           “Krestovsky Stadium”

H1 - G2           20:00            “Otkrytie Arena”

 

1/4 e finaleve

 

6.7.2018

QF1 - QF2       16:00           “Nizhny Novgorod Stadium”

QF5 - QF6       20:00         “Kazan Arena”

 

 

7.8.2018

QF3 - QF4       20:00               “Fisht Olympic Stadium”

QF7 - QF8       14:00               “Samara Arena”

Gjysmëfinale

 

10.7.2018

SF1 - SF2         20:00               “Krestovsky Stadium”

11.7.2018

SF3 - SF4         20:00               “Luzhniki Stadium”

 

Finalja

FN1 - FN2       17:00               “Luzhniki Stadium”

 

STADIUMET:

Do të zhvillohen gjithsej 64 ndeshje në 12 stadiume të vendosura në 11 qytete:

Moska: Stadiumi Luzhniki (81,000 kapacitet) dhe Otkrytiye Arena (45,360)

Shën Petersburg: Stadiumi Krestovsky (56,196)

Kaliningrad: Stadiumi Kaliningrad (35,000)

Kazan: Kazan Arena (45,379)

Nizhny Novgorod: Stadiumi i Nizhny Novgorod (45,000)

Samara: Cosmos Arena (44,918)

Volgograd: Volgograd Arena (45,568)

Saransk: Mordovia Arena (44,442)

Rostov-on-Don: Rostov Arena (45,000)

Soçi: Stadiumi Olimpik i Fishtit (47,659)

Yekaterinburg: Ekaterinburg Arena (35,696)

 

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
“Twitter Inc” dhe “Snap Inc”

Mediat bëhen bashkë për të transmetuar “Rusi 2018”

9 Janar 2018 22:27

Korporata amerikane e masmedias “21st Century Fox” po bashkëpunon me kompaninë  “Twitter Inc” dhe “Snap Inc” për të transmetuar programe direkte dhe momentet më pikante që do të vijnë nga cdo ndeshje Botërorit “Rusi 2018”.

Kompania amerikane njofton se kanali i saj Fox Sports do të transmetojë ҫdo ditë nga 14 qershori deri në 15 korrik nga Sheshi i Kuq i Moskës duke dhënë renditjet e skuadrave, studimet paraprake të ndeshjeve dhe videot në ҫdo kohë me momemtet më të mira nga çdo sfidë.

Ndërsa për audiencën e Snapchatit do të editojë modele revistash të quajtura “Publisher Stories”. Gjithashtu Snapchat do të prodhojë dhe programin “Our Stories” me golat më të spikatur në Kampionatin Botëror të Rusisë të këtij viti dhe momentet më të mira që do të transmetohen nga Fox Sports.

Kontributi i kompanive mediatike të rrjeteve sociale në transmetimin e programeve nga disiplinat e ndryshme sportive është shumë e njohur në SHBA. Snapchat ka firmosur një marrëveshje disavjeҫare për raportimin para ҫdo sfide dhe një emision të dedikuar prej 30 minutash për ҫdo ndeshje të NFL. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Mesazhi i teknikut të pacerave

Loew: Gjermania humbet më shumë nga të gjithë në Rusi

1 Janar 2018 19:09

Trajner i Gjermanisë Joachim Loew ka besim se skuadra e tij do të shkëlqejë në botërorin e Rusisë në verën e ardhshme.

“Ne duhet që të krijojmë një uri të paparë për fitore sepse jemi ata të cilët kemi më shumë për të humbur krahasuar me të tjerët”.

Tekniku i pancerave beson se ekipi që drejton mund të bëjë historinë dhe të fitojë titullin e dytë radhazi si kampione e botës.

Por kjo nuk do të jetë e lehtë duke qenë se Brazili, Franca, Spanja, Anglia dhe Argjentina do të përpiqen që t’i largojnë gjermanët nga maja e botës.

“Të fitojmë prapë botërorin do të thotë që të hyjmë në një dimension të ri dhe duhet që të shfaqim fuqi mbinatyrore nëse duam që t’ia arrijmë”, tha Loew.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Akuza, pezullim, dorëheqje, zëvendësim: para Botërorit ndodh gjithçka

Rusia goditet nga epidemia e “dopingut”, zyrtari jep dorëheqjen

27 Dhjetor 2017 19:45

Vitaly Mutko, presidenti i Unionit Rus të Futbollit, ka dhënë dorëheqjen nga funksioni i kryetarit të Komitetit Lokal Organizator të Kampionatit Botëror të Futbollit “Rusi 2018”.

Largimi i tij ka ardhur për shkak të pezullimit që mori nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar për përfshirjen në akuzat e sponsorizimit nga zyrtarët e sportit rus në përdorimin e dopingut nga atletët vendas.

Mutko humbet kështu dhe detyrën si njëri prej anëtarëve në Këshillin Ekzekutiv të FIFA-s. Në një deklaratë zyrtare, Komiteti Lokal Organizator për “Rusi 2018” ka siguruar se largimi i vullnetshëm i Mutkos nuk ceënon aspak procesin e përgatitjes për organizmin e eventit më të madh futbollistik ndërkombëtar.

Në vend të tij Alexei Sorokin do të ngarkohet me të gjitha funksionet e lëna vakante. Mutko ka një karrierë të gjatë në fushën e politikës dhe sportit. Postet më të larta që ai ka mbajtur janë Ministri i Sporteve në vitet 2008-2016 dhe aktualisht është zv/kryeministër në Federatën Ruse. D.V.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment