Pini 3 kafe në ditë? Zbuloni çfarë të mirash i ndodhin trupit tuaj

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
4 Dhjetor 2017 11:10

Pirja e tre ose katër kafeve në ditë jep më shumë përfitime sesa probleme fizike. Shkenca e tregon këtë. Një studim i kryer nga Universiteti i Southampton dhe Edinburgh pasi analizoi 200 raste, arriti në përfundimin se pirja e deri katër filxhanëve kafe në ditë, është veçanërisht efektive në parandalimin e disa llojeve të kancerit, sëmundje kardiovaskulare, në luftimin e diabetit, çmendurinë dhe të probleme mëlçisë.

Hulumtime të ndryshme shkencore ishin kryer për qëllime të tjera, por të dhënat e tyre janë shfaqur për Robin Poole, i cili udhëhoqi ekipin e dy universiteteve britanike. Konsumi i kafesë është i lidhur me një rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme, pavarësisht se shkaqet e saj, sidomos numri i filxhanëve të përditshëm duhet të jetë 3. Të dhënat u krahasuan me ata që nuk pinë kafe.

Përveç kësaj, pirja e më shumë se 3 kafeve në ditë nuk dëmton, por zvogëlon efektet e dobishme. Pirja në veçanti shoqërohet nga studiues me një rrezik më të ulët të kancerit, si prostata, endometrium, lëkura dhe mëlçia, si dhe diabeti i tipit 2, gurët e tëmthit. Dhe për mëlçinë kafja do të duhet të jetë një ilaç i vërtetë, duke luftuar fillimin e cirrozës.

Një tjetër studiues, megjithatë, paralajmëron dashamirësit e kafesë, që e shoqërojnë atë me sheqer të përpunuar.  

"Ky lloj sheqeri dhe yndyrna të tjera jo të shëndetshme mund të shkaktojnë probleme shëndetësore", argumenton Eliseo Guallar i shkollës Johns Hopkins Bloomberg. /EDS/

Si të mbani shëndetshëm mëlçinë tuaj

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
17 Korrik 2018 16:40
Konsumoni këto ushqime

Mëlçia ka një funksion të veçantë në organizmin tonë, pasi filtron gjakun, shpërbën yndyrat, prodhon enzima dhe çliron energji. Ajo është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizmin tonë. Ndryshe ajo është quajtur si baza e çdo procesi të metabolizmit. Problemi më i madh që prek mëlçinë janë toksinat të cilat dëmtojnë funksionet e saj dhe ngadalësojnë procesin e rënies në peshë. Ky problem e bën të vështirë metabolizmin e yndyrave.

Mjekët këshillojnë të bëni një kurë e cila ndihmon në shëndetin e mëlçisë ose të konsumoni ushqime të cilat janë në të mirë të saj, si për shembull: Perimet, si brokoli, barishtet, lëngu i panxharit, arrorët (të cilat janë të pasura me vitaminën E), vaji i ullirit dhe peshku. Këta të fundit janë shumë të mirë për mëlçinë, pasi kanë një nivel të lartë yndyre dhe ndihmojnë në parandalimin e akumulimit të yndyrave të rrezikshme. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Çfarë e shton dozën e dhimbjes te personat që vuajnë nga reumatizma

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
16 Korrik 2018 16:53
Nuk është moti i keq!

Shpesh herë personat që vuajnë nga reumatizma fajësojnë ndryshimin e klimës, ardhjen e motit të keq për dhimbjet që i shtohen në trupin e tyre. Por, sipas studimeve të bëra rezulton që klima atmosferike u është kliniksht domethënëse. Por, është një faktor tjetër që shkakton këtë dhimbje të madhe tek ju, i cili është stresi. Nëse niveli i stresit dhe gjendjes së mërzisë është i lartë tek ju, aq më shumë do të ndieni dhimbjet në trupin tuaj. Pasi këto dy faktorë kanë një ndikim të madh në shpërthimin e simptomave të artritit dhe reumatizmës.

Pra, kjo do të thotë që sa më shumë të mërzitur të jeni aq më shumë ju dhëmbin kockat.

Për të larguar stresin ka metoda të shumta, të cilat ua kemi treguar edhe më parë në përmes artikujve të caktuar në sajtin tonë, te rubrika e shëndetit.

