Neymar kërkon shtëpi në Madrid

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
4 Janar 2018 18:50
Florentino Perez e ka seriozisht për brazilianin

Sipas raporteve më të fundit nga emisioni televiziv "El Chiringuito", Neymar mund të rikthehet në Spanjë tek Real Madridi.

Babai i yllit brazilian është duke u përgatitur për një lëvizje në Madrid, sezonin e ardhshëm dhe ai ka kërkuar një shtëpi në kryeqytetin spanjoll.

Mësohet se ai ka gjetur një vend në lagjen ku jeton braziliani Marcelo.

Mbrojtësi i majtë, Marcelo më herët  u shpreh se Real Madridi: "Duhet të ketë lojtarët më të mirë në botë dhe Neymar është një nga ata, ndaj ai është i mirëpritur", kur u pyet për ardhjen e brazilianit në "Santiago Bernabeu".

Neymar ka qenë i lidhur me një kthim në Spanjë që nga raportet e dala pas fërkimit me Sulmuesin Cavani, por edhe me trajnerin Unai Emery.

Për më tepër, 25-vjeçari nuk është shumë i ngazëllyer për nivelin e Ligue 1, të cilën PSG e kryeson e qetë.

Mbappe mund të ishte lojtar i Manchester United

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
14 Korrik 2018 16:09
Kur vlente 5 milionë paund

Kylian Mbappe mund të ishte sot lojtar i Manchester United vetëm për 5 milionë paund. 19-vjeçari që ka bërë një përformancë fantastike deri më tani në Kupën e Botës, u transferua nga Monaco te PSG për 166 milionë paund.

Ish-ylli i “Djajve të kuq”, Ryan Giggs zbuloi se kishte parë talentin e Mbappe në një ndeshje në “Old Trafford” dhe kishte mbetur i mahnitur nga ai. Madje, ai së bashku me disa sakut të tjerë kishte biseduar me drejtuesit e klubit anglez që të bënin maksimumin për ta afruar në ekip, për vetëm një vlerë të vogël.

“Unë e pashë Mbappe duke luajtur, së bashku me Gabriel Jesus. Ishte fantastik. Në atë kohë kushtonte afërsisht 5 milionë paund, diçka e tillë. Doja ta merrja në ekip. E di se si duket një lojtar i Manchester United”- tha ai për “The Times”.

Megjithatë, gjigantët e Premier League e humbën plotësisht mundësinë e tyre për nënshkrimin e yllit francez. Mbappe është lojtari më i shtrenjtë në botë, i të të gjitha kohërave, pas Neymar-it. Specialistët e futbollit e krahasojnë atë me legjendën e futbollit brazilian, Pele.

Mbappe e ka filluar karrierën e tij te të rinjtë e AS Bonby para se të shkonte te Monaco. Pasi është rritur në radhët e klubit të Ligue 1, duke luajtur si rezervë, ai u bë pjesë e ekipit të parë. Ndërkohë që sot 19-vjeç ai luan titullar në Kupën e Botës me përfaqësuesen franceze.

Në 28 ndeshje të zhvilluara me fanellën e PSG-së sezonin që lamë pas ka shënuar 13 gola ndërsa në me Francën numëron në total shtatë të tillë. Pasditen e nesërme ai do të luajë finalen e madhe të "Rusi 2018" ndaj Kroacisë, ku natyrisht do të bëjë maksimumin për të gjetur rrjetën që të ngrejë lart trofeun e madh të këtij turneu. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

VIDEO | Pritje madhështore, këto janë fjalët e Buffon

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
9 Korrik 2018 15:50
Parisi në këmbë

9 korriku është një ditë që është bërë tatuazh në të gjitha mënyrat në jetën e Gianluigi Buffon. Në një distancë prej 12 vitesh më parë, ai triumfonte Botërorin kundër Francës, ndërsa portieri sot u prezantua nga Paris Saint Germain. Do të jetë mundësia për të shuar të gjithë kuriozitetin e kësaj aventure të re: dëshira për Champions dhe lamtumira nga Juventus, raporti me kombëtaren italiane.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu me ju. Jam ekstremist i lumtur që do të nis këtë aventurë të re. Më jep një energji të madhe. Faleminderit për pritjen, për entuziazmin. Faleminderit të gjithëve”.  /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Neymar nuk largohet, i kërkon PSG të nënshkruajnë me yllin e Barcelonës

