Starton Championsi, si kanë ndryshuar skuadrat favorite

18 Shkurt 2020

Shumë thashetheme dhe pak gjëra konk rete. Lëvizjet që 16 skuadrat e kualifikuara në fazën e 1/8-ave kanë bërë në merkaton e janarit kanë pasur edhe objektivin për të shkuar sa më larg në Ligën e Kampioneve. Sot në mbrëmje rikthehet kompeticioni madhështor europian, ku ekipet do të bëjnë gjithçka për të triumfuar. 

Dortmundi dhe Totenhemi kanë bërë goditje të rëndësishme në janar. Të forcosh skuadrën në këtë dritare transferimesh, nuk është kurrë një mision i lehtë, por drejtorët kanë bërë gjithçka për të kënaqur trajnerët. Krejt e kundërta ka ndodhur te Barcelona, e cila largoi sulmuesit që kishte në dispozicion dhe tani është ende në merkato për të zëvendësuar Osman Dembelenë të dëmtuar.

ATLETIKO

Rikthimi nĂ« shtĂ«pi. Duhet tĂ« ishte Kavani sulmuesi i Simeones, por u transferua Karrasko. Presidenti Cerezo bĂ«ri gjithçka pĂ«r tĂ« forcuar ekipin e Diego Simeones, por ky transferim nuk do tĂ« lĂ«rĂ« ndonjĂ« gjurmĂ«. Nga ana tjetĂ«r, “blerja” e merkatos sĂ« janarit ishte Sime VĂ«rsaliko. I rikthyer nga dĂ«mtimi, kroati mund tĂ« ndihmojĂ« formacionin e “Çolos” nga krahĂ«t.

LIVERPUL

Pavarësisht se ekipi i Jyrgen Klopit po kalon një moment spektakolar dhe ndoshta nuk kishte nevojë për blerje, drejtuesit ia bënë dhuratën e Vitit të Ri. Ishte Takumi Minamino, për të cilin shpenzuan 8.5 milionë euro. Japonezi shkëlqeu në fazën e parë të Champions-it me Salcburgun dhe pikërisht ndaj Liverpulit shënoi një gol dhe dha një asist. Tani është pjesë e kampionëve të Europës dhe Klop e pëlqen për faktin se mund të luajë në disa role në repartin e avancuar.

DORTMUND

Gjermanët bënë një nga goditjet më të mëdha të merkatos. Bëhej fjalë për sulmuesin norvegjez që mahniti Europën në fillimin e sezonit duke shkëlqyer në Champions. Erling Haland veshi fanellën e verdhë dhe në 349 minuta (6 ndeshje) ka arritur të shënojë 9 gola. Blerja e tij shiti Alkaserin dhe Julian Vajgëlin. Ky i fundit u zëvendësua me Emre Xhanin. Turkogjermani u prezantua te Dortmundi me një supergol, por në fakt ende nuk e ka shijuar fitoren e parë me skuadrën e tij të re.

PSG

Triumfi mĂ« i madh i merkatos sĂ« PSG-sĂ« ishte fakti qĂ« nuk shiti asnjĂ« lojtar. Edinson Kavani do t’i konsumojĂ« tĂ« gjitha vitet e kontratĂ«s sĂ« tij me PSG-nĂ« dhe do tĂ« jetĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r ekipin e Tuhelit nĂ« kĂ«tĂ« kompeticion. Duke parĂ« problemet qĂ« ka Nejmari nĂ« aspektin fizik dhe situatĂ«n jo fort pozitive mes Tuhelit dhe MbapesĂ«, Edinson mund tĂ« konsiderohet si njĂ« blerje.

ATALANTA

Duhet thënë se blerja e Atalantës ishte tashmë pjesë e skuadrës (Duvan Zapata), por thjesht u bë pagesa. Sulmuesi kolumbian u transferua nga Sampdoria përpara një viti e gjysmë për 14 milionë euro si huazim dhe 12 të tjera blerja e kartonit të tij. Zapata me Iliçiçin, Murielin dhe Papu Gomezin janë sulmi më i mirë në kampionatin italian me 61 gola. Matia Kaldara ishte një tjetër lojtar i afruar në merkaton e janarit, por u larguan Mazielo dhe Kjaer.

VALENCIA

Një tjetër skuadër ku triumfi mund të konsiderohet fakti që nuk e shiti yllin e saj. Rodrigo ishte sërish në qendër të vëmendjes sepse u kërkua me ngulm nga Barcelona, por në fund ia doli që ta mbante me forcë. Skuadra është forcuar në krahun e djathtë të mbrojtjes me një lojtar si Alesandro Florenci, i cili ka shumë eksperiencë. Megjithatë, aventura e tij nuk nisi mirë sepse u ndëshkua me karton të kuq.

TOTENHEM

Bergvajn dhe Gedson Fernandesh ishin dy dhuratat e para tĂ« drejtuesve pĂ«r Zhoze Murinjon, por trajneri portugez sigurisht qĂ« do tĂ« kishte dashur edhe njĂ« sulmues pĂ«r tĂ« zĂ«vendĂ«suar Herri Kejnin e dĂ«mtuar. Uillian Hoze ishte njĂ« emĂ«r, por gjithçka mbeti nĂ« tentativĂ«. As lojtari i Sociedadit, as Kavani dhe Piontek nuk u transferuan nĂ« LondĂ«r. Mou duhet tĂ« “shpikĂ«” njĂ« numĂ«r 9, i cili Ă«shtĂ« Lukas. NĂ« kĂ«tĂ« merkato, nga Totenhemi u largua njĂ« nga lojtarĂ«t mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m si Kristian Eriksen. Koha do ta tregojĂ« nĂ«se Ă«shtĂ« mĂ« shumĂ« apo mĂ« pak i lumtur tek Interi. Deni Rouz gjithashtu u largua.

