Se Van Dijk është lideri i vërtetë i Liverpoolit e tregon edhe ky moment mes holandezit dhe Arnoldit

12 Janar 2019

Që nga janari i 2017, kur edhe u transferua nga Southamptoni, Virgil van Dijk është shndërruar në një lojtar të rëndësishëm për Liverpoolin.

Holandezi ka përmirësuar dukshëm fazën mbrojtëse të Reds, por 27-vjeçari po tregohet një lojtar vendimtar për skuadrën e Jurgen Klopp.

Ai për momentin është lideri i skuadrës në fushë, edhe pse ka vetëm një vit te Livevrpooli, ai është motivi i ekipit.

Virgil van Dijk dhe Alisson Becker duke iu gëzuar fitores ndaj Brightonit, holandezi ishte lojtari i muajit dhjetor në Ligën Premier (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)

Kjo tregohet edhe në ndeshjen e fundit ndaj Brightonit, teksa skuadra e tij ishte duke fituar me rezultat 0-1, Van Dijk bënte çdo gjë që rezultati të mbetej kështu dhe skuadra të vazhdonte sa më larg nga Manchester City në tabelë.

Lexo po ashtu: "Do fitoja në një vrapim 30 metërsh me Boltin", tifozët rikthejnë deklaratën e Traores pasi spanjolli humbi një duel të tillë me Van Dijkun

Shtatlarti teksa ruante lojtarët kundërshtarë që kishte afër, njëkohësisht i kërkonte Trent Alexander Arnoldit të mbante më mirë pozitën e tij, pasi vendosja e talentit anglez nuk ishte më e mira e mundshme.

View this post on Instagram

TREEENNNTTT!!!! #trentalexanderarnold #england #manchesterunited #liverpool #robertson #joegomez #melwood #vvd #stadium #mosalah #anfield #liverpoolfc #championsleague #salah #firmino #ynwa #vandijk #henderson #keita #premierleague #klopp #alisson #milner #mane #taa66 #fabinho #oxladechamberlain #lfc #alexanderarnold

A post shared by Football_in_the_heart (@football_in_the_heart111) on Jan 12, 2019 at 9:37am PST

E gjitha kjo pas ndeshjes u shpërnda nga tifozët në rrjetet sociale, duke thënë se skuadra ka nevojë sa më shumë për lojtarë si Van Dijk.

Në xhiron e ardhshme Liverpooli do të ndeshet me Crystal Palacen që renditet në vendin e 14 nv Ligën Premier.

Lexo po ashtu: Tifozët e Liverpoolit në dashuri me gjestin e Van Dijk pasi Alisson gaboi te goli i Unitedit

Reds kanë aktualisht shtatë pikë më shumë se Man City, por skuadra e Pep Guardiolas ka një ndeshje më pak, atë ndaj Wolverhampton Wanderers. /Telegrafi/

www.telegrafi.com