Skënderbeu e pëson në fund, aventura në Evropë mbyllet me trishtim

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
7 Dhjetor 2017 21:11
Trajneri Ilir Daja, nuk kishte në dispozicion disa lojatrë tepër të rëndësishëm të formacionit bazë si Soëe apo James, por pavarësisht mungesave bardhekuqtë zhvilluan një ndeshje mjaft të mirë, madje ishin ata që kalun të parët në avantazh.

Skënderbeu është mposhtur në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve të Europa League nga Young Boys, duke u pozicionuar në fund të klasifikimit ashtu si dy vite më parë, por këtë herë kanë arkivuar 2 pikë më tepër (5 në total).

Trajneri Ilir Daja, nuk kishte në dispozicion disa lojtarë tepër të rëndësishëm të formacionit bazë si Sowe apo James, por pavarësisht mungesave bardhekuqtë zhvilluan një ndeshje mjaft të mirë, madje ishin ata që kaluan të parët në avantazh.

45’ minutat e para u mbyllën në barazim, me vendasit, të cilët rrezikuan pak më tepër, por kryesisht loja u zhvillua në mesin e fushës. Në të dytën miqtë kalojnë menjëherë në avantazh me anë të kosovarit Gavazaj, që zhbllokoi ndeshjen.

Festa zgjat shumë pak, pasi Hoarau barazoi ndeshjen pas 4’ minutash duke mposhtur portierin e bardhekuqve. Në minutat e mbetura loja u bë edhe më e bukur, ku herë sulmuan vendasit e herë korçarët.

Në momentin qe mendohej, se takimi do të mbyllej në barazim, Young Boys shënoi edhe golin e fitores pas një goditje këndi me anë të Assale, që u aktivizua në 8' minutat e fundit. 

Young Boys 2-1 Skënderbeu

Shënues: Hoarau 55′, Assale 90+6’/ Gavazaj 51′

KV: Ngamaleu 4', Joss 16', Horo 73', Assale 90+7'/ Aliti 32', Demte 66',  Mici 89', Nimaga 90+5'.

Formacionet:

Skënderbeu: Shehi; Vangjeli, Jashanica, Aliti, Mici; Muzaka, Lilaj, Nimaga; Gavazaj, Sahiti, Demte.

Trajner: Daja

Young Boys: Volfli; Mbabu, Uthtriç, Burki, Jos; Shik, Abisher, Ngamaleu; Tekseira; Nsame, Hoarau.

Trajner: Huter

E bujshme, Europa League grabitet në Meksikë me ndihmën e... tacos!

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
21 Prill 2018 18:58

Nga Mekiksa e largët vjen një lajm i bujshëm, që më pas është ridimensionuar falë ndërhyrjes së shpejtë dhe efikase të policisë lokale, që ka riparuar dëmet. Në fakt, të premten e kaluar është vjedhur trofeu i Europa League nga një furgon në qytetin Guanajuato, ku ndodhej me rastin e një turi promocional që po organizohej nga Uefa. Grabitja, që është raportuar nga të gjitha mediat meksikane, ka vënë menjëherë në alarm policinë lokale që brenda një kohe shumë të shpejtë ka mundur të rikuperojë kupën dhe më pas ka dhënë lajmin e mirë përmes një njoftimi një rrjetin social Twitter. Nuk ka shumë detaje për mënyrën e gjetjes së trofeut dhe arsyet e grabitjes, por gjithsesi rëndësi ka që trofeu është sërish në duart e të zotëve.

Sipas raportimeve të medias meksikane, personat përgjegjës që po transportonin kupën kishin ndaluar në një restorant për të ngrënë tacos (një ushqim tradicional vendas, i njohur në mbarë botën), në momentin që ndodhi grabitja. Hajdutët kanë arritur të hapin fugonin dhe të vidhnin trofeun e famshëm, por aventura e tyre nuk ka zgjatur shumë dhe pastaj janë vënë në pranga. Finalja e Europa League është programuar për t’u luajtur më 16 maj në Lion të Francës, ku do të vihen përballë dy fituesit e çifteve Arsenal-Atletico Madrid dhe Marseill-Salzburg./EDS/

 

Shifrat/ E kaluara e gjysmëfinalisteve te Europa League në shifra

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
13 Prill 2018 13:00
Duelet anglezo-spanjolle gjithnjë dhurojnë emocione

Arsenali dhe Atletico Madrid janë skuadra të cilat kanë histori në kupat evropiane, por gjurmë kanë lënë edhe Salzburg dhe Marseille. Këto shifra tregojnë për duelet anglezo-spanjolle dhe ato francezo-austriake në Evropë. Gjithashtu ka detaje interesante edhe për historikun secilit ekip në këtë fazë.

Statistikat

Marseille është përballur 6 herë me klubet austriake ku ka fituar 2 herë, barazuar 2 herë dhe humbur 2 herë. Por francezët në 3 takimet e fundit nuk kanë fituar.

Ndërsa Salzburg, nuk e njeh humbjen në 3 takime kundër klubeve franceze. Ata i kanë fituar të tria sfidat

Marseille është ndeshur vetëm një herë në një fazë të eliminimit direkt kundër një klubi të shtetit tjetër. Marseille mundi Austria Wien në sezonin 2003/2004 në Champions League në raundin e tretë kualifikues (1-0 jashtë; 0-0 në shtëpi).

Ateltico nuk ka arritur të fitojë në 3 takimet e fundit kundër rivaleve angleze (2 barazime dhe 1 humbje), ehde pse kjo humbje ëhstë e vetmja në 8 takimet e fundit kundër klubeve nga Premier League.

