REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
Kamer Qaka është në qendër të vëmendjes në Rumasi

Qaka zbulon Rumaninë: Nga qentë e rrugës te... Dinamo

12 Janar 2018 17:27

Kamer Qaka është në qendër të vëmendjes në Rumani. Mesfushori 22-vjeçar kuqezi i Poli Iasi, në një intervistë të dhënë për “fanatik.ro”, tregon se si u transferua nga Norvegjia në ekipin e tij aktual, por edhe shumë gjëra të tjera interesante.

“Një ditë, një agjent erdhi tek unë dhe më pyeti: ‘Çfarë do të thoshit nëse do ju thosha të vinit në Rumani? Shiko, unë kam një ekip për ju’. I thashë, ‘Sigurisht, pse jo?’. Doja një sfidë të re, të largohesha nga Norvegjia dhe të shihja vende të tjera. Natyrisht, nuk kisha dëgjuar për Poli Iasi, vetëm për Steaua dhe për Cluj. Ku i pashë? Në ndeshjet e grupeve të Champions. Kam parë ndeshjet e tyre dhe më ka pëlqyer futbolli që luanin. Për pjesën tjetër të klubeve nuk kisha dëgjuar. Edhe Dinamon e njoha kur erdha këtu”.

NDRYSHIMI MES KAMPIONATEVE

“Është e qartë, në Norvegji janë të çmenduar pas dueleve fizike. Në Rumani luhet më shumë futboll të thuash. Unë jam lojtar teknik, më pëlqen të kem topin, të pasoj. Besoj e kupton se më pëlqen më shumë këtu”.

Jeta në Rumani

“Më pëlqen shumë. Është bukur, njerëzit janë jashtëzakonisht të ngrohtë dhe të qetë. Dhe ajo që më pëlqen më shumë ... (qesh),  është vend i lirë! Pa dyshim i lirë! Unë vij nga Norvegjia dhe atje është shumë e shtrenjtë në krahasim me këtu. Mund të dalësh në qytet, të darkosh dhe të kesh më shumë kënaqësi me pak fjalë.

Çfarë nuk i pëlqen

"Unë kam qen në shtëpi dhe i dua shumë kafshët. Këtu kam parë shumë qen në rrugë. Kjo më bën të trishtohem, sa herë shoh qen në rrugë”.

Me paraqitjet e tij Qaka ka lënë përshtypje të mira dhe për këtë thotë: “Po, kështu ndihem. Ekipi më ka ndihmuar shumë, trajneri më ka lënë dorë të lirë në fushë dhe mund të bëj çfarë unë dua dhe besoj në vetvete”.

Gigi Becali, presidenti i FCSB është një prej atyre që e do me ngulm mesfushorin, pasi është impresionuar prej tij. “Kam dëgjuar për interesimin e tyre dhe më është bërë shumë qejfi për këtë. Është një klub i madh dhe kjo më kënaq, kaq mund të them për momentin. Jam i gëzuar që jam te Iasi tani”.

Te FCSB nuk është fushë me lule. Kur i thua Qakës se Gigi Becali i kritikon shumë lojtarët e tij dhe presioni është i madh, ai nuk e ka problem këtë pjesë. “E di, por nuk kam frikë. Mund të përballoj çdo lloj presioni, edhe atë te Steaua-s. Unë nuk e kam problem çfarë të tjerët thonë për mua, shoh punën time në çdo lloj situate.

Intervista vijon. Lojtari i preferuar? Qaka ende nuk i njeh të gjithë: “Një i vogël, nga Craiova, sulmuesi.. Si quhet ai?”, thotë mesfushori. “Baluta? Po ai. Është shumë i shpejtë dhe teknik, Gjithashtu finalizon shumë mirë. Edhe kolegu im, Catalin Stefanescu. Idhulli im është Marco Veratti. Ai ka gjithçka, teknikë, forcë dhe vizion në lojë”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Arsen Hoxha komenton garën për presidentin e ri të FSHF-së dhe analizon dy kandidatët

