Sfida që vlen miliona, Partizani sfidon Karabak, Lerda ngre murin

17 Korrik 2019

Pas titullit në Superligë, aventura europiane është sfida më e madhe e Partizanit. Kryeqytetasit kërkojnë të shkojnë sa më larg të jetë e mundur në këtë rikthim në europë si kampion. Barazimi pa gola në 90-minutëshin e parë kundër Karabak ka lënë një shije të mirë, të kuqtë besojnë se mund të kalojnë këtë pengesë dhe këtë kundërshtarë pavarësisht diferencave të mëdha në cilësi dhe buxhet. Në aspektin financiar kjo sfidë vlen plus 380 mijë, gjithnjë nëse Partizani arrin të kalojnë ekipin azer.

jQuery(window).load(function() { jQuery(“.galery-slider”).flexslider({ animation: “fade”, controlNav: true, animationLoop: false, slideshow: true, }); });

Franko Lerda nuk i ka lënë asgjë rastësisë, ka përgatitur ekipin deri në detajin më të vogël, është i vetëdijshëm se nuk janë as favorit e as superiore, por në futboll ashtu si dhe në jetë gjithçka mund të ndodh. Në konferencën për shtyp përpara këtij takimi tekniku italian theksoi se Partizani nuk ka ardhur Baku për turizëm.

Lerda

“E kemi tĂ« qartĂ« qĂ« do tĂ« jetĂ« shumĂ« e vĂ«shtirĂ« pĂ«r nĂ«, por do tĂ« bĂ«jmĂ« lojĂ«n tonĂ« pĂ«rballĂ« njĂ« ekipi me njĂ« buxhet shumĂ« herĂ« mĂ« tĂ« madh”. Lerda nuk pritet tĂ« ndryshojĂ« shumĂ« nga ai ekip qĂ« arriti tĂ« ndal Karabak nĂ« sfidĂ«n e parĂ«, sĂ«rish kĂ«rkohet njĂ« mbrojtje e kujdesshme dhe njĂ« sulm sa mĂ« efikas nĂ« ato raste qĂ« mund tĂ« krijohen.

I qartĂ« dhe i vetĂ«dijshĂ«m pĂ«r atĂ« qĂ« e pret nĂ« kĂ«tĂ« sfidĂ« u shfaq pĂ«rpara mediave edhe trajneri i Karabak, Gurban Gurbanov: “Rivali ynĂ« Ă«shtĂ« serioz, i disiplinuar. Ata mbrojnĂ« me korrektĂ«si dhe agresivitet dhe kjo na krijoi probleme nĂ« ndeshjen e parĂ«. Partizani bĂ«n edhe kundĂ«rsulme tĂ« cilĂ«sisĂ« sĂ« lartĂ«, ndaj Ă«shtĂ« njĂ« kundĂ«rshtar i vĂ«shtirĂ« pĂ«r ne. Do tĂ« jetĂ« njĂ« ndeshje e vĂ«shtirĂ« por do tĂ« mundohemi tĂ« tregohemi tĂ« kujdesshĂ«m dhe tĂ« luajmĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« disiplinuar, u shpreh Gurbanov. Krabak-Partizani Ă«shtĂ« ndeshje e vlefshme pĂ«r turin e parĂ« kualifikues nĂ« Champions League, sfidĂ« e cila do tĂ« zhvillohet nĂ« orĂ«n 19:00 nĂ« stadiumin “Dalga Arena” nĂ« Baku.
(BalkanWeb)

www.balkanweb.com