Reagon Valencia: 35 për qind e rasteve me coronavirus na erdhën nga Milano

17 Mars 2020

Valencia ka lëshuar një njoftim se infektimi i lojtarëve të tyre me coronavirus erdhi në ndeshjen ndaj Atalantas në Ligën e Kampionëve.

Ndeshja mes skuadrës spanjolle dhe asaj italiane u zhvillua në San Siro, derisa vendasit kishin arritur të triumfonin 4-1.

Autoritetet italiane kishin paralajmëruar se ka një rrezikshmëri të lartë se mund të infektohen edhe lojtarët, mirëpo ndeshja ishte zhvilluar me dyer të mbyllura.

Pamje nga ndeshja . (Photo by UEFA Pool/Getty Images)

“Edhe pse vendosëm rregulla strikte pas ndeshjes në Ligën e Kampionëve në Milano me 19 shkurt 2020, një njoftim nga autoritetet italiane ka bërë me dije se ekzistonte një rrezikshmëri e lartë ditë më vonë”, thuhet në njoftimin e Valencias.

Lexo po ashtu: Pas konfirmimit të pesë rasteve të Valencias me coronavirus, Atalanta shkon në izolim

“Ata kishin larguar stafin dhe gjërat për rreth, mirëpo nga aty, 35 për qind e lojtarëve tonë u infektuan me coronavirus”, ka shtuar më tej klubi spanjoll.

Fillimisht u raportuan pesë lojtarë të infektuar te Valencia, mirëpo numri ka shkuar duke u rritur shkaku i kontakteve mes tyre. /Telegrafi/

📝 Official Statement

➡️https://t.co/oPj7ZewUkX pic.twitter.com/vLDvmJ3H9B

— Valencia CF English 🦇💯 (@valenciacf_en) March 16, 2020

Coronavirus – Statistikat

TotalKosova

Infektuar
Shëruar
Vdekur

Data credits CSSE at JHU

www.telegrafi.com