Intervista, ish-shefi i gjyqtarëve lëshon lumë akuzash ndaj Dukës

21 Janar 2018 18:35

Ish-shefi i Sektorit të gjykimit në FSHF, Arsen Hoxha, ka dhënë një intervistë për mediat shqiptare, ku ka folur për zgjedhjet e ardhshme për kreun e FSHF-së. Pasi ka folur pë garën dhe dy kandidatët, Hoxha nuk ka nguruar të lëshojë lumë akuzash ndaj presidentit aktual të FSHF-së, Armand Duka, duke rrëfyer disa momente të bashkëpunimit me të në të kaluarën, por edhe për përfshirje në politikë të administratës së FSHF-së.

Katër vite më parë e konsideruat si jo normale kandidimin e z. Duka për një mandat të katërt në krye të FSHF-së. Tani që ai po kandidon për një mandat të pestë, si e konsideroni veprimin e tij?

Qëndrimet e mia kritike për mënyrën se si kanë funksionuar aspekte të veçanta në FSHF, asnjëherë nuk kanë qenë të drejtuara ndaj individëve, por ndaj sistemeve të gabuara që ata kanë përdorur për të mbrojtur interesa të ngushta personale në kurriz të përparimit të përgjithshëm. Unë jam kundër tendencave për të krijuar minimbretëri të reja, që prodhojnë vetëm ngurtësi dhe arbitraritet. Ky ishte qëllimi im, kur katër vjet më parë u bëra thirrje publike të gjithë aktorëve të futbollit shqiptar, që të bënin përmirësimet e duhura në Statutin e FSHF-së. Kandidimi i z. Duka për herë të pestë, tregon se në radhë të parë vetë kreu i FSHF-së nuk ishte i interesuar për to. Ashtu veproi Blateri dhe Platini, madje ashtu veproi edhe presidenti më jetëgjatë në futbollin e shteteve të Europës, Vilari. Por dëshira për t’u shndërruar në sundimtarë të përhershëm, i çoi në një përfundim jo të këndshëm.

Si e vlerësoni ju punën e z. Duka gjatë mandatit të tij të fundit?

Z.Duka është një organizator shumë i mirë. Është vizionar dhe ngulmues për të arritur me çdo kusht qëllimin e caktuar. Në katër vitet e tij të fundit kemi parë përmirësime të ndjeshme si në cilësinë e futbollit ashtu edhe në luftën kundër dhunës në sport. Komisionet e ndryshme kanë patur me shumë pavarësi kurajo dhe objektivitet në vendimet e tyre. Janë bërë përmirësime dhe investime të rëndësishme në infrastrukturë. Pjesëmarrja e Shqipërisë në finalet e kampionatit Europian në Francë ishte një sukses i madh. Por ndërkohë duhet të tregohemi realistë dhe të pranojmë se mundësinë për të shkuar atje, veç faktorëve sportivë, na ndihmuan disa faktorë të tjerë, tashmë të njohur prej të gjithëve, pa të cilët zor se ne do të ishim në ato finale. Prandaj edhe mburrja që paraqitet thjesht si një sukses sportiv, duhet të jetë më e përmbajtur. Merita e z. Duka është se këtë situatë, që nuk kishte të bënte direkt me lojën në fushë, e ktheu në interesin tonë.

Ku mendoni se z.Duka ka dështuar?

Besueshmëria e garës është në nivele shumë të ulta, veçanërisht sektori i arbitrave. Në 16 vjetet e pushtetit të tij, sektori i arbitrimit ka qenë më i dobti. Edhe ai minirevolucion që u bë në përfundim të mandatit të tretë, nuk ishte iniciativë e tij, por e një grupi presidentësh. Krijimi i Komitetit të Arbitrave të FSHF-së, i dha atij rastin më ideal që të rikthente në dorën e tij pushtetin ndaj abitrave. Në krye të këtij komiteti vendosi njeriun e tij më besnik. Si në asnjë federatë tjetër të botës, z. Duka përqendroi në dorën e një njeriu të vetëm të gjitha llojet e pushteteve që normalisht duhet të ndaheshin së paku midis tre specialistëve të mirëfilltë të gjykimit.

