Pagat e klubeve në La Liga – Barcelona dominon me miliona euro ndaj Real Madridit

09 Shtator 2019

Janë publikuar shumat e pagave që japin 20 klubet nga La Liga për sezonin 2019/20, ku do të paguhen 2.94 miliardë euro.

Barcelona vazhdon të kryesojë siç bënte edhe sezonin e kaluar me një shifër që është rritur nga 632.97 milionë euro në 671.42 milionë euro.

Real Madridi ka parë rritjen më të madhe, nga 566.53 milion euro që paguante në edicionin 2018/19 në 641.05 milionë euro në këtë sezon.

Atletico Madridi është i treti në listë me një rritje nga 348.5 milionë euro, nga 293 milionë euro edicioni i fundit.

Vetëm pesë ekipe të tjera e kalojnë kufirin prej pagave prej 100 milionë eurove: Sevilla, Valencia, Villarreal, Athletic Bilbao dhe Real Betis. /Telegrafi/

Pagat e klubeve të La Ligas për edicionin 2019/2020   

1.Barcelona                    671.422.000 milionë euro

2.Real Madrid               641.050.00   milionë euro

3.Atletico Madrid         348.500.000 milionë euro

4.Sevilla                          185.160.000  milionë euro

5.Valencia                       170.670.000  milionë euro

6.Villarreal                    108.590.000  milionë euro

7.A.Bilbao                      103.180.000 milionë euro

8.Real Betis                   100.350.000  milionë euro

9.Real Sociedad            81.140.000  milionë euro

10.Espanyol                   68.740.000  milionë euro

11.Celta                         62.120.000  milionë euro

12.Levante                   56.600.000  milionë euro

13.Getafe                     56.284.000 milionë euro

14.Leganes                   52.080.000 milionë euro

15.Alaves                    49.770.000 milionë euro

16.Eibar                      47.120.000 milionë euro

17.Osasuna                 38.690.000 milionë euro

18.Granada                 35.460.000 milionë euro

19.Real Valladolid     32.030.000 milionë euro

20.Real Mallorca      29.970.000 milionë euro

www.telegrafi.com