PSG shpallet matematikisht kampion në Ligue 1

21 Prill 2019

Paris Saint-Germain është ekipi kampion në Ligue 1 për sezonin 2018/19.

Gjashtë javë pa përfunduar sezoni i rregullt në kampionatin francez, PSG ka arritur të shpallet kampion.

Deri tek shpallja kampion matematikisht ka ardhur pasi që PSG ka plot 16 pikë më shumë se vendi i dytë, Lille.

Lexo po ashtu: Të gjitha lajmet rreth PSG

Lille barazoi pa gola 0-0 në udhëtim te Toulouse dhe kjo bërë që PSG të kurorëzohet me titullin kampion për këtë sezon në Ligue 1.

? Paris Saint-Germain, your 2018/2019 @Ligue1Conforama champion!@PSG_English have won their eighth league title! Congratulations! ? pic.twitter.com/owbPVT2gx3

— Ligue1 English (@Ligue1_ENG) April 21, 2019

Lille’s draw means PSG are the 2018/19 Ligue 1 champions ? pic.twitter.com/cLbjQveUfl

— B/R Football (@brfootball) April 21, 2019

Kjo ishte herë e dytë me radhë që PSG shpallet kampion, ndërsa në histori ka tetë tituj kampioni në Francë.

Ndryshe, PSG do ta pres Monacon në shtëpi në ndeshjen që do të zhvillohet nga ora 21:00 dhe aty pritet të jetë festa zyrtare e klubit kryeqytetas. /Telegrafi/

OFFICIAL: PSG have secured their eighth Ligue 1 title following Lille's goalless draw with Toulouse today. pic.twitter.com/5L5GoT2VcU

— Squawka News (@SquawkaNews) April 21, 2019

www.telegrafi.com