Për pasojë do të sigurohej kolegjialitet, autokontroll dhe vizion më i mirë në punën me arbitrat. Kaq detyra në konflikt të pastër interesi me njëra-tjetrën, janë të pamundura të bëhen edhe nga persona që konsiderohen gjeni. Zoti Duka e di shumë mirë se shpatullat dhe kapaciteti i të zgjedhurit të tij, nuk ishin të afta të mbanin ngarkesa kaq të mëdha, por atij i duhej një besnik. Ky kompozim i bërë nga z. Duka rezultoi improduktiv. Unë do të isha plotësisht dakord me vlerësimin e z. Duka se niveli i gjykimit nuk ka qenë poshtë nivelit të futbollit. Por ajo që mua dhe shumë specialistëve të tjerë, na çudit, është mënyra tepër e diferencuar se si arbitrat tanë gjykojnë në pjesë të ndryshme të fushës. Në mesfushë gjykojnë mirë, por çfarë i pengon ata që gjykojnë me shumë gabime të njëjtat shkelje që ndodhin brenda 16-metërshit dhe që ndikojnë direkt në rezultatin e ndeshjes?

Thënë në gjuhën popullore, penalltia është shndërruar në një kapital të madh në duart e arbitrave, që mund t’ua bëjnë dhuratë ekipeve të zemrës. Në këtë realitet, që e shikojmë hapur pothuaj çdo javë, niveli i arbitrimit kurrsesi nuk mund të gjykohet si i barabartë me atë të futbollit. Edhe njëherë i qëndroj besnik propozimit që bëra disa muaj më parë, që FSHF-ja të merret vetëm me organizimin e aktiviteteve të futbollit dhe hartimit të politikave të zhvillimit të tij. Komiteti i Arbitrimit të jetë i pavarur dhe me përgjegjësi direkte mbi cilësinë e punës së arbitrave.

  1. Duka tha se këtë garë do ta marrë me sportivitet, mendoni se vërtetë do të jetë e tillë?

“Një garë me sportivitet”, është një slogan i bukur, por i pabesueshëm. Z. Duka është i ndërgjegjshëm se kundërshtari i tij, nuk do t’i numërojë sukseset, që realisht nuk janë të pakta, por do t’i evidentojë veçanërisht ato gabime që kanë të bëjnë me drejtësinë e garës dhe trajtimin jo me të njëjtin standard të gjithë anëtarëve të FSHF-së. Ndërkohë z. Duka do të përpiqet të sulmojë kandidatin Fino se po politizon futbollin, gjë që nuk do të jetë e ndershme.

Meqenëse ra fjala, ç’mendim keni për kandidatin kundërshtar të Dukës, z. Fino?

Armand Duka e di shumë mirë se z. Fino në karrierën e gjatë si deputet apo kryetar i Bashkisë së Gjirokastrës, ka manifestuar cilësitë më të mira, ato cilësi që populli, i majtë apo i djathtë, dëshiron t’i shikojë tek çdo politikan apo pushtetar shqiptar. Është me vend të pëmendim një fakt të njohur në historinë dramatike të vitit të zi 1997, kur në një vend të pushtuar nga tërbimi, kur kaosi mbretëronte cep më cep dhe shqiptarë të armatosur me zemërim dhe me armë nga depot e një ushtrie të dorëzuar, palët politike që urrenin për vdekje njëra-tjetrën u akorduan të ngarkojnë si kryeqeverisës Z. Fino! Dhe ai nuk i tradhtoi shpresat e palëve. Nuk ka shqiptar që ta harrojë këtë moment historik dhe këtë figurë që nuk pat rënë në sy deri në atë kohë, që u evidencua mes politikanëve, në tallazet e fushatës elektorale, në praninë e ushtrive të huaja. Atë vit Shqipëria humbi shumë dhe figurativisht duhet të them se i vetmi që fitoi ishte paradoksalisht z. Fino. Ai fitoi respektin e të gjithëve.

