PSG përballet me përjashtimin nga Champions League: Çfarë do të thotë për Juve, Man Utd dhe City?

PSG përballet me përjashtimin nga Champions League: Çfarë do të thotë për Juve, Man Utd dhe City?

Paris Saint-Germain fitoi edhe titullin e Ligue 1 mbrëmë duke mposhtur keqazi Monaco-n e vendit të dytë 7-1, në “Parc des Princes” duke gëzuar sadopak presidentin Al-Khelaifi. Dëshira e drejtuesve ishte suksesi në Champions League, por edhe këtë sezon francezët dështuan pavarësisht investimeve të mëdha, por dardha e ka bishtin mbrapa, pasi tani klubi po përpiqet të veprojë në përputhje me rregulloren financiare të UEFA-s për Fair Play Financial pas shifrave të frikshme të shpenzuara në merkaton për afrimin e Neymar dhe Kylian Mbappé. Në të vërtetë, Paris SG mund të detyrohet të shesë disa lojtarë përpara 30 qershorit, në mënyrë që t’i paraqesë trupit drejtues të futbollit evropian një buxhet më të balancuar, ose ata mund të përballen me një ndëshkim shumë të ashpër, aq sa të përjashtohen nga Champions League për edicionin e ardhshëm. 

Marquinhos, Adrien Rabiot, Thomas Meunier, Edinson Cavani dhe Julian Draxler janë disa nga lojtarët që mund të sakrifikohen nga drejtuesit në mënyrë që t’i shpëtojnë përjashtimit nga kompeticionet evropiane. Të gjithë lojtarët e sipërpërmendur kanë qenë të lidhur me disa nga klubet më të rëndësishme në Evropë gjatë dy merkatove të fundit, pasi drejtori sportiv Antero Henrique kërkon mënyra të ndryshme për të rritur një sasi të konsiderueshme parash pa dobësuar ndjeshëm skuadrën. Ditë të vështira qëndrojnë përpara për “Les Parisiens”. Nëse kërkesat e UEFA-s do të jenë të mëdha, ndoshta drejtuesit do të sakrifikojnë edhe yllin francez Kylian Mbappé, i cili ka tërhequr interesin e Manchester City-t dhe Real Madridit. Të dielën mediat në Angli shkruanin, se Pep Guardiola është gati të bëjë një çmenduri financiare vetëm për të siguruar shërbimet e yllit të Francës. Mbappé vazhdon me performancat e tij të shkëlqyera dhe nëse Paris SG nuk arrin të mbledhë aq para sa do të duhen për t’i shpëtuar penalzimit nga UEFA do të vendosin ta largojnë atë. /EDS/