Pep Guardiola 'mbretëron' në Santiago Bernabeu – fitoret e tij e dëshmojnë këtë gjë

27 Shkurt 2020

Tifozët e Real Madridit nuk duan ta shohin Pep Guardiolan shpesh në Santiago Bernabeu, si kundërshtar.

Trajneri i Manchester Cityt, ua shkaktoi edhe një humbje Real Madridit në fushën e tyre, këtë të mërkurë në Ligën e Kampionëve.

Në vizitën e tij të parë në Bernabeu si trajner, Guardiola me Barcelonën fituan me rezultat 6-2 në sezonin 2008/09.

Edhe në sezonin pas tij, 2009/10, katalanasit u larguan me tre pikë të tjera pas një fitore 2-0.

Në sezonin 2010/11, Los Blancos që drejtoheshin nga Jose Mourinho morën barazim me rezultat 1-1.

Po në atë vit Barcelona e mposhti Real Madridin në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve me rezultat 2-0, ndërsa ndeshja e dytë u mbyll 1-1, duke bërë që katalunasit të kalonin tutje.

Në sezonin e fundit të Guardiolas në krye të blaugranave, ata barazuan 2-2 në Superkupën e Spanjës, fituan 3-1 në La Liga dhe fituan 2-1 në Kupën e Mbretit, që të gjitha në Bernabeu.

Humbja e parë e trajnerit katalanas në Bernabeu erdhi me Bayern Munichut, kur vizituan në gjysmëfinale klubin mbretëror të kuadër të Ligës së Kampionëve, sezoni 2013/14, duke humbur 1-0.

Pep Guardiola at the Bernabéu:

9 games
6 wins ✅
2 draws 🤝
1 lose ❌

🗣️ Zidane “Pep is the best in the world”. Do you agree with him? 🥇#POWERHORSE: Official Energy Drink of Manchester City pic.twitter.com/3qb9ZvoUST

— Goal Nigeria (@GoalcomNigeria) February 26, 2020

Gjashtë vjet më vonë, Guardiola mori hak, këtë herë me Manchester Cityn që është dënuar me dy vjet mospjesëmarrje në garat evropiane.

Në total Pep Guardiola ka luajtur si trajner nëntë herë në Bernabeu, duke marr gjashtë fitore, dy barazime dhe ka vetëm një humbje. /Telegrafi/

www.telegrafi.com