Tani si kandidat, duhet thënë se nuk mund të heqim paralele me qeverisjen e Federatës të sportit më popullor ndër shqiptarët. Ai vazhdon të mbetet origjinal në sjelljet e tij. I thjeshtë, i ndjeshëm, tolerant dhe i padjallëzuar. E vlerëson lirinë e të tjerëve dhe përpiqet t’i frymëzojë ata nëpërmjet shembullit të tij. Tipari kryesor i z. Fino është komunikimi qytetar, i kujdesshëm, i besueshëm, i pakorruptueshëm, i dashur dhe praktik. Si parlamentar e kemi parë që ai gjithmonë të veprojë me pjekuri dhe arsye të shëndoshe. Personalisht nuk mendoj se z. Fino e kërkon postin e Presidentit të FSHF-së, që ta ketë si aset të Partisë Socialiste. Futbolli shqiptar është i të gjitha partive dhe i të gjithë popullit. Që në lindje të tij, futbolli arbëror ka qenë faktor bashkimi dhe ka promovuar patriotizëm.

Pra gara për zgjedhjen e presidentit në krye të FSHF-së do të jetë e ashpër?

Them se po. Dhe z. Duka nuk ka për ta marrë me aq sportivitet këtë garë, edhe pse shprehet ndryshe. Nga vetë natyra e tij, ka treguar se ka shumë besim në vetvete. Edhe në ato raste kur nuk ka patur konkurrent të besueshëm, nuk ka ngurruar të tregojë edhe me ata, agresivitet. Ka qenë i gatshëm për t’u hedhur në sulm, për të sfiduar këdo dhe për të fituar.

Mendoni se nga politika do të kemi paanësi për zgjedhjen e kreut të Federatës?

Duke evidentuar në vazhdimësi se FIFA dhe UEFA janë kundër ndërhyrjes politike në futboll, presidenti ynë aktual është përpjekur të krijojë iluzionin se z. Fino, nuk do të jetë i mirëpritur prej tyre. Z. Duka e di shumë mirë se është tjetër gjë që të vish nga politika në futboll, dhe një gjë krejt ndryshe që ta përdorësh pozicionin e presidentit të futbollit për përfitime politike personale, apo të pjesëtarëve të familjes tënde. Në këtë kuptim z. Fino nuk ka pse paragjykohet, ky është një problem i së ardhmes. Për fat të keq z. Duka ka qenë tepër aktiv në zhvillimet politike të vendit.

Është e drejta e tij, që si qytetar të mbështesë angazhimet politike të vëllait, por është thellësisht e gabuar që të përdorësh institucionin që drejton, për interesa politike të familjes tënde, dhe sidomos kur kjo është e ndaluar edhe me statut. Është një rast unikal, kur punonjësve të aparatit të FSHF-së t’u kërkohet nga presidenti i tyre që të bëjnë fushatë për vëllanë e tij. Vështirësia është shtuar edhe më tej kur këta punonjës, në çdo katër vjet, kanë qenë të detyruar të bëjë fushatë për parti të ndryshme. E nisën me Socialisten, vazhduan me Republikanen dhe përfunduan me Agraren, me shpresën se ky do të jetë kapërcimi i fundit i vëllait të presidentit të FSHF-së.

Po kush është realiteti?

Ashtu siç janë zhvilluar ngjarjet, në karrierën e tij z. Duka ka qenë i detyruar të kërkojë disa herë mbështetje të bashkitë që janë kontrolluar nga socialistët. Tani që kandidat rival është një socialist, natyrisht që do të kërkoje mbështetje te bashkitë që kontrollohen nga demokratët, me të cilët është në koalicion edhe vëllai i tij Agron Duka. Në këto kushte asnjëra pale nuk duhet të humbasë kohë për të sulmuar politikisht palën tjetër, por të përpiqet me ato që do të mundet, të tërheqë të lëkundurit në përkrahje të alternativave zgjedhore që ata ofrojnë. Të gjitha zgjedhjet e mëparshme, si për presidentin e FSHF-së ashtu edhe për presidentin e Shoqatës së Arbitrave, kanë qenë thellësisht të manipuluara, madje deri në atë nivel sa nuk merrte guximin që të dilte një konkurrent, sepse fituesit ishin shpallur prej kohësh, ndërsa data e votimeve ishte një formalitet qesharak.

Kjo situatë më kujtoi një ngjarje me ish-mikun tim, humoristin e mprehtë shkodran, të ndjerin Shtjefën Palushi. Sa herë që shkoja në Shkodër për arbitrim e kishim bërë si rregull, që mbasditen e ditës së shtunë do të pinim nga një kafe me të madhin Palushi. Të dielën në mëngjes e pimë përsëri së bashku kafen. Drejtori i turizmit vjen drejt tavolinës tonë, dhe me humorin tipik shkodran i thotë Tefës: “Mbrëmë me Arsenin, sot, përsëri me Arsenin, a po gatisni ndonjë gjë për sot mbasdite, a?”. “Rri pa merak”, i thotë Tefa. -” Atë punë e kena kry që mbram, sot në stadium keni me e pa të filmume”. Për fatin e keq të mikut tim Palushi, ndeshja u fitua nga Partizani.

Por me garat zgjedhore të FSHF-së ka ndodhur ndryshe. Ato të gjitha kanë qenë vërtet “të filmume”. “Pse nuk kandidove?” i thashë me shaka njërit prej kolegëve tanë që ka rreth 20 vjet që po shikon ëndrra me pozicionin e tij, në krye të Shoqatës së Arbitrave dhe që e kishte shprehur shumë herë publikisht ambicien e tij legjitime dhe bile të merituar. -” Nuk jam aq naiv sa të guxoj të kandidoj përballe Dukës”, – më tha me një lloj keqeardhje ai. Duke vazhduar shakanë, i thashë: “Ku hyn Duka këtu, për atë post kandidoi tjetër person”. Shumë i pezmatuar, miku im me tha: “Rri Arsen, nuk i di gjërat mirë ti”. Unë shpresoj se këtë radhë zgjedhjeve “të filmume” u ka mbaruar koha./EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Sulmuesi luajti miqësoren e radhës me Legian

Armando Sadiku “kopjon” Cikalleshin

21 Janar 2018 15:09

Për Sokol Cikalleshin shtyllat ishin kthyer në makth një periudhë. Sulmuesit nuk po i dilte goli me kombëtaren, pavarësisht paraqitjeve të mira dhe tentativave të shpeshta. Gjithsesi prej asaj periudhe me Kombëtaren ka kaluar goxha kohë.

Viti për kavajasin nisi me dy gola në Kupë kundër Besiktas, ndërkohë që për sulmuesit kuqezi nuk është se gjërat po shkojnë shumë mirë. Bekim Balaj ka pasur probleme dëmtimesh, por në kombëtare Sadiku shndërrohet.

Sulmuesi është nga ata që nuk dorëzohen dhe këtë e dinë shumë mirë edhe te Legia. Vetë presidenti i polakëve e ka shprehur diçka të tillë dhe i pëlqen shpirti i Sadikut, që as në miqësoren e fundit që Legia luajti kundër Atletico Nacional nuk u përzgjodh titullar.

Ai zbriti në fushë në pjesën e dytë dhe pati mundësinë më të mirë për ekipin e tij për të hapur takimin, por nuk ia doli dot, pasi gjuajtja e tij u ndal pikërisht te shtylla. Kolumbianët e ruajtën deri në fund avantazhin e krijuar në pjesën e parë me golat e Ramirez dhe Legia e mbylli “Florida Cup” me humbje./EDS/

Legia Warsaw - Atletico Nacional 0: 2
Shënues:
Ramirez 36 ', 42'

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Nga Portugalia në Turqi, lojtarët shqiptarë "pushtojnë" skenën

