Romakët arsyetojnë vendimin e mos vazhdimit të kontratës me De Rossin

14 Maj 2019

Drejtori i Romës, Guido Fienga ka pranuar se klubi e njoftoi dje Daniele De Rossin rreth vendimit të tyre për të mos rinovuar kontratën e lojtarin.

Fienga u shfaq së bashku me De Rossin në një konferencë shtypi të martën për të shpjeguar motivet e largimit të mesfushorit.

“Ne e kemi thirrur këtë konferencë për shtyp t’ju themi se dje e kam takuar Danielen për t’ia kumtuar vendimin e klubit që të mos rinovojë kontratën si një lojtar”, filloi drejtori ekzekutiv në daljen e tij të parë publike.

“Ne kemi biseduar për një kohë të gjatë dhe i kam shprehur gatishmërinë time për ta mbajtur në klub, në një rol që do të vendoset në javët e ardhshme. Pothuajse isha egoist, shpresoja dhe bëja akoma që Daniele të pranonte idenë e qëndrimit në një rol tjetër.

Daniele De Rossi, Romanista. ??❤️ pic.twitter.com/AXSvYgwMWB

— AS Roma English (@ASRomaEN) May 14, 2019

“Tani për tani do të doja të punoja së bashku me dikë si ai. Klubi kuptoi se duhej të ndryshonin dhe korrigjonin zgjedhjet e bëra në të kaluarën e afërt për të filluar përsëri. Daniele shprehu ide të tjera, të cilat ne i respektojmë, ashtu siç ai i respekton tonat. Jam i nderuar nga takimi i hapur , transparent dhe i ndershëm që u zhvillua”.

“Duke folur në emër të klubit, i kam kërkuar ndjesë se bisedimet nuk kanë ndodhur më shpejt. Kishte disa çështje jashtë fushës dhe kishim disa probleme. E gjithë kjo është kulmi i asaj që ndodhi këtë sezon”.

“Klubi është i vetëdijshëm për gabimet që kanë bërë. Ka shumë vetë-kritika që po ndodhin tani. I shpjegova Danielit se klubi nuk mund ta konsideronte atë si futbollist, por e duhet të jetë i gatshëm të na ndihmojmë klubin në forma tjera”.

“Ai ka qenë duke vepruar si regjisor për një kohë të gjatë. Ai nuk dëshiron ta thotë atë dhe dëshiron të vazhdojë të luajë futboll, por është i gatshëm të marrë shumë përgjegjësi”.

“Kjo është arsyeja pse unë e ftova atë për të marrë drejtimin e drejtorit. Ai mund të më ndihmonte dhe ndoshta të më zëvendësojë nesër. Përveç vlerësimit tonë për që ai bëri, të cilat nuk mund të thuhen, ka edhe pjekurinë dhe mbështetjen tonë”.

Addio Il Gladiatore ?? pic.twitter.com/8g0TOCZbBz

— ⓁⒺⒶ ⒼⒾⓁⓁⒺⓈⓅⒾⒺ (@leagillespie) May 14, 2019

“Ne vlerësojmë se si Daniele iu përgjigj ofertës sonë, por ai tregoi se ka pjekurinë të jetë drejtor. Kur vendos të ndihmojë zhvillimin e ekipit që ai e di më së miri, ne jemi të bindur se do të na ndihmojë”.

“Nuk ka distancë midis nesh dhe Danielit. Ftesa që i kemi vënë nuk tregon ndarje ose mungesë nderimi ndaj tij. Kemi një ide tjetër për ndihmën që Daniele mund t’i japë këtij klubi, por askush nuk dëshiron ta dërgojë atë. Nuk ka pasur asnjëherë probleme në një aspekt financiar”, tha ai.

Mesfushori ka lindur në kryeqytetin italian dhe ka ardhur përmes sistemit të të rinjve te Giallorossit, përpara se të debutonte në ekipin e parë në vitin 2001.

Ai ka luajtur 615 herë për kryeqytetasit, duke fituar dy Coppa Italia dhe një Supercoppa dhe zëvendësoi Francesco Tottin si kapiten.

De Rossi gjithashtu përfaqësoi Italinë në 117 raste gjersa me Azzurrët ka fituar Kupën e Botës 2006. /Telegrafi/

www.telegrafi.com