Si të keni një zemër të shëndetshme

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
19 Dhjetor 2017 14:00
Këshilla për një zemër të shëndetshme

Zemra është në duart tua. Çdo vit planifiko një “checkup” për të kontrolluar tensionin e gjakut, kolesterolit dhe nivelin e glukozës dhe kërkojini mjekut tuaj këshillë se si mund të arrini një peshë të shëndetshme.

Sigurohuni që të ndiqni rekomandimet e mjekut dhe t’i pini rregullisht ilaçet që ai iu ka dhënë.

Së dyti, 15 minuta në ditë ju bën mirë të bëni ushtrime fizike. Rritja e aktivitetit tuaj 5-15 minuta në çdo javë do t’iu bëjë të ndiheni shumë më të lehtë.

Nëse stërvitja dhe dieta nuk janë dhe aq efektive, pyesni mjekun tuaj për shtimin e ilaçeve.

Së treti, konsumoi sa më shumë ujë, pasi ndihmon shumë në hidratimin dhe do t’iu ndihmojë të forconi krahët.

Së katërti, hani shëndetshëm. Ushqehuni mirë me produktet të shëndetshme dhe sa më shumë fruta.

Të tjera këshilla shumë me vlerë që duhet t’i ndiqni për të pasur një zemër të shëndetshme janë edhe këto që po ju rendisim më poshtë.

-Kontrolloni kolesterolin, pasi ushqimi me yndyrë shumë do të rrisë kolesterolin në gjak. Duhet të hani me patjetër ushqime me pak yndyrë.

- Mos konsumoni ushqime me shumë kripë. Pasi në disa ushqime vjen e “maskuar” si alginat natriumi, sulfiti i natriumit etj.

 - Hiqni dorë nga pirja e duhanit, provoni çdo ditë të shkurtoni numrin e cigareve që pini, duke i numëruar çdo ditë deri ditën që do t’a lini fare.

-Mbani një peshë të shëndetshme, pasi pesha e tepërt rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

-E fundit, ndër më të rëndësishmet është që të qëndroni pozitivë. Jini pozitivë, shëtisni në vende të gjelbëruara dhe përpiquni të qëndroni larg nga ambientet dhe njerëzit stresues.

Përse arrat janë kaq të mira për shëndetin tonë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 18:56
Sidomos për meshkujt

Arrat janë po aq të mira për t'u ngrënë, por edhe për shëndetin. Ajo përmban vitaminë B1 dhe B2, që i japin energji trupit dhe ka disa elemente vitale që ndikojnë në zhvillimin e gjëndrave seksuale. Duke qenë se janë të pasura me zink, ka një ndikim të madh për aktivitetin normal seksual. Gjithashtu ndihmon edhe në funksionimin normal të prostatës. Arrat janë të këshillueshme që të konsumohen më shumë nga meshkujt, pasi është e pasur me vlerë ushqyese që ndikon për shëndetin riprodhues mashkullor. Personat që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe dhimbja e kokës, këshillohet që të konsumojnë arra me mjaltë. Përveç kësaj, arrat me limon dhe mjaltë janë të mira edhe për personat anemikë. Gjysmë kilogramë mjaltë, gjysmë kg arra të bluara dhe një limon. Përzijini në një enë dhe përzijeni mirë dhe mos harroni që të provoni çdo tre-katër orë me një lugë të vogël.

Qumështi i arrës është shumë i mirë për shërimin e ulcerës gastrike, gjithashtu edhe arrat jeshile janë shumë të mira për trajtimin ehipotiroidizmit dhe teroidet. Duke qenë se janë të pasura me jod dhe tiroksinë. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

 

Mënyra më e lehtë si të trajtoni dhimbjen e këmbëve

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 13:55
Mos hezitoni t'a bëni!

Ndodh që të qëndroni apo ecni për një kohë të gjatë në këmbë dhe të keni dhimbje të tepërta. Nervat e këmbëve marrin inflamacion dhe do të filloni të ndieni dhimbje në shpinë, brinjë dhe poshtë gjurit. Dhimbjet e shpeshta në këmbë, gjunjë apo shpinë shkaktojnë stres të madh dhe është e vështirë ndonjëherë të gjeni kurën e nevojshme që mund t'ju relaksojë në moment. Mirëpo, gjithnjë ka mënyra që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj dhe iu ndihmojnë që të qetësoni këtë dhimbje.

Mënyra më e thjeshtë është përmes ilaçeve, të cilat ulin simptomat por nuk e largojnë gjithnjë. Por, për dhimbjen që keni në këmbë duhet me patjetër të bëni terapi apo ushtrime fizike. Që ta zvogëloni dhimbjen e nervave të këmbëve ekziston një metodë shumë e mirë që iu ndihmon të qetësoheni.

Fillimisht merrni një kovë me ujë të vakët dhe hidhni në të pak uthull molle dhe kripë. Lëreni ashtu derisa të shkrihet kripa. Më pas vendosni këmbët dhe mbajini aty derisa uji të ftohte. Merrni një peshqir të thatë dhe fshijini këmbët lehtësisht në formë masazhimi.

