Real Madrid-PSG, 700 milionë euro për sulmin më të shtrenjtë në histori

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
11 Dhjetor 2017 19:12
Gjashtë lojtarë të këtyre dy skuadrave kanë vendosur rekorde në merkato, por a do ta justifikojnë veten?

Dy skuadrat më të çmendura në merkaton e futbollit, Real Madrid dhe PSG, do të ndeshen në fazën e parë pas grupeve në Ligën e Kampionëve. Pak kush e priste kaq shpejt! Madje, ka edhe nga ata që e quanin një finale ideale të kompeticionit më të madh në Evropë. Pra, një finale ëndrrash!

Mos rrëmoni më kot për të gjetur ndonjë arsye të jashtëzakonshme. Në dy kryeqytetet e kontinentit plak, Madrid dhe Paris, dihet se luajnë disa nga lojtarët më të shtrenjtë në histori. Kaq ishte.

Transferimet e tyre kanë qenë absolutisht më të bujshmit dhe krijojnë lajm edhe kur thjesht marrin frymë apo… veshin çorapet. Ky është futbolli dhe kemi frikë se kështu do të jetë për dekada të tëra: spektakël, marketing, para, yje, prezantime “bombastike” dhe ja ku u krijua menuja e përkryer, e cila tërheq si magnet qindra miliona tifozë në mbarë globin.

E nisim me transferimet e kushtueshme të kampionëve të Evropës, të gjitha në sulm, ashtu si PSG-ja. Cristiano Ronaldo i ka kushtuar 94 milionë euro Real Madridit, i blerë nga Manchester United. Mendohej se portugezi do të ishte lojtari më i shtrenjtë në histori, por katër vite pas transferimit të tij në “Santiago Bernabeu” Florentino Perez bleu një më të shtrenjtë, uellsianin Gareth Bale, për 101 milionë euro (nga Tottenham). Pjesëtari tjetër i treshes “BBC” në Madrid është Karim Benzema, i blerë për 35 milionë euro nga Lyon. Shifër modeste, ë? Ndoshta, por jo atëherë kur u ble ai.

Shpërngulemi në Paris, aty ku po luan rekordmeni Neymar. Ylli brazilian mund të largohej vetëm për 222 milionë euro nga Barcelona dhe nënkampionët e Francës “u çmendën” duke e paguar këtë shumë në verën e kaluar. Sikur të mos mjaftonte 25-vjeçari, PSG-ja pas këtij sezoni do të kryejë edhe blerjen përfundimtare të adoleshentit Kylian Mbappé për 180 milionë euro (nga Monaco). As sulmuesi pykë nuk është ndonjë blerje mesatare. Edinson Cavani u ka kushtuar 64,5 milionë euro parisienëve, i blerë nga Napoli.

I lexuat mirë shifrat e mësipërme? Sulmi i Real Madridit dhe PSG-së ka kushtuar gjithsej 696,5 milionë euro. Me këtë investim, skuadrat e tjera evropiane, me përjashtim të dy rasteve, Chelsea dhe Manchester City, do të kishin formuar një 23-sh të plotë për disa vite me radhë.

A do të shohim në fushë një spektakël në raport me vlerat e yjeve? E vështirë, sepse gjashtë njerëz kurrsesi nuk mund ta kenë vlerën rreth 700 milionë euro, por… jemi në vitin 2017. /EDS/

Klopp në ekstazë, ironizon Barcelonën dhe ka një mesazh për Romën

25 Prill 2018 00:05
Gjermani i ngazëllyer

Fitorja me Romën ka ekzaltuar trajnerin Jurgen Klopp që tani kërkon finalen. Liverpool regjistroi një fitore të madhe në “Anfield” dhe kualifikimi duket shumë afër. Në përfundim të ndeshjes, gjermani u shfaq tepër i kënaqur ndërsa u dha një godite të fortë shpresave të tifozëve verdhekuq, që shpresojnë në një tjetër përmbysje si ajo me Barcelonën në “Stadio Olimpico”. “Në atë formë që është Salah është e pamundur të ndalohet nga mbrojtësit kundërshtar. Ai ka një ndikim masiv. Goli i parë ishte një gjenial, por rrjeta e dytë ishte një lëvizje e shkëlqyer. Ajo që mësova sonte është se ne mund t'i mundim ata në ndeshjen e dytë. Ne nuk jemi Barcelona - ata kanë fituar kaq shumë trofe në vitet e fundit, ne jemi të uritur. Kjo është arsyeja pse ne do të japim gjithçka për të marrë rezultatin e duhur në Romë", tha Klopp duke lënë të nëkuptohet se nuk e diskuton kalimin në finale ku do të përballet me Real Madridin ose Bayern Munchen.