LAJPCIG

Eliminimi i Dinamos së Zagrebit nga Liga e Kampioneve provokoi largimin e lojtarit më të mirë që kishte ekipi kroat. Dani Olmo ishte dëshira e madhe e trajnerit Nagelsman dhe deri tani ka shënuar një gol dhe ka dhënë një asist në 4 ndeshjet e para me Lajpcigun. Por në ekipin gjerman ka pasur edhe largime të rëndësishme si Diego Deme te Napoli dhe Mateus Kunja.

ÇELSI

Blutë e Londrës fituan të drejtën në KAS për të bërë mer kato, por pavarësisht luftës ligjore, ata nuk vendosën që të bënin blerje. Shpërthimi i talenteve si Maunt, Abraham dhe të tjerë frenuan drejtuesit dhe trajnerin Lampard që të kërkonte lojtarë. Olivie Zhiru duhet të largohej në mënyrë që të vinte një tjetër lojtar, por Interi nuk e respektoi marrëveshjen që kishin.

BAJERNI

Fytyrat e skuadrës së Hansi Flik janë të njëjtat me ato që luajtën në fazën e grupeve të Champions-it, me përjashtim të Odriozolës. Mbrojtësi në pronësi të Realit të Madridit u transferua si zëvendësuesi i Pavarit. Gjermanët kanë pasur një ecuri fantastike në kampionat dhe merkatoja nuk ishte e nevojshme. Tani bavarezët duhet të tregojnë forcën e tyre edhe në Champions.

NAPOLI

Lobotka dhe Deme ishin blerjet e janarit për makinerinë e Gatuzos. Politano gjithashtu iu bashkua një reparti të avancuar që ka shumë talente si Mertens, Insinje, Kajehon dhe Lozano. Pjesa tjetër e afrimeve ka qenë e lidhur për të ardhmen, ku De Laurentis ka firmosur me Rrahmanin dhe Petanjën.

BARCELONA

Nga 16 skuadrat e kualifikuara në fazën e 1/8-ave të Ligës së Kampioneve, Barça është e vetmja që e ka merkaton të hapur. Dëmtimi i Suarezit dhe Dembelesë ka bërë që drejtuesit të jenë ende në kërkim të një sulmuesi. Merkatoja e Barcelonës në fakt ka qenë shumë e çuditshme sepse u larguan të gjithë talentet e tjera në repartin e avancuar si Perez dhe Ruiz. Setien ka vetëm 3 sulmues dhe vetëm 3 qendërmbrojtës sepse u largua edhe Todibo.

LION

Afrimi i Rudi Garsias në stol solli edhe ndryshime në skuadër. Bruno Guimaresh dhe Ekambi janë lojtarët e afruar në mënyrë që të surprizojnë Juventusin, edhe pse ky mision duket shumë i vështirë.

JUVENTUSI

“Zonja e VjetĂ«r” vendosi qĂ« tĂ« mos bĂ«nte ndryshime nĂ« merkaton e janarit. Madje, bĂ«ri largime. Emre Xhan dhe Mario Manxukiç u larguan dhe bardhezinjtĂ« afruan Dejan Kulusevskin pĂ«r merkaton e ardhshme. Mauricio Sarri ka njĂ« tjetĂ«r armĂ« tĂ« fortĂ« nĂ« anĂ«n e tij, rilindja e Paulo DibalĂ«s dhe shkĂ«lqimi i Kristiano Ronaldos.

REAL MADRID

SpanjollĂ«t kanĂ« kaluar njĂ« nga merkatot mĂ« tĂ« qeta tĂ« tĂ« gjitha kohĂ«rave. Pas shpenzimeve marramendĂ«se qĂ« bĂ«nĂ« nĂ« merkaton e verĂ«s, kĂ«tĂ« herĂ« vendosĂ«n tĂ« qĂ«ndronin nĂ« heshtje. MegjithatĂ«, Perez e hapi portofolin pĂ«r tĂ« shpenzuar 30 milionĂ« euro pĂ«r talentin brazilian Reinier. Ai prezantohet sot nĂ« “Bernabeu” dhe i bashkohet ekipit sezonin e ardhshĂ«m. Por skuadra e Zidanit nuk bĂ«ri as shitje. I vetmi lojtar qĂ« u largua ishte Alvaro Odriozola.

MAN. SITI

Merkatoja do tĂ« ishte problemi mĂ« i vogĂ«l pĂ«r skuadrĂ«n e Pep GuardiolĂ«s nĂ« kĂ«to momente. “QytetarĂ«t” janĂ« njĂ« nga ekipet favorite pĂ«r tĂ« fituar LigĂ«n e Kampioneve, sidomos tani pas ndĂ«shkimit qĂ« morĂ«n nga UEFA pĂ«r dy sezonet e ardhshme. NĂ« skuadrĂ«n e tij nuk pati lĂ«vizje tĂ« peshave tĂ« rĂ«nda.

PĂ«rgatiti: GENTJAN ALINANI

www.panorama.com