PSG fiton ndaj Lyonit dhe kalon në finale të Kupës së Francës, het-trik nga Mbappe

05 Mars 2020

Paris Saint-Germain ka kaluar në finale të Kupës së Francës pas fitores 5-1 ndaj Lyonit.

Të parët ishin vendasit që kaluan në epërsi me anë të Martin Terrier që shënoi në minutën e 11-të me një asistim të Ekambit.

Por, tre minuta më vonë, parisienët i barazuan shifrat në 1-1 me golin e realizuar nga Kylian Mbappe (14’) që u asistua nga Lavyin Kurzawa.

C'est la pause à Lyon ! ⏸️

Égalité parfaite, 1⃣-1⃣, tout reste à faire ! 👊 #OLPSG

🔴🔵 #AllezParis pic.twitter.com/5Y9dN22w9O

— Paris Saint-Germain (@PSG_inside) March 4, 2020

Pjesa e parë përfundoi me këtë rezultat, derisa në të dytën u shënuan edhe dy të tjera.

Neymar e përmbysi rezultatin me golin e shënuar nga penalltia, duke e marrë më pas kështu të gjithë ndeshje në duart e tyre.

64' PENALTY TRANSFORMÉ ! ⚽️ @neymarjr !! #OLPSG

🔴🔵 #AllezParis pic.twitter.com/NfwcHeQZ3W

— Paris Saint-Germain (@PSG_inside) March 4, 2020

Sulmuesi francez (70’) arriti të shënonte përsëri për PSG-në, e që ishte goli i dytë personal dhe i treti për kampionin e Ligue 1.

70' Et de 3⃣ ! ⚽️ #OLPSG

😘 @KMbappe

🔴🔵 #AllezParis pic.twitter.com/wj1F6eiqPe

— Paris Saint-Germain (@PSG_inside) March 4, 2020

Pablo Sarabia po ashtu arriti të futej në listën e realizatorëve, pasi shënoi në minutën e 82-të, gjersa Mbappe realizoi het-trik (90+3′).

Kështu, PSG kaloi me lehtësi në gjysmëfinale të Kupës së Francës edhe pse pritej një takim më i vështirë. /Telegrafi/

Kylian Mbappe has just scored one of the best individual goals of the season. 😳🔥 pic.twitter.com/WKWqHsAlcY

— Goal HQ (@goalhq_) March 4, 2020

www.telegrafi.com