REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
Sa në formë tenisjta ruse

Sharapova rrëmben vëmendjen në shorteun e Australia Open

11 Janar 2018 12:01

Në Melbourne të Australisë u hodh shorteu për femra për turneun e Australian Open, por ishte Maria Sharapova ajo që e tërhoqi të gjithë vëmendjen e publikut. 

Tenistja ruse ishte e përzgjedhura për ta sjellë trofeun e Grand Slam-it në “Rod Laver Arena” përpara shorteut.

Sportistja e cila fitoi në Melbourne në 2008, po rikthehet në turne pasi ishte e pezulluar sepse rezultoi pozitive në një test dopingu dy vite më përpara.

Kontrollet treguan se ajo kishte përdorur meldonium, por pas apelit nga dy vite, dënimi shkoi në 15 muaj.

Me trofeun në dorë, tepër në formë ajo u fut në fushë ku shkëlqeu dhe ngjalli intersimin e të pranishmëve.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Tenisti spanjoll i pafat në Australian Open

Trishtim në sytë e Nadal: Ju rrëfej dëmtimin

23 Janar 2018 17:11

Duke çaluar u ngjit në tavolinën e konferencës për shtyp. Rafael Nadal u tërhoq nga Australian Open në ndeshjen kundër Marin Çiliç, pasi pësoi tërheqje muskulore. Me një gjest të trishtuar në fytyrë, spanjolli sqaroi shqetësimin, por jo dëmtimin e tij të saktë.

“Kam dhimbje në pjesën e sipërme të muskulit kuadriceps të këmbës së djathtë, por nuk e di saktësisht se çfarë është, nesër pasdite do të bëj disa teste këtu në Melburn. Sa më shpejt që do ta shohim, aq më shpejt do të dimë se çfarë duhet të bëjmë”.

“Jam i trishtuar sepse e pashë veten me mundësitë për të fituar këtu, por unë kam pasur shumë gjëra të mira dhe megjithëse kam pasur dëmtime më shumë se kushdo tjetër, kam fituar më shumë se pothuajse të gjithë, jam i kënaqur dhe mirënjohës për jetën, por koha është e komplikuar”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Në gjysmëfinale kalon edhe Edmund

Nadal tërhiqet nga “Australian Open”, kalon kroati Cilic

23 Janar 2018 14:10

Rafael Nadal u detyrua që të tërhiqet nga “Australian Open” dhe në gjysmëfinale u kualifikua rivali i tij Marin Cilic. Spanjolli pësoi një dëmtim muskulor në setin e katërt. Ai kryesonte 2-1 me sete, dhe pasi përjetoi problemet e para kërkoi ndihmën e mjekëve.

Nadal e mbylli setin e katërt, të cilin e humbi 6-2. Më pas në të pestin vendosi të tërhiqej, pasi e pati të pamundur fizikisht.

Tani kroati do të përballet në këtë fazë të Grand Slam-it me britanikun Kyle Edmund. Takimi midis të dyve zgjati për 3 orë e 47 minuta 3-6 6-3 6-7 (5) 6-2 2-0.

Ndërkohë Kyle Edmund siguroi vendin si një nga katërt më të mirët e kompeticionit pasi mundi numrin 3 të renditjes botërore, Grigor Dimitrov ditën e sotme. Britaniku e fitoi lojën 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 dhe kjo do t’i sigurojë një përfitim financiar prej 509 mijë paundësh në javë.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Rumunia eliminon japonezen Osaka

“Australian Open”/ Halep kalon në çerekfinale pa problem

22 Janar 2018 14:05

Vazhdon marshimi i numrit 1 të botës Simona Halep. Rumunia është në një formë të mrekullueshme dhe e pati të lehtë që të fitonte sfidën e radhës kundër Naomi Osaka-s.

Halep fitoi të dyja setet radhazi me rezultatin 6-3, 6-2 në një takim që zgjati më pak se një orë në Melbourne. Interesant është fakti se rumunia kurrë nuk ka shkuar më shumë se çerekfinalet në turneun e “Australian Open”.

Ndërsa Angelique Kerber pati nevojë për tri sete dhe 2 orë lojë që të mposhtte taivanezen Su-Wei-Hsieh. Pasi humbi setin e parë 6-4, gjermania fitoi të dytin 7-5 dhe e mbylli me të tretin 6-2.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Shokohet serbi nga koreani

Djokovic jashtë “Australian Open”, e eliminon Chung

22 Janar 2018 13:31

Ish numri 1 i botës në tenis, Novak Djokovic u shokua nga koreani Hyeon Chung, i cili e eliminoi nga turneu i “Australian Open”.

Koreani fitoi tri sete radhazi duke tronditur serbin me rezultatin 7-6 7-5 7-6, i cili u pa sërish në fushë duke vuajtur nga problemet në bërryl.

Chung është i 58 në renditjen botërore, ndërkohë që Djokovic qëndronte në vend të 14-të.

Serbi kundër kishte një rival ku përgatitja atletike, shkathtësia i pasqyronte veten, e pavarësisht përpjekjes, nuk ia doli dot.

Në rrugëtimin e tij, Djokovic mundi Donald Young, Gael Monfils dhe Albert Ramos-Vinolas, të tre me nga tri sete radhazi.

Por Chung dominoi dy setet e para dhe pavarësisht se Djokovic u përpoq shumë, në të tretin, nuk ia doli dot.

Rivali i radhës i 21 vjeçarit në çerekfinale do të jetë befasia tjetër e “Australian Open”, Tennys Sandgren.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment