Neymar kundër Cavanit: komplot, inat dhe vonesat, një luftë e vazhdueshme

10 Janar 2018
Neymar kundër Cavanit: komplot, inat dhe vonesat, një luftë e vazhdueshme

Është vetëm një ndeshje kupe, por në të vërtetë transferta e sotme është një hap drejt takimit më të pritur, pas më shumë se një muaj kundër Realit të Zidane, për 1/16 e Champions League.

Një provë e vërtetë e një PSG-je që e filloi vitin e ri me Neymar dhe Mbappé, por pa Pastore dhe sidomos Cavani-n, por jozyrtarisht.

Të dy futbollistët kanë shkuar katër ditë me vonesë në grumbullimin e PSG, në fillim të janarit dhe pasi u përjashtuan nga ndeshja e parë e vitit kundër Rennes janë lënë sërish jashtë nga stafi i PSG.

Tensionet në ekip janë rritur, duke filluar nga dhomat e zhveshjes, me Neymar që është gati të marrë statusin e Princit të Parisit.

Braziliani, i kthyer në kohë e ka shfrytëzuar mungesën e uruguajanit për të forcuar aleancën me klanin francez, përmes Mbappe, i cili shkëlqeu të dielën në Coupe de France: dy gola secili duke luajtur “PlayStation” me Rennes (6-1). 

Ky ishte një mesazh i qartë sipas mediave: PSG mund të bëjë pa Cavani-n.

Dënimin e Pastore-s dhe Cavani-t, Neymar e konsideron si privilegj, megjithatë Cavani mbështetet nga gazetarët vendas dhe nga “L’equipe” në veçanti, i cili e ka shtyrë uruguajanin si kandidatin ideal për “Topin e Artë”.

Vendi i tretë për Neymar dhe i 11-ti për Cavani-n në renditjen e çmimit të “France Football” ka zeruar gjithçka, por mbështetësit e ish-katalanasit i janë futur punës për të përmbysur parashikimin e medias, duke dërguar punonjës të dy të përditshmeve franceze në Brazil, për të zbuluar rrënjët e fenomenit Neymar.

Cavani gjithsesi ka marrë titullin si lojtari më i mirë i huaj në Ligue 1, mbi të gjitha në kopertinën e numrit të fundit të revistës të klubit “France Football” duke u kujtuar të gjithëve, jo vetëm se nuk kanë çfarë të ndajnë jashtë fushave me Neymar, por edhe marrëdhëniet e privilegjuara me presidentin Nasser Al Khelaifi.

Gjithsesi vonesa e tij ka turpëruar drejtorin sportiv dhe stafin teknik, të paaftë për të formuar zyrtarisht një qëndrim ndaj sulmuesit.

Kapiteni Thiago Silva, nuk preferoi të komentojë këtë çështje: “Është një problem në lidhje me Henrique”. Por me siguri hendeku midis grupit dhe “El Matador” është zgjeruar, duke përsëritur vonesat pas Krishtlindjes.

Për të njëjtën arsye në vitin 2016, sipas udhëzimeve të Ibrahimoviç, Cavani përfundoi jashtë ekipit. Neymar ende nuk ka të njëjtën fuqi si Zlatan, por ai nuk është më i gatshëm të jetë një aktor mbështetës.

I ndikuar nga rrethanta, sulmuesi mund t’i thotë lamtumirë klubit në qershor. Cavani që u kthye 4 ditë me vonesë dëshiron të mos humbasë vendin për në botëror ndaj do të tregohet i duruar.