Arsenali nuk është ndeshur me rivalë spanjollë që nga sezoni 2015/16, kur ata u mundën me rezultatin përgjitshhëm 5-1 nga Barcelona në Champions (0-2 në shtëpi; 3-1 jashtë)

“Topçinjtë” kanë fituar vetëm 1 nga 6 sfidat kundër klubeve të La Liga-s (4 i kanë humbur, nga kët 3 janë të fundit)

Arsenali ka 8F 3B 3H kudër klubeve spanjolle, kurse Atletico 2F 6D 4H

Arsenali është përballur vetëm një herë në gjysmëfinale kundër një ekipi spanjoll (eliminuan Villareal në 2005/06 në Champions).

Atletico në gjysmëfinale në Europa League është ndeshur më parë me Liverpool (e eliminoi dhe fitoi trofeun në 2009/10). Ndërkohë në Champions në sezonin 2013/14 bardhekuqtë eliminuan Chelsea-n në gjysmëfinale. /EDS/

Gjysmëfinalet/ Finale e parakohshme Arsenal – Atletico në Europa League

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
13 Prill 2018 12:19
Marseille do të përballet me Salzburg e Berishës

Janë përcaktuar dy ndeshjet gjysmëfinale në Ligën e Evropës. Sfida më interesante do të jetë ajo midis Arsenalit dhe Atletico Madrid-it, ndërkohë që pritet të dhurojë spektakël edhe dueli midis Marseille dhe Salzburg.

Vëmendja do të jetë në takimin midis “Topçinjve” dhe bardhekuqve, skuadra këto që ndryshe nga vitet e tjera, ku luftojnë në Champions, këtë herë konkurrojnë Ligën e Evropës. Interesim ka edhe takimi midis Marseille-s dhe Salzburg-ut, ku te austriakët luan Valon Berisha, një nga elementët kryesorë të ekipit.

Europa League - Gjsymëfinalet

Marseille – Salzburg

Arsenal – Atletico Madrid

Datat

Ndeshja e parë: 26 prill

Ndeshja e kthimit: 3 maj

Finalja: E mërkurë 16 maj “Stade de Lyon”, Lyon

VIDEO | Marseille kualifikohet me manita ndaj Leipzig, kalon edhe Atl.Madrid

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
12 Prill 2018 23:08
Payet ylli i mbrëmjes

Marseille është kualifikuar në gjysmëfinale të Europa League pasi mposhti me rezultatin e thellë 5-2 “Stade Vélodrome” ekipi e Leipzig. Të besuarit e Garcia kualifikohen më rezultatin e përgjithshëm 5-3, pasi ndeshja e parë zhvilluar në Gjermani u mbyll me fitoren minimale të vendasve 1-0. Pas suksesit në Gjermani 1-0, Leipzig luan pa presion dhe pas një aksioni të shpejtë kaloi në avantazh me anë të Bruma, që shfrytëzoi asistin e sulmuesit Augustin pas 2’ minutash lojë. Festa është e gjitha për gjermanët, por gjithsesi gëzimi nuk zgjati shumë, sepse 4’ minuta më vonë Ilsanker shkaktoi autogol duke vendosur baraspeshën. Goli u jep zemër francezëve, që në aksionin e radhës kalojnë për herë të parë në avantazh në këtë takim. Pas një zbritjeje të shpejtë në sulm Sanson gjuan dy herë në drejtim të portës, por në të dyja rastet portieri Gulacsi tregohet vigjilent duke larguar rrezikun. Gjithsesi në rastin e tretë Sarr nuk e ka të vështirë ta dërgojë sferën në rrjetë. Pak para fundit të pjesës së parë Marseille shënoi edhe golin e tretë me anë të sulmuesit Thauvin, pas krosit nga një goditje dënimi e ekzekutuar nga Payet (38’).

Pjesa e dytë është më interesante me Leipzig që luan në sulm, pasi nuk ka çfarë të humbasë. Pas një aksioni të shpejtë topi shkon te Keita, i cili pasi driblon kundërshtarët e pason për Augustin, i cili nga brenda zonës nuk e ka të vështirë ta dërgojë në rrjetë (55’). Gjithsesi gëzimi zgjat vetëm pesë minuta, pasi Payet shënoi një gol të mrekullueshëm duke i dhënë një goditje të fortë shpresave të gjermanëve për të kaluar më tej. Në minutat e fundit Marseille, menaxhon avantazhin, ndërsa Sakai i dha goditjen e nokautit shpresave të miqve duke blindur kualifikimin.

Atl. Madrid është kualifikuar në gjysmëfinale të Europa League edhe pse në ndeshjen e kthimit u mposht 1-0 në Portugali nga Sporting. Vendasit e nisën shumë mirë ndeshjen duke kaluar të parët në avantazh, por vetëm kaq, pasi spanjollët u mbrojtën mirë dhe falë fitores 2-0 në ndeshjen e parë kaluan më tej. 45’ minutat e para të ndeshjes u mbyllën me avantazhin minimal të vendasve, 1-0. Sporting e nisi në sulm ndeshjen dhe pas disa aksionesh të rrezikshme Montero kaloi portugezët në epërsi duke e shfrytëzuar në maksimum krosin e Fernandes nga e djathta. Atl. Madrid mundohet të reagojë, por pavarësisht dëshirës së spanjollëve ky fraksion u mbyll në shifrat 1-0. Në pjesën e dytë Atl. Madrid mbrohet mirë dhe provon me kundërsulm, me portugezët që i afrohen disa herë golit të barazimit, por Oblak bën disa ndërhyrje vendimtare. Pavarësisht rasteve të rrezikshem ndeshja mbyllet me rezultatin 1-0, që i jep të drejt të besuarve të Simeone për të kaluar në gjysmëfinale. /EDS/