"Goditja më e madhe është dëmtimi i Oxlade-Chamberlain. Pranimi i dy golave nuk është ideal, por ne mund ta përballojmë atë. Mendova se djemtë luajtën një lojë të klasit botëror. Për 80 minuta kemi qenë të mrekullueshëm. Do të isha shumë më i lumtur, nëse do të kishim fituar 5-1 ose 5-0, por djemtë nuk e arritën, por nuk mund ta kisha imagjinuar këtë para ndeshjes. Ne do të shkojmë atje dhe do të përpiqemi të fitojmë”, shtoi trajneri gjerman. Ish-sulmuesi i Liverpool-it, Robbie Fowler, ka mbetur i mahnitur pas performancës kundër Romës, duke folur për “BBC radio” ai tha: "Liverpool-i ishte mbresëlënës sonte, pak i shqetësuar dhe naiv në minutat e fundit, por para ndeshjes, nëse thonin se do të shënojnë pesë dhe do të pranojë dy gola, 99% e tifozëve këtu do të kishin qenë gati të hidhnin firmat”. /EDS/

FOTO | Mohamed Salah pushton Romën dhe rrjetet sociale

24 Prill 2018 23:40

Mohamed Salah ishte protagonisti absolut i Liverpool në fitoren me goleadë ndaj Romës, duke shënuar dy gola dhe duke ndihmuar në dy të tjerë në suksesin 5-2 në “Anfield”. Me këtë fiotre të besuarit e Klopp janë vetëm një hap larg finales së Champions League. Diçka e tillë dukej një mision i paarritshëm në fillim të kompeticionit, por me shumë punë dhe një Salah në super formë anglezët kanë të drejtën të ëndërrojnë. Egjiptiani realizoi golin e 43 me fanellën e Liverpool në 47 ndeshje. Ai shënoi 16 në të njëjtin numër në ndeshjen për Romën një sezon më parë. Pas performancës fantastike ndaj verdhekuqve, në rrjetet sociale kanë filluar ironitë me Romën dhe jo vetëm. Për më tepër shikoni këto postime.

"Kjo është ajo që shikon Mo Salah çdo herë që luan në Anfield", shkruan një tifoz në "Twitter".

Një tjetër shkruan se ai meriton të fitojë "Topin e Artë".

Dikush tjetër ironizon Neymar ndërsa thotë se Salah i ka marrë vendin në garën për "Topin e Artë".

Një tjetër thumb.

Një tjetër ironizon se do të nënshkruajë me Paris SG.

Di Francesco nuk dorëzohet, beson te një tjetër mrekulli

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Prill 2018 23:14
Trajneri i Roma-s kërkon të pamundurën

Rezultati 5-0 do të ishte i pakapërcyeshëm, por 5-2 duket pak a shumë rezultati i pranueshëm për të parë se si shkoi situata deri në 10 minutat e fundit të luajtura në “Anfield Road”. Eusebio Di Francesco është i vetëdijshëm për këtë. “Ndeshje që ishte shumë ndryshe nga ajo që bëmë kundër Barcelona-s, patëm një nisje të mirë të lojës, më pas e humbëm pak mendimin dhe kapacitetin e të futurit në garë, tani po që jemi në vështirësi. Për 50 minuta nuk bëmë asgjë mirë, humbëm të gjithë kontrastin dhe nuk ishim të aftë që të bënim pesë metër avancim në mënyrë të thjeshtë”.

Me skemën 4-3-3 pati më shumë ekuilibër? “Jo, edhe në 20 minutat e para patëm ekuilibër të lojës, edhe pse po luanim në mbrojtje me tre. Në gjysmën e dytë vendosa një lojtar më shumë dhe shkoi më mirë. Për ndeshjen e kthimit ne duhet të besojmë. Kemi nevojë që të besojmë sepse në futboll është e mundur gjithçka edhe pse nuk do të jetë e lehtë. Do të jetë shumë ndryshe nga ndeshja që luajtëm kundër Barcelona-s, por ky nuk është proces, kemi arritur të paktën diçka me rëndësi”. /EDS/

Salah vendos një rekord të ri me Liverpool-in, polemika për njërin gol

24 Prill 2018 23:03
Egjiptiani ishte protagonist në katër gola

Një mbrëmje për t’u mbajtur mend për Mohamed Salah. Ish-lojtari i Fiorentina-s Chelsea-t dhe Roma-s i dhuroi sot në mbrëmje dy gola dhe dy asiste Liverpool-it për fitoren 5-2 që regjistruan në gjysmëfinalen e parë të Champions League që u luajt në “Anfield Road”.

Askush nuk e ka bërë të njëjtën gjë si ai më parë te Liverpool në një kompeticion të vetëm, 10 gola.

Një tjetër perlë që egjiptiani e shton në koleksionin e tij pas asaj që mori si lojtari më i mirë i Premier League për sezonin 2017/18. Mbetet ende të paktën një ndeshje, probabilist dy, për t’u përmirësuar akoma...

Polemikat – Natë e zezë për Roma-n. Pas një pjese të parë shokuese, që përfundoi 2-0 për të zotët e shtëpisë, pjesa e dytë nisi akoma më keq. Pavarësisht aktivizimit të Schick, verdhekuqtë nuk arritën që të reagojnë dhe pësuan menjëherë golin e tretë.

Skuadra e Di Francesco-s mund të ankohet sepse Salah, në nisje të aksionit që solli golin e Mane, ndodhej në pozicion jashtë loje. Një ngushëllim i lehtë, në një mbrëmje për t’u harruar. /EDS/