REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
Ish-sulmuesi, tashmë në rolin e opinionistit

“Skaneri” i Abilaliajt: Busic lider. Alves? Kush e blen atë...

12 Janar 2018 09:40

Në mbrojtje Flamurtari është “top”, teksa ka pësuar më pak se gjithë ekipet e tjera të Superiores në 16 javët e para të kampionatit. Në sulm lideri është Tomislav Busic, autor i gjashtë golave, ndërkohë që Danilo Alves luan më së shumti në krah dhe nuk është se i ka të mira “marrëdhëniet” me golin (ka shënuar vetëm kundër Lushnjes).

Dyshja e sulmit ka kaluar në “lupën” e vlonjatit Arbër Abilaliaj, një futbollist që ka një eksperiencë të madhe në Superiore.

Alves të shitet, po kush e blen? Alves-in e penalizojnë shumë golat”, kështu e nis ish-sulmuesi fjalën e tij, ndërkohë që më tej shton: “Trajneri Duro i mat sulmuesit me gola dhe asiste. Alves është një lojtar i mirë, por nuk po e zgjidh ngërçin që ka. Çfarë nuk shkon? Nuk është për filozofinë e trajnerit. Kjo e penalizon atë disi. Është kualitativ, krijon volum loje, por ka dy vite te Flamurtari dhe ka shënuar shumë pak”.

Abilaliaj, në intervistën e dhënë për “Panorama Sport”, jep një mendim edhe për Bushic: “Ka një mesatare të mirë. Është një lojtar tejet i rëndësishëm për ekipin, kjo për eksperiencën dhe inteligjencën që ka, por edhe për golat që ka realizuar. Ka profilin e një lojtari apo kapiteni që mund ta çojë Flamurtarin në Kupat e Europës”.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Eduasportin.com zbulon shifrën e transferimit të futbollistit

Hysenaj kushtoi sa një “thes patatesh”

21 Janar 2018 21:11

Senad Hysenaj doli në stërvitje me Partizanin pasditen e sotme. 18-vjeçari ishte lëvizja “blic” e drejtuesve të kuq. Në kryeqytet janë të kënaqur për afrimin e mbrojtësit të majtë, ndërsa në Shkodër kanë vënë duart në kokë nga paaftësia e drejtuesve kuqeblu.

18-vjeçari i dalë nga Akademia e Vllaznisë ka kaluar përfundimisht te skuadra e “demave”. Burime të Eduasportin.com pranë klubit kuqeblu bëjnë me dije se skuadra e Partizanit ka paguar në Federatën Shqiptare të Futbollit edhe taksën e formimit për futbollistin. Të njëjtat burime saktësojnë se Vllaznia ka humbur lojtarin e ri për 4 milionë lekë të vjetra. Kjo ka qenë shumë e paguar nga drejtuesit e kuq për të rrëmbyer mbrojtësin e majtë.

Një shifër qesharake nëse shikon të dhënat dhe premisat e lojtarit. Senad Hysenaj u stërvit për 4 vite me Akademinë e Vllaznisë, ndërsa tani largohet “falas” nga klubi kuqeblu. Ky nuk është elementi i parë që humb Vllaznia, pasi e njëjta gjë është bërë edhe me mbrojtësin Abudrrahman Fangaj dhe mesfushorin Silvio Zogaj./EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Arsen Hoxha komenton garën për presidentin e ri të FSHF-së dhe analizon dy kandidatët

Intervista, ish-shefi i gjyqtarëve lëshon lumë akuzash ndaj Dukës

21 Janar 2018 18:35

Ish-shefi i Sektorit të gjykimit në FSHF, Arsen Hoxha, ka dhënë një intervistë për mediat shqiptare, ku ka folur për zgjedhjet e ardhshme për kreun e FSHF-së. Pasi ka folur pë garën dhe dy kandidatët, Hoxha nuk ka nguruar të lëshojë lumë akuzash ndaj presidentit aktual të FSHF-së, Armand Duka, duke rrëfyer disa momente të bashkëpunimit me të në të kaluarën, por edhe për përfshirje në politikë të administratës së FSHF-së.

