Perez ka 10 alternativa për të zëvendësuar Lopetegui te Real Madridi

21 Tetor 2018

Real Madrid aktualisht kanë katër ndeshje pa fitore dhe nëse gjërat nuk kthehen shpejt Florentino Perez mund të kthehet në merkato për një trajner të ri. Julen Lopetegui është në prag të shkarkimit nga Real Madrid. Pra, kush mund ta zëvendësojë atë në “Santiago Bernabeu”? Këtu janë opsionet …

1 Antonio Conte

Aktualisht një nga emrat më të mëdhenj është pa punë, Antonio Conte do të ishte zgjedhja e qartë për të marrë frenat në Real Madrid. Conte ka pushtuar Serie A dhe Premier League, duke fituar tituj në kampionat si me Juventusin ashtu edhe Chelsea-n. Moduli i tij i preferuar 3-4-3 mund t’i përshtatet “Los Blancos”, duke pasur parasysh praninë e anësorëve si Marcelo, Dani Carvajal dhe Alvaro Odriozola, si dhe kaq shumë mundësi sulmuese. Megjithatë, edhe pse Conte është në dispozicion pas largimit nga Chelsea, është e panjohur nëse ai është i gatshëm të marrë një punë të re, pasi ai është aktualisht në një betejë ligjore me ish-punonjësit e tij. Ai gjithashtu ka një preferencë për t’u kthyer në Itali për punën e tij të ardhshme.

2 Santiago Solari

Nëse Real Madrid po kërkon të promovojë nga brenda sistemit, ish-argjentinasi dhe ylli i “Los Blancos”, Santiago Solari është një zgjedhje logjike. Solari, 42 vjeç, ka qenë trajner i ekipit Castilla që nga viti 2016 dhe aktualisht ndodhet i dytë në Segunda Division grupi B. Ashtu si Solari, Zinedine Zidane kishte përvojë si trajner vetëm me ekipin B të Madridit, por kjo nuk ndali që francezi të merrte tre trofe të Ligës së Kampionëve gjatë kohës që ishte në krye të klubit.

3 Fernando Hierro

Një legjendë e Madridit dhe një ish-ndihmës trajner në klub, Fernando Hierro jeton dhe merr frymë në Real dhe ai do të ishte menjëherë një favorit nëse ai do të kthehej në kryeqytetin spanjoll.

4 Joachim Low

Joachim Low ka qenë gjithmonë një emër i lidhur me klubin sa herë që pozicioni i Real Madridit është bërë i disponueshëm, por nuk ka shumë gjasa të ndodhë.

5 Arsene Wenger

Ish-trajneri i Arsenalit ka folur herë pas here për mënyrën se si ai hodhi poshtë klubet më të mëdha në botë për të qëndruar besnik ndaj Arsenalit. Më në fund francezi është i lirë të flasë me atë që kërkon shërbimet e tij dhe Real Madridit do t’i interesonte ai.

6 Ralph Hasenhuttl

Ralph Hasenhuttl bëri një punë fantastike në RB Leipzig dhe ai mund të ishte një kandidat i madh për të marrë frenat në Real Madrid, ku ndoshta do të kërkonte të sillte me vete yllin, Timo Werner.

7 Mauricio Pochettino

Mauricio Pochettino ka qenë vazhdimisht i lidhur me ekipin më të madh në botë gjatë viteve të fundit dhe për një motiv të fortë. Argjentinasi ka shndërruar Spurs në një nga ekipet më të mira dhe më tërheqëse në Angli, ndërsa ka një buxhet të caktuar.

8 Guti

Emërimi i Guti si trajner i Real Madridit do të ishte një rrezik i madh, por mund të sjell fryte. Zinedine Zidane ishte gjithashtu një trajner brenda sistemit të Madridit para se ai të merret ekipin e parë dhe Guti ka shumë përvojë në këtë fushë.

9 Mikel Arteta

Mikel Arteta shumë shpejt u bë trajneri i Arsenalit këtë verë dhe një kthim në vendin e tij mund të jetë një alternativë. Arteta ka kaluar vitet e fundit duke mësuar nga Pep Guardiola në Man City dhe nëse ai ka mësuar ndonjë gjë prej tij ai mund të bëhet një trajner i shkëlqyer një ditë.

10 Leonardo Jardim

Është e rrallë që një trajner të shkarkohet dhe pastaj të marrë një ekip më të mirë, por kjo mund të jetë ajo që ndodh me Leonardo Jardim. Portugezi u shkarkua nga Monaco pas një fillimi të dobët këtë sezon, por arritjet e tij me klubin me qendër në Monte Carlo nuk mund të harrohen. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.