Këtë lloj trajtimi bëjeni çdo natë para gjumit dhe do të shihni sa mirë do të ndiheni dhe dhimbja do fillojë të zvogëlohet. Gjithashtu mos harroni të kujdeseni mirë duke mos ecur zbathur dhe mos mbani këpucë apo atlete që iu ngushtojnë, pasi sistemi nervor i këmbëve do të tendoset më shumë. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Arsyet përse duhet të konsumoni ananas gjatë verës

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
14 Korrik 2018 15:23
Ky frut tropikal është kaq i mirë

Ananasi është një nga frutat më fantastike që ju mund të konsumoni. Një frut i ëmbël, gjembaç nga jashtë por që prej tij përfitoni vlera të jashtëzakonshme. Ai na një ndikim të veçantë në frymëmarrjen tonë, forcimin e kockave dhe parandalon rënien e flokëve. Ananasi është i përbërë nga bromelen, i cili parandalon tumoret, ul inflamacionin, zgjeron funksionet imunitare dhe përmirëson shëndetin e stomakut. Ky frut i ëmbël e ka sezonin në Mars dhe Korrik, megjithëse mund ta gjeni në treg gjatë gjithë vitit. Filipinet, Brazili dhe Kosta Rika janë prodhuesit më të mëdhenj të tij. Ky frut tropikal ka nevojë për dy vite që të arrijë përmasat e tij ideale dhe në të vërtetë ai rritet më shumë në madhësi se ato që importohen në Shqipëri.

Ananasi është i pasur me minerale si kalium, kalcium, bakër, magnez dhe Mangan. Gjithashtu përmban vitamit C, B6, beta, karoten, folat, bromelen dhe fibër të patretshme. Duhet të kujtojmë që ananasi nuk ka yndyrë dhe proteina. 100 gram anaas përmban 86% ujë, 13% karbohidrate dhe 50 kalori.

Është mirë që t'a konsumoni gjatë stinës së verës dhe jo vetëm, pasi është burim i shkëlqyer i karbohidrateve të mira (të cilat janë në formën e fruktozës, sukrozës dhe glukozës dhe sheqerit).

Vetitë pozitive të tij

-Përmirëson funksionet imunitare, i cili mbron trupin kundër sëmundjeve dhe përmirëson dëmet që shkaktojnë.

- Forcon kockat, pasi ka sasi të mëdha mangani, mineral për forcimin e indeve lidhore dhe forcimin e kockave

- Ul tensionin e gjakut

- Stimulon tretjen

- Shton pjellurinë, falë vitaminave të shumta që ai përmban si , Vitaminë C, Bakër, Zink dhe Folat.

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

Përse duhet të konsumoni sallatë jeshile

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
14 Korrik 2018 12:43
Të mirat që i jep shëndetit tuaj

Marulja (Lactuca sativa, e njohur ndryshe si sallata jeshile) është një bimë barishtore që i përket familjes Asteraceae. Ajo është në formën e një tufë: të hapur, të mbyllur, sferike ose të zgjatur (në varësi të varietetit). Ngjyra që e karakterizon këtë perime varion nga jeshile e ndritshme deri te gjelbërimi i butë. Konsistenca e gjetheve është e butë në pjesën e jashtme dhe të brendshëm të freskët (zemra).

Marulja është e njohur dhe konsumuar që nga kohët e lashta, veçanërisht nga romakët. Është një perime që mund të rritet gjatë gjithë vitit, me kusht që të mbulohen mbrojtje adekuate në rast të kushteve klimatike jo shumë të favorshme për zhvillimin e saj. Megjithatë, ajo është në gjendje të përshtatet me çdo lloj klime, duke iu rezistuar edhe në temperatura të ulëta.

Marulja është e dobishme për sistemin e tretjes dhe ka shumë dobi të tjera të mira në shëndetin tonë, si psh:

-Ndihmon në largimin e stresit dhe qetëson sistemin nervor, dhimbjen e kokës dhe lehtëson gjumin.

-Lufton toksina dhe hemet e trupit, gjithashtu thuhet se ndihmon në parandalimin e sëmundjes alzheimer.

- Mbron zemrën dhe lehtëson qarkullimin e gjakut

- Është e mirë edhe për parandalimin e plakjes

- Lufton qelizat kancerogjene

- Lënda e cila quhet ‘selen’ që ndodhet te marulja është shumë e mirë për formcimin e sistemit imunitar

- Parandalon osteoporozën dhe ndihmon në shëndetin e kockave

- Në verë konsumohet shumë për shkak edhe të freksisë që i sjell trupit

- Ul temperaturën e trupit dhe lehtëson metabolizmin, eliminimin e mbetjeve

- Ul presionin e gjakut dhe është e këshillueshme të konsumohet nga gratë shtatëzëna sepse rigjeneron qumështin

- Lufton aneminë, erën e keqe të trupit dhe e forcon fizikun, shikim dhe lufton infeksionet e syve

- Ndihmon në largimin e kruajtjes së lëkurës dhe skuqjen e saj. Gjithashtu parandalon rënien e flokëve.

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.