Katër vite më parë e konsideruat si jo normale kandidimin e z. Duka për një mandat të katërt në krye të FSHF-së. Tani që ai po kandidon për një mandat të pestë, si e konsideroni veprimin e tij?

Qëndrimet e mia kritike për mënyrën se si kanë funksionuar aspekte të veçanta në FSHF, asnjëherë nuk kanë qenë të drejtuara ndaj individëve, por ndaj sistemeve të gabuara që ata kanë përdorur për të mbrojtur interesa të ngushta personale në kurriz të përparimit të përgjithshëm. Unë jam kundër tendencave për të krijuar minimbretëri të reja, që prodhojnë vetëm ngurtësi dhe arbitraritet. Ky ishte qëllimi im, kur katër vjet më parë u bëra thirrje publike të gjithë aktorëve të futbollit shqiptar, që të bënin përmirësimet e duhura në Statutin e FSHF-së. Kandidimi i z. Duka për herë të pestë, tregon se në radhë të parë vetë kreu i FSHF-së nuk ishte i interesuar për to. Ashtu veproi Blateri dhe Platini, madje ashtu veproi edhe presidenti më jetëgjatë në futbollin e shteteve të Europës, Vilari. Por dëshira për t’u shndërruar në sundimtarë të përhershëm, i çoi në një përfundim jo të këndshëm.

Si e vlerësoni ju punën e z. Duka gjatë mandatit të tij të fundit?

Z.Duka është një organizator shumë i mirë. Është vizionar dhe ngulmues për të arritur me çdo kusht qëllimin e caktuar. Në katër vitet e tij të fundit kemi parë përmirësime të ndjeshme si në cilësinë e futbollit ashtu edhe në luftën kundër dhunës në sport. Komisionet e ndryshme kanë patur me shumë pavarësi kurajo dhe objektivitet në vendimet e tyre. Janë bërë përmirësime dhe investime të rëndësishme në infrastrukturë. Pjesëmarrja e Shqipërisë në finalet e kampionatit Europian në Francë ishte një sukses i madh. Por ndërkohë duhet të tregohemi realistë dhe të pranojmë se mundësinë për të shkuar atje, veç faktorëve sportivë, na ndihmuan disa faktorë të tjerë, tashmë të njohur prej të gjithëve, pa të cilët zor se ne do të ishim në ato finale. Prandaj edhe mburrja që paraqitet thjesht si një sukses sportiv, duhet të jetë më e përmbajtur. Merita e z. Duka është se këtë situatë, që nuk kishte të bënte direkt me lojën në fushë, e ktheu në interesin tonë.

Ku mendoni se z.Duka ka dështuar?

Besueshmëria e garës është në nivele shumë të ulta, veçanërisht sektori i arbitrave. Në 16 vjetet e pushtetit të tij, sektori i arbitrimit ka qenë më i dobti. Edhe ai minirevolucion që u bë në përfundim të mandatit të tretë, nuk ishte iniciativë e tij, por e një grupi presidentësh. Krijimi i Komitetit të Arbitrave të FSHF-së, i dha atij rastin më ideal që të rikthente në dorën e tij pushtetin ndaj abitrave. Në krye të këtij komiteti vendosi njeriun e tij më besnik. Si në asnjë federatë tjetër të botës, z. Duka përqendroi në dorën e një njeriu të vetëm të gjitha llojet e pushteteve që normalisht duhet të ndaheshin së paku midis tre specialistëve të mirëfilltë të gjykimit.

Për pasojë do të sigurohej kolegjialitet, autokontroll dhe vizion më i mirë në punën me arbitrat. Kaq detyra në konflikt të pastër interesi me njëra-tjetrën, janë të pamundura të bëhen edhe nga persona që konsiderohen gjeni. Zoti Duka e di shumë mirë se shpatullat dhe kapaciteti i të zgjedhurit të tij, nuk ishin të afta të mbanin ngarkesa kaq të mëdha, por atij i duhej një besnik. Ky kompozim i bërë nga z. Duka rezultoi improduktiv. Unë do të isha plotësisht dakord me vlerësimin e z. Duka se niveli i gjykimit nuk ka qenë poshtë nivelit të futbollit. Por ajo që mua dhe shumë specialistëve të tjerë, na çudit, është mënyra tepër e diferencuar se si arbitrat tanë gjykojnë në pjesë të ndryshme të fushës. Në mesfushë gjykojnë mirë, por çfarë i pengon ata që gjykojnë me shumë gabime të njëjtat shkelje që ndodhin brenda 16-metërshit dhe që ndikojnë direkt në rezultatin e ndeshjes?

Thënë në gjuhën popullore, penalltia është shndërruar në një kapital të madh në duart e arbitrave, që mund t’ua bëjnë dhuratë ekipeve të zemrës. Në këtë realitet, që e shikojmë hapur pothuaj çdo javë, niveli i arbitrimit kurrsesi nuk mund të gjykohet si i barabartë me atë të futbollit. Edhe njëherë i qëndroj besnik propozimit që bëra disa muaj më parë, që FSHF-ja të merret vetëm me organizimin e aktiviteteve të futbollit dhe hartimit të politikave të zhvillimit të tij. Komiteti i Arbitrimit të jetë i pavarur dhe me përgjegjësi direkte mbi cilësinë e punës së arbitrave.

  1. Duka tha se këtë garë do ta marrë me sportivitet, mendoni se vërtetë do të jetë e tillë?

“Një garë me sportivitet”, është një slogan i bukur, por i pabesueshëm. Z. Duka është i ndërgjegjshëm se kundërshtari i tij, nuk do t’i numërojë sukseset, që realisht nuk janë të pakta, por do t’i evidentojë veçanërisht ato gabime që kanë të bëjnë me drejtësinë e garës dhe trajtimin jo me të njëjtin standard të gjithë anëtarëve të FSHF-së. Ndërkohë z. Duka do të përpiqet të sulmojë kandidatin Fino se po politizon futbollin, gjë që nuk do të jetë e ndershme.

Meqenëse ra fjala, ç’mendim keni për kandidatin kundërshtar të Dukës, z. Fino?

Armand Duka e di shumë mirë se z. Fino në karrierën e gjatë si deputet apo kryetar i Bashkisë së Gjirokastrës, ka manifestuar cilësitë më të mira, ato cilësi që populli, i majtë apo i djathtë, dëshiron t’i shikojë tek çdo politikan apo pushtetar shqiptar. Është me vend të pëmendim një fakt të njohur në historinë dramatike të vitit të zi 1997, kur në një vend të pushtuar nga tërbimi, kur kaosi mbretëronte cep më cep dhe shqiptarë të armatosur me zemërim dhe me armë nga depot e një ushtrie të dorëzuar, palët politike që urrenin për vdekje njëra-tjetrën u akorduan të ngarkojnë si kryeqeverisës Z. Fino! Dhe ai nuk i tradhtoi shpresat e palëve. Nuk ka shqiptar që ta harrojë këtë moment historik dhe këtë figurë që nuk pat rënë në sy deri në atë kohë, që u evidencua mes politikanëve, në tallazet e fushatës elektorale, në praninë e ushtrive të huaja. Atë vit Shqipëria humbi shumë dhe figurativisht duhet të them se i vetmi që fitoi ishte paradoksalisht z. Fino. Ai fitoi respektin e të gjithëve.

