Shuhet ikona e sportit shqiptar, Meta: I dha kuptim futbollit

19 Korrik 2019

TIRANË

Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka shprehur ngushëllimet familjes për humbjen e ikonës së futbollit shqiptar Fatmir Frashërit në moshën 78-vjeçare. Meta e cilëson një kampion të papërsëritshëm si në fushë e në pankinë por edhe jashtë ambienteve sportive, një legjendë të futbollit.

Kreu i Shtetit shkruan se Fatmir Frashëri i dha kuptim futbollit duke sjellë ndër medn edhe takimin e fundit së bashku.

“Me hidhĂ«rim tĂ« madh mĂ«sova lajmin e trishtĂ« tĂ« ndarjes sot nga jeta tĂ« kampionit tonĂ« tĂ« madh e tĂ« papĂ«rsĂ«ritshĂ«m tiranas, si nĂ« fushĂ« e nĂ« pankinĂ«, por edhe jashtĂ« ambienteve sportive, njĂ« prej legjendave tĂ« futbollit shqiptar, Fatmir FrashĂ«ri!
Familja FrashĂ«ri, qĂ« i dha aq shumĂ« personalitete kombit tonĂ« nĂ« tĂ« gjitha fushat, natyrisht qĂ« do t’i jepte njĂ« gjigand edhe nĂ« fushĂ«n e blertĂ« por edhe si trajner.
Si lojtar, trajner e President dinjitoz i Tiranës, Fatmiri ynë i dashur do të mbahet mend përjetë për virtuozitetin dhe talentin e rrallë, aq sa me të drejtë për të thuhet se nuk ishte futbolli që e bëri të madh, por ishte pikërisht ai që i dha kuptim këtij sporti si rrallëkush, duke qenë njëherësh sportist i dalluar dhe intelektual i spikatur!
I ruaj me nostalgji emocionet e takimit tonë të fundit dhe bisedën e ngrohtë që patëm, duke uruar së bashku për rezultate më të mira e më të larta për sportin tonë! Ndaj uroj që amaneti i tij të përmbushet nga brezat e rinj të sportistëve tanë!
Duke ndarĂ« dhimbjen e thellĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« humbje tĂ« madhe e tĂ« pazĂ«vendĂ«sueshme, u shpreh ngushĂ«llimet mĂ« tĂ« sinqerta familjes FrashĂ«ri, miqve e bashkĂ«punĂ«torĂ«ve tĂ« afĂ«rt, si edhe tĂ« gjithĂ« sportdashĂ«sve shqiptarĂ«. I paharruar kujtimi yt Profesor!”, shkruan Meta nĂ« mesazhin e tij.

jQuery(window).load(function() { jQuery(“.galery-slider”).flexslider({ animation: “fade”, controlNav: true, animationLoop: false, slideshow: true, }); });

(m.k/BalkanWeb)

www.balkanweb.com