Vrapi, palestra apo dhe xhirot në një ambient të gjelbëruar, të qetë iu ndihmojnë që të përmirësoni gjendjen tuaj psikologjike dhe shëndetësore.

Në momentet që keni stres dhe ndiheni tejet të mërzitur, mundohuni të merrni frymë thellë dhe të flisni me qetësi me vetën tuaj.

Një tjetër mënyrë për të larguar stresin dhe ngarkesën që keni në vete, mundohuni që të bashkëbisedoni me miqtë tuaj më të afërt apo kolegët për problemin që ju shqetëson. Gjithmonë ka një zgjidhje, nëse nuk e gjeni dot nga vetja, me siguri ndihma e miqve do t'ju bëjë ta kaloni me sukses.

Mundohuni që të jeni korrekt në rutinën tuaj, të bëni ato gjëra që ju bëjnë të ndiheni mirë dhe të bëni aktivitete sportive. Mos u hallakatni, mbani një bllok ku të shënoni gjërat që do të bëni çdo ditë, kështu çdo gjë do të shkojë mirë dhe me qetësi! Edhe mendja juaj do të jetë e freskët dhe më e qetë!

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

Përse arrat janë kaq të mira për shëndetin tonë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 18:56
Sidomos për meshkujt

Arrat janë po aq të mira për t'u ngrënë, por edhe për shëndetin. Ajo përmban vitaminë B1 dhe B2, që i japin energji trupit dhe ka disa elemente vitale që ndikojnë në zhvillimin e gjëndrave seksuale. Duke qenë se janë të pasura me zink, ka një ndikim të madh për aktivitetin normal seksual. Gjithashtu ndihmon edhe në funksionimin normal të prostatës. Arrat janë të këshillueshme që të konsumohen më shumë nga meshkujt, pasi është e pasur me vlerë ushqyese që ndikon për shëndetin riprodhues mashkullor. Personat që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe dhimbja e kokës, këshillohet që të konsumojnë arra me mjaltë. Përveç kësaj, arrat me limon dhe mjaltë janë të mira edhe për personat anemikë. Gjysmë kilogramë mjaltë, gjysmë kg arra të bluara dhe një limon. Përzijini në një enë dhe përzijeni mirë dhe mos harroni që të provoni çdo tre-katër orë me një lugë të vogël.

Qumështi i arrës është shumë i mirë për shërimin e ulcerës gastrike, gjithashtu edhe arrat jeshile janë shumë të mira për trajtimin ehipotiroidizmit dhe teroidet. Duke qenë se janë të pasura me jod dhe tiroksinë. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

 

Mënyra më e lehtë si të trajtoni dhimbjen e këmbëve

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 13:55
Mos hezitoni t'a bëni!

Ndodh që të qëndroni apo ecni për një kohë të gjatë në këmbë dhe të keni dhimbje të tepërta. Nervat e këmbëve marrin inflamacion dhe do të filloni të ndieni dhimbje në shpinë, brinjë dhe poshtë gjurit. Dhimbjet e shpeshta në këmbë, gjunjë apo shpinë shkaktojnë stres të madh dhe është e vështirë ndonjëherë të gjeni kurën e nevojshme që mund t'ju relaksojë në moment. Mirëpo, gjithnjë ka mënyra që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj dhe iu ndihmojnë që të qetësoni këtë dhimbje.

Mënyra më e thjeshtë është përmes ilaçeve, të cilat ulin simptomat por nuk e largojnë gjithnjë. Por, për dhimbjen që keni në këmbë duhet me patjetër të bëni terapi apo ushtrime fizike. Që ta zvogëloni dhimbjen e nervave të këmbëve ekziston një metodë shumë e mirë që iu ndihmon të qetësoheni.

Fillimisht merrni një kovë me ujë të vakët dhe hidhni në të pak uthull molle dhe kripë. Lëreni ashtu derisa të shkrihet kripa. Më pas vendosni këmbët dhe mbajini aty derisa uji të ftohte. Merrni një peshqir të thatë dhe fshijini këmbët lehtësisht në formë masazhimi.

Këtë lloj trajtimi bëjeni çdo natë para gjumit dhe do të shihni sa mirë do të ndiheni dhe dhimbja do fillojë të zvogëlohet. Gjithashtu mos harroni të kujdeseni mirë duke mos ecur zbathur dhe mos mbani këpucë apo atlete që iu ngushtojnë, pasi sistemi nervor i këmbëve do të tendoset më shumë. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.