Tani si kandidat, duhet thënë se nuk mund të heqim paralele me qeverisjen e Federatës të sportit më popullor ndër shqiptarët. Ai vazhdon të mbetet origjinal në sjelljet e tij. I thjeshtë, i ndjeshëm, tolerant dhe i padjallëzuar. E vlerëson lirinë e të tjerëve dhe përpiqet t’i frymëzojë ata nëpërmjet shembullit të tij. Tipari kryesor i z. Fino është komunikimi qytetar, i kujdesshëm, i besueshëm, i pakorruptueshëm, i dashur dhe praktik. Si parlamentar e kemi parë që ai gjithmonë të veprojë me pjekuri dhe arsye të shëndoshe. Personalisht nuk mendoj se z. Fino e kërkon postin e Presidentit të FSHF-së, që ta ketë si aset të Partisë Socialiste. Futbolli shqiptar është i të gjitha partive dhe i të gjithë popullit. Që në lindje të tij, futbolli arbëror ka qenë faktor bashkimi dhe ka promovuar patriotizëm.

Pra gara për zgjedhjen e presidentit në krye të FSHF-së do të jetë e ashpër?

Them se po. Dhe z. Duka nuk ka për ta marrë me aq sportivitet këtë garë, edhe pse shprehet ndryshe. Nga vetë natyra e tij, ka treguar se ka shumë besim në vetvete. Edhe në ato raste kur nuk ka patur konkurrent të besueshëm, nuk ka ngurruar të tregojë edhe me ata, agresivitet. Ka qenë i gatshëm për t’u hedhur në sulm, për të sfiduar këdo dhe për të fituar.

Mendoni se nga politika do të kemi paanësi për zgjedhjen e kreut të Federatës?

Duke evidentuar në vazhdimësi se FIFA dhe UEFA janë kundër ndërhyrjes politike në futboll, presidenti ynë aktual është përpjekur të krijojë iluzionin se z. Fino, nuk do të jetë i mirëpritur prej tyre. Z. Duka e di shumë mirë se është tjetër gjë që të vish nga politika në futboll, dhe një gjë krejt ndryshe që ta përdorësh pozicionin e presidentit të futbollit për përfitime politike personale, apo të pjesëtarëve të familjes tënde. Në këtë kuptim z. Fino nuk ka pse paragjykohet, ky është një problem i së ardhmes. Për fat të keq z. Duka ka qenë tepër aktiv në zhvillimet politike të vendit.

Është e drejta e tij, që si qytetar të mbështesë angazhimet politike të vëllait, por është thellësisht e gabuar që të përdorësh institucionin që drejton, për interesa politike të familjes tënde, dhe sidomos kur kjo është e ndaluar edhe me statut. Është një rast unikal, kur punonjësve të aparatit të FSHF-së t’u kërkohet nga presidenti i tyre që të bëjnë fushatë për vëllanë e tij. Vështirësia është shtuar edhe më tej kur këta punonjës, në çdo katër vjet, kanë qenë të detyruar të bëjë fushatë për parti të ndryshme. E nisën me Socialisten, vazhduan me Republikanen dhe përfunduan me Agraren, me shpresën se ky do të jetë kapërcimi i fundit i vëllait të presidentit të FSHF-së.

Po kush është realiteti?

Ashtu siç janë zhvilluar ngjarjet, në karrierën e tij z. Duka ka qenë i detyruar të kërkojë disa herë mbështetje të bashkitë që janë kontrolluar nga socialistët. Tani që kandidat rival është një socialist, natyrisht që do të kërkoje mbështetje te bashkitë që kontrollohen nga demokratët, me të cilët është në koalicion edhe vëllai i tij Agron Duka. Në këto kushte asnjëra pale nuk duhet të humbasë kohë për të sulmuar politikisht palën tjetër, por të përpiqet me ato që do të mundet, të tërheqë të lëkundurit në përkrahje të alternativave zgjedhore që ata ofrojnë. Të gjitha zgjedhjet e mëparshme, si për presidentin e FSHF-së ashtu edhe për presidentin e Shoqatës së Arbitrave, kanë qenë thellësisht të manipuluara, madje deri në atë nivel sa nuk merrte guximin që të dilte një konkurrent, sepse fituesit ishin shpallur prej kohësh, ndërsa data e votimeve ishte një formalitet qesharak.

