Sllovenia në finale, eliminohen kampionët e Spanjës

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Shtator 2017 00:03
Sllovenia në finale, eliminohen kampionët e Spanjës

Sllovenia eliminoi kampionët në fuqi të Spanjës në gjysmëfinalen e parë të kampionatit evropian të basketbollit duke fituar 92-72 në Stamboll. ëtarja ballkanike për herë të parë në histori arrin në një finale të këtij kompeticioni. ishte mjaft e luftuar në pjesën e parë midis të dyja kombëtareve, por Sllovenia u fut në pjesën e dytë plot energji dhe arriti që të krijonte diferencë me iberikët. i ndeshjes ishte 18 vjeçari slloven Luka Doncic, që nga sfida në sfidë e ka rritur cilësinë. " ka potencialin për t’u bërë edhe më dominues në parket me kalimin e kohës”, tha Pau Gasol për Luka Doncic. ështu ecuria prej 13 fitoresh në Eurobasket përfundoi për iberikët. ërsa trajneri i ballkakanasve Igor Kokoskov u shpreh: “Ishte ndeshje e madhe për kombin tonë, për të gjithë fëmijët që do të mbajnë veshur fanellat e Doncic, Dragic apo Vidmar. Do ta shijojmë këtë fitore sepse kemi punuar shumë. E gjithë merita u shkon lojtarëve, për gjithë verën. Jam pa fjalë”. Spanja ka mundësinë që të fitojë medaljen e bronztë nëse fiton përballjen me fituesen e gjysmëfinales Serbi-Rusi, që do luhet sot në orën 20:30.

Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike