Real Madridi synon t’i kursejë 200 milionë euro, ka vetëm shitje në verë dhe jo blerje të reja

05 Korrik 2020

Shumë klube të mëdha evropiane po ndjejnë efektet e krizës financiare pas shfaqjes së pandemisë së coronavirusit dhe njëri nga to është Real Madridi.

Ka pasur vetëm pak transferime midis klubeve më të mëdha të Evropës deri më tani, duke përfshirë Timo Werner, Leroy Sane dhe Achraf Hakimi, dhe asnjëri prej tyre nuk ka kushtuar mbi 60 milionë euro.

Real Madridi tashmë ka lëvizur për të gjeneruar disa fonde, duke shitur Javi Sanchez te Real Valladolid dhe Achraf Hakimi te Interi.

Lexo po ashtu: Achraf Hakimi letër lamtumire Real Madridit: Erdha si gjashtë vjeçar, por largohem si tifoz i këtij klubi

‘Madridistat’ presin që nënshkrimet të bëhen këtë verë, por realiteti është se klubi po kërkon të kursejë para.

Sipas gazetës Marca, bordi i Realit po synon të kursejë gjithsej 200 milionë euro këtë verë, me pjesën më të madhe të parave që vijnë nga shitjet e lojtarëve.

The future of @realmadriden needs protecting

Here's how the club plan to save €200 million this summer

👇https://t.co/DvKULPusqD pic.twitter.com/p743m2SBc0

— MARCA in English (@MARCAinENGLISH) July 4, 2020

Gareth Bale, James Rodriguez, Brahim Diaz, Dani Ceballos dhe Mariano Diaz kanë më shumë të ngjarë të largohen duke pasur parasysh shanset e tyre të kufizuara për të luajtur në Santiago Bernabeu.

Të pesë lojtarët nuk kanë qenë në favor të Zinedine Zidane që kur francezi u kthye në klub, dhe ata kanë mundësinë të largohen dhe të luajnë futboll diku tjetër.

Klubet e dinë që kohët e vështira janë përpara, por shtrirja e problemeve financiare me të cilat do të përballet klubi varet nga ajo që ndodh me tifozët.

Lexo po ashtu: Zidane e do, por Real Madridi nuk mund ta transferojë sulmuesin Sadio Mane

Pa mbështetës në stadium, Los Blancos nuk po fitojnë para, dhe ata presin që të qëndrojë në këtë mënyrë deri në tetor të paktën.

Nëse tifozët lejohen të kthehen në stadiume në tetor, të ardhurat që ata prodhojnë gjithashtu do të zvogëlohen për momentin.

Prandaj, Real Madridi duhet të përgatitet për të ardhmen dhe, me një skuadër të parë prej 38 lojtarësh sezonin e ardhshëm, ata do të kërkojnë para. Mbi të gjitha, e ardhmja e klubit të futbollit është në rrezik. /Telegrafi/

Coronavirus – Statistikat

TotalKosova

Infektuar
Shëruar
Vdekur

Data credits CSSE at JHU

Trendi i Coronavirus-it në Kosovë

Data credits:corona-ks

Të gjitha lajmet rreth Coronavirus-it
www.telegrafi.com