Kjo situatë më kujtoi një ngjarje me ish-mikun tim, humoristin e mprehtë shkodran, të ndjerin Shtjefën Palushi. Sa herë që shkoja në Shkodër për arbitrim e kishim bërë si rregull, që mbasditen e ditës së shtunë do të pinim nga një kafe me të madhin Palushi. Të dielën në mëngjes e pimë përsëri së bashku kafen. Drejtori i turizmit vjen drejt tavolinës tonë, dhe me humorin tipik shkodran i thotë Tefës: “Mbrëmë me Arsenin, sot, përsëri me Arsenin, a po gatisni ndonjë gjë për sot mbasdite, a?”. “Rri pa merak”, i thotë Tefa. -” Atë punë e kena kry që mbram, sot në stadium keni me e pa të filmume”. Për fatin e keq të mikut tim Palushi, ndeshja u fitua nga Partizani.

Por me garat zgjedhore të FSHF-së ka ndodhur ndryshe. Ato të gjitha kanë qenë vërtet “të filmume”. “Pse nuk kandidove?” i thashë me shaka njërit prej kolegëve tanë që ka rreth 20 vjet që po shikon ëndrra me pozicionin e tij, në krye të Shoqatës së Arbitrave dhe që e kishte shprehur shumë herë publikisht ambicien e tij legjitime dhe bile të merituar. -” Nuk jam aq naiv sa të guxoj të kandidoj përballe Dukës”, – më tha me një lloj keqeardhje ai. Duke vazhduar shakanë, i thashë: “Ku hyn Duka këtu, për atë post kandidoi tjetër person”. Shumë i pezmatuar, miku im me tha: “Rri Arsen, nuk i di gjërat mirë ti”. Unë shpresoj se këtë radhë zgjedhjeve “të filmume” u ka mbaruar koha./EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Një rikthim dhe një mungesë në radhët e të kuqve

Starova qetësohet për mbrojtjen, shqetëson sulmuesi

21 Janar 2018 18:15

Ka nisur para pak minutash seanca stërvitore në kompleksin e Kamzës. Trajneri Sulejman Starova, përveç mungesës së gramshiotit Lorenc Trashi, sot ka vijuar të mos ketë në listën e tij edhe sulmuesin Edgar Çani.

Ky i fundit duket se vijon ende me fazën rikuperimit dhe ndoshta mund të jetë gati disa javë më vonë. Por, rikthimi i Arbnor Fejzullahit duket se i ka kthyer buzëqeshjen Starovës. Ky i fundit do të nisë të bëjë më mirë llogaritë për qendrën e mbrojtjes apo edhe për krahun e djathtë.

Siç shihet edhe në foton e mëposhtme, mbrojtësi po kryen stërvitje e diferencuar. Stafi mjekësor ende nuk ka dhënë përgjigjen përfundimtare, e cila do të qetësojë si lojtarin ashtu edhe trajnerin për të bërë llogaritë më mirë për ndeshjet e kampionatit. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Dy lojtarë të rinj për Sulejman Starovën

Partizani në fushë, mungesa dhe dy afrime të rëndësishme

21 Janar 2018 17:54

Partizani iu është kthyer përgatitjeve në tokën shqiptare. Në stërvitjen e mbrëmjes së sotme në fushë janë parë dy afrime të reja, Senad Hysenaj dhe Emran Ramadani. Hysenaj luan në krahun e majtë, ndërsa Ramadani është sulmues.

Emran Ramadni vjen nga radhët e Renovës, ndërsa Hysenaj nga Vllaznia B. Është trajneri Sulejman Starova që do të thotë fjalën e fundit për lojtarët. Megjithatë, zhvillime pritet që të ketë në ditët në vijim në kampin e kuq.

Më tej, EDS raporton ekskluzivisht se në stërvitjen e sotme ka munguar Lorenc Trashi. Ky i fundit pas debatit me Starovën, çështje ende e pasqaruar, nuk është parë në stërvitje. Sa i përket drejtorit Antonelo Preiti, ky i fundit ka qenë në stërvitje duke vëzhguar ekipin. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment