Pornostare & amoniak: truket me të cilat Marseille e Canës mundi PSG në 2005!

Pornostare & amoniak: truket me të cilat Marseille e Canës mundi PSG në 2005!

Jemi në sezonin 2005-2006. Më 16 tetor, në orën 21:00, luhet në Vélodrome ndeshja midis Olympic Marsejë-Paris Saint Germain, ajo që në Francë quhet Le Classique (ekuivalentja e ClasicoSpanjë ose DerbyItali). Bëhet fjalë për ndeshjen më të veçantë në kampionat, për shkak të rivalitetit midis dy tifozerive.

Është java e 11-të. Të dy ekipet ndodhen në pozicione të ndryshme. PSG kryeson renditjen, kurse OM, renditet në vendin e dhjetë.

Rezultati i ndeshjeve të drejtpërdrejta ka vetëm një protagonist. Parizienët kanë fituar të 9 klasiket e fundit, dhe në këtë mënyre vijnë si të favorizuar në këtë ndeshje.

Ajo që ndodhi atë natë përpara një publiku prej 70 mijë njerëzve, është një spektakël i vërtetë. Një ndeshje në të cilën Marseja dominon, duke fituar me rezultatin 1-0 me golin e vetëm të shënuar nga kapiteni i Marseille, gjithashtu edhe i ekipit tonë kombëtar: Lorik Cana. Rezultati i ndeshjes, megjithatë, do të përflitet edhe për ngjarjet që ndodhën përpara fillimit.

Me të mbërritur në stadium, ekipi i PSG u shoqërua në dhomat e zhveshjes. Dukej gjithçka në rregull, deri në momentin që filloi të përhapej një erë e fortë amoniaku.

“Nuk merrnim dot frymë, dukej sikur po mbyteshim. Vendosëm të ndërroheshim tek shkallët, sepse era po na shkaktonte probleme tek sytë “, tregon Modeste M’bami, mesfushor i PSG-së në atë periudhë.

“Ata e kanë bërë qëllimisht këtë gjë”, shpjegon Christophe Landrin, një tjetër lojtar i PSG.

Në këtë histori u përfshi edhe, José Anigo, trajner i Olympic Marseille i cili në përfundim të ndeshjes, do të deklaronte se e gjithë kjo është pjesë e një teorie konspiracioni, që shërben për të justifikuar lojën e dobët, që solli humbjen e PSG.

Sidoqoftë, historia nuk përfundon këtu.

Landrin gjithashtu akuzoi se para fillimit të ndeshjes, në hollin që ndan dhomat e zhveshjes nga tuneli për të hyrë në fushë, ishte e pranishme edhe Clara Morgane, një aktore simpatike franceze dhe ish-pornostare, e cila në një moment u përpoq të hynte në dhomën e zhveshjes së PSG.

“Në fillim e pashë në stadium me një mikeshë, pastaj kur e pashë në dhomat e zhveshjes, pyeta veten se çfarë bënte atje. Ajo ishte veshur në një mënyrë shumë të çuditshme për të parë një ndeshje futbolli. Shumë, shumë seksi. Sinqerisht, me gjithë këto ndodhi, nuk u përqendruam dot dhe është normalisht që do humbisnim”, tregoi Landrin pas ndeshjes.

Aktorja, e intervistuar nga mediat për të dhënë versionin e saj të historisë, disa ditë pas ndeshjes deklaroi: “Kur humb duhet të gjesh shkakun, dhe të mos krijosh justifikime. Atë mbrëmje, PSG luajti më keq se Marseille. Unë për veten time, mund të them se nuk e kalova natën me asnjë lojtar”.

Ajo ndeshje do të ndryshonte fatet e të dy ekipeve. PSG filloi tatëpjetën, duke e mbyllur sezonin në vendin e nëntë. OM, nga ana tjetër, filloi ngjitjen e saj duke përfunduar deri në vendin e pestë atë sezon.

 

SKEDA E NDESHJES:

Velodrome, Paris, 16 Tetor 2005

OLYMPIC MARSEILLE – PARIS SAINT GERMAIN 1-0

Golat: 78′ Lorik Cana

 

OLYMPIC MARSEILLE: 16-Fabian Barthez; 2-Andre Luis Garcia, 3-Taye Taiwo, 4-Demetrius FERREIRA LEITE, 26- Bostjan CESAR; 14- Sabri LAMOUCHI, 19- Lorik CANA (c), 7- Franck RIBERY, 11- Mamadou NIANG (23- Habib BEYE 87`), 13-Christian GIMENEZ (22- Samir NASRI 70’), 8- Wilson ORUMA

PARIS SAINT GERMAIN: 16-Jérôme ALONZO; 2-David ROZEHNAL, 5-Bernard MENDY, 6-Mario YEPES (c), 22-Sylvain ARMAND, 10-Vikash DHORASOO (4-Stéphane PICHOT 86′), 11-Sergei Bogdanovitch SEMAK, (14-Rudy HADDAD 66′), 23-Modeste M’BAMI, 24-Christophe LANDRIN (7-Fabrice PANCRATE 49′), 15- Bonaventure KALOU, 25- Jérôme ROTHEN

Arbitri: Eric POULAT