Lamtumira e Memushajt, një “qerre” me legjionarë në fushë

21 Janar 2018 12:48

Dita e sotme do të hedhë në fushën e lojës shumë legjionarë. Hysaj dhe Berisha janë të parët që do të përballen në një duel shumë të ashpër për kreun e renditjes, ndërsa sot do të kemi edhe lamtumirën e Ledian Memushajt me ekipin e Benevento-s. Mesfushori është grumbulluar për ndeshjen kundër Bologna-s, e cila luhet prej orës 15:00. Me shumë mundësi ky do të jetë edhe takimi i fundit për vlonjatin me këtë ekipi. Në fushë mund të zbresë edhe shoku i tij i skuadrës, Berat Xhimshiti.

Një duel interesant do të ketë mbrojtësi Arlind Ajeti me Crotone-n e tij. Shqiptari do të luajë në fushën e Veronës në një sfidë mbijetese. Mbrojtësi pritet të aktivizohet si titullar në sfidën e orës 15:00.
Seria B do të rezervojë një duel shumë interesant mes Brescia-s dhe Avellino-s, përveç rëndësisë së ndeshjes, fati i mesfushorit Emanuele Ndoj është në lojë. Vendasit e kanë të huazuar, miqtë e duan. Kush e di, mbase pas takimit që do të luhet në orën 15:00 do të ketë takim mes drejtuesve për fatin e tij.

Mbrojtësi Ivan Balliu do të luajë në Principatën e Monacos, pasi ekipi i tij, Metz, ka një transfertë thuajse të pamundur kundër gjigantëve francezë. Takimi ndërmjet Monaco-s dhe Metz-it do të luhet prej orës 17:00. Skuadra franceze që aktivizohet lojtari ynë ndodhet në pozita mjaft të vështira, pasi mban vendin e fundit me vetëm 15 pikë. “Play-out”-i ndodhet 7 pikë larg.

Edon Zhgreva pritet të aktivizohet nga minuta e parë për skuadrën e tij. Genk-u do të presë Anderlecht-in, me kosovarin që duhet të konfirmohet si titullar në skuadrën belge. Ndeshja do të luhet prej orës 18:00.

Kampionati grek do të risjellë të tjerë shqiptarë në fushë. PAOK-u i Kaçes do të ndeshet me Smyrnis, prej orës 14:00. Panaitolikos-i i Enea Mihajt do të luaj kundër skuadrës së Panionios-it, me mbrojtësin që do të luajë si titullar.

Në Portugali, Agim Zeka do të luajë për Varzim-in në ndeshjen kundër Leixoes, prej orës 16:00.  Në kategorinë e dytë turke, mbrojtësi Renato Arapi do të luajë me Boluspor-in në transfertë kundër Giresunspor-it. /EDS/

 

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
E ardhmja e mesfushorit varet nga ndeshja e sotme

Bari në “linjë” për Memushajn, një klub i futet “skiç”

21 Janar 2018 08:59

Ndoshta kishit menduar se nuk do të flitej më për transferimin e Ledian Memushajt, por sa duket është shumë e vështirë, pasi në mediet italiane lajmet që vijnë e bëjnë edhe më intriguese të ardhmen e 31-vjeçarit të Beneventos-s. Bari është klubi që e kërkon me ngulm në huazim me të drejtë blerje, madje ka rritur të marrë edhe “OK” e lojtarit, që do t’i bashkohej Migjen Bashës.

Por ky klub nuk ka rivalitet vetëm për ngjitjen në Seria A, pasi për Memushajn në garë është futur edhe Empoli, sikurse raporton eksperti i merkatos, Alfredo Pedulla. Edhe aty Memushajn do e priste një tjetër shqiptar, mbrojtësi Frederic Veseli.

Empoli kërkon të ngjitet direkt në Seria A, ndaj edhe po mendon të bëjë dy përforcime. Veç Memushajt ata duan edhe mbrojtësin e Bologna-s Domenico Maietta. Fillimisht këta dy lojtarë duhet të përballen mes tyre sot prej orës 13:00 dhe pas ndeshjes mund të ketë të reja./EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment