Ronaldo lojtari më i mirë në Serie A – zgjidhjet edhe formacioni, trajneri, skuadra, gjyqtari dhe lojtari i ri më i mirë

03 Dhjetor 2019

Sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo është kurorëzua zyrtarisht lojtari më i mirë i sezonit të kaluar në Seria A.

Ronaldo pritej të merrte pjesë në ceremoninë e Topit të Artë në Paris të hënën në mbrëmje, pasi kishte siguruar një vend në podium, por në vend të kësaj ai shkoi në Milano në Gran Gala del Calcio.

Ai foli në gjuhën italiane, kur i falënderoi të gjithë që e mbështetjen.

@Cristiano è il RE del #GranGalaDelCalcio!!! 🔝👏👑

Va a lui il premio dell’@assocalciatori come Miglior Calciatore della scorsa stagione di Serie A!!! 🔝😍

Un altro trionfo per un fenomeno assoluto! @juventusfc #GGDC #GGDC19 pic.twitter.com/Ws51BMxKvt

— Gran Galà del Calcio AIC (@GranGalaAIC) December 2, 2019

“Do të përpiqem të flas italisht. Jam krenar që konsiderohem më i mirë në Itali”.

“Falënderoj shokët e mi të skuadrës, lojtarët që votuan për mua. Pas dy vitesh në Itali, mund të them se është një kampionat shumë i vështirë”.

⚠ #UltimOra @GranGalaAIC
🏆 #CristianoRonaldo miglior giocatore della #SerieA
➡ https://t.co/39L8cxfB0u#SkySport ⭐ #GranGalàDelCalcio #GGDC19 #AIC ⚽ pic.twitter.com/ShRNr728zz

— Sky Sport (@SkySport) December 2, 2019

“Falënderoj të gjithë që votuan për mua dhe shpresoj që viti i ardhshëm të jetë i njëjtë”, ka thënë ai.

Formacioni më i mirë i Serie A: Handanovic, Cancelo, Koulibaly, Chiellini, Kolarov, Barella, Pjanic, Ilicic, Ronaldo, Zapata, Quagiarela.

Geometria, agonismo e fantasia: il centrocampo premiato al #GranGalaDelCalcio è uno spettacolo! 🤩@Miralem_Pjanic – #Barella – #Ilicic: si poteva fare di meglio? 😏
Complimenti!!! 😁👏@GranGalaAIC @Atalanta_BC @Inter @juventusfc #GGDC #GGDC19 pic.twitter.com/HADTz5imY6

— Gran Galà del Calcio AIC (@GranGalaAIC) December 2, 2019

Skuadra më e mirë doli të jetë Atalanta.

📍 @GranGalaAIC
🔝 #Atalanta premiata come miglior squadra del 2019
⭐ #GranGalàDelCalcio #GGDC19 #AIC ⚽ #SkySport pic.twitter.com/KvrwBCQxnl

— Sky Sport (@SkySport) December 2, 2019

Trajneri më i mirë në Serie A doli të jetë Gian Piero Gasperin i Atalantas, ndërsa lojtari i ri më i mirë u shpall Sandro Tonali.

📍 @GranGalaAIC
🔝 #Gasperini premiato come miglior allenatore
🇮🇹 Dal ct dell'#Italia @robymancio
⭐ #GranGalàDelCalcio #GGDC19 #AIC ⚽ #SkySport pic.twitter.com/0giTyZz075

— Sky Sport (@SkySport) December 2, 2019

Gjyqtari më i mirë doli të jetë Ginaluca Rocci. /Telegrafi/ 

www.telegrafi.com