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
8 Korrik 2018 13:32

Kupa e Botës ka përfunduar për yjet më të mëdhenj të futbollit, me përjashtim të Antoine Griezmann dhe Harry Kane. Sytë janë kthyer tani drejt merkatos së transferimeve dhe mund të kemi një transferim në aksin Barcelonë-Pais Saint-Germain, duke përfshirë Luis Suarez. Në të vërtetë, nënshkrimi i Uruguait do të përshtatej mirë me yllin më të madh të PSG, Neymar. Braziliani tani ka supozuar se do të kalojë një tjetër sezon në Paris, me Real Madridin shumë më tepër të interesuar në Kylian Mbappe si zëvendësuesin e portugezit Cristiano Ronaldo. Neymar dëshiron që sezoni i tij i dytë në Francë të jetë shumë më i mirë se i pari. Për të filluar, Neymar do të përpiqet të shmang situatat e vështira personale këtë sezon dhe do të preferonte që Edinson Cavani të largohej. Marrëdhënia e tyre nuk ka qenë kurrë e njëjtë që kur ata u grindën sezonin e kaluar dhe Neymar shpreson që Cavani të largohet.

PSG e ka nxjerr atë në merkato dhe ka interes nga klube të ndryshme, si Napoli i Carlo Ancelotti-t. Orët e Cavanit në Paris numërohen pa bekimin e Neymar, ose pjesës tjetër të lojtarëve brazilianë në klub. Kjo është pika ku Suarez hyn në sezonin. PSG dëshiron të nënshkruajë me një numër 9 të ri dhe Suarez i plotëson kriteret. Ai është golashënuesi, konkurrues dhe ka një ndjenjë të mirë me Neymar. Ish-sulmuesi i Santos duhet të rritet pas një viti zhgënjyes. Dëmtimi që pësoi në Champions League bëri që të mungonte në ndeshje vendimtare të sezonit ndërsa u largua nga Kupa e Botës, me reputacionit e tij në rënie. Tani për tani, ai nuk do të konsiderohet as për “Topin e Artë”, një nga objektivat që e çoi në PSG. Gjithsesi me Suarez, ai mund të ketë një shans për të rivendosur veten në garë përsëri. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Po shkëlqen në Botëror, Paris SG të mahnitur nga ylli i Chelsea

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
7 Korrik 2018 17:30
Janë gati t'i dyfishojnë rrogën

Paris Saint-Germain janë të gatshëm të shpenzojnë deri në 100 milionë sterlina për të nënshkruar me mesfushorin francez N'Golo Kante të Chelsea-t.  Drejtuesit francezë duan të përfitojnë nga pasiguria që rrethon blutë e Londrës dhe e kanë bërë mesfushorin të jetë prioritet i lartë në merkaton e tyre. Lojtarët e Chelsea-t mbeten ende në errësirë se kush do të jetë trajneri i tyre i ri në sezonin e ardhshëm dhe “Goal.com” pohon se kampionët e Ligue 1 janë gati të hapin bllokun e çeqeve dhe mund të ofrojnë edhe shërbimet e francezit Adrien Rabiot si pjesë të marrëveshjes. Kante, i cili aktualisht fiton rreth 100,000 sterlina në një javë në Chelsea, do të jetë në linjë për një rritje page. Ata janë të gatshëm të provokojnë 27-vjeçarin me një marrëveshje afatgjatë me vlerë 220,000 sterlina në javë, edhe një herë më shumë se ajo që merr aktualisht. Ish-mesfushori i Leicester vazhdon të shkëlqejë së bashku me Paul Pogba në Kupën e Botës.

Chelsea janë të dëshpëruar për të mbajtur lojtarin e tyre kryesor dhe do të jenë të gatshëm t'i ofrojnë atij një marrëveshje të re me vlerë të ngjashme, por ata e dinë mundësinë e një rikthimi në Francë, tre vjet pas largimit nga Caen dhe mund të duket shumë e vështirë për Kante të refuzojë. Përveç Paris SG, Kante ka tërhequr edhe interesin e Real Madridit, gjithsesi kalimin i tij në Madrid duket i vështirë, pasi “Los Blancos” kanë në atë pozicion brazilianin Casemiro. Chelsea po monitoron mesfushorin e ri Tanguy Ndombele të Lyon si zëvendësuesin e tij. 21-vjeçari ka qenë i lidhur me lëvizjet në Manchester United dhe Tottenham. Gjithsesi në rast se blutë e Londrës i bëjnë një ofertë të rëndësishme, Tanguy Ndombele, i cili është pjesë e kombëtares franceze U21 mund të bashkohet me Chelsea-n. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.