Tare mbyll merkaton e janarit: ja objektivat e qershorit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Janar 2018 16:25
Drejtori Sportiv Igli Tare nuk ndalet

“Me ardhjen e Caceres, te Lazio merkato në hyrje për janarin mund të quhet e mbyllur”, dhe me këto fjalë nis artikulli i publikuar në “La Repubblica” i shkruar nga Marco Ercole. E vështirë që përbërja e bardhekaltërve të ketë hyrje të reja, ndoshta për okazionet e parefuzueshme. Drejtori Sportiv Igli Tare nuk ndalet dhe nis të lëvizë për të ardhmen: në listën e dirigjentit shqiptar figuron Sardar Azmoun, 22 vjeçari iranian i Rubin Kazan, i cili nuk ka ndërprerë kontratën.

Janë dy emra që kanë hyrë tashmë në orbitën e Lazio, të cilët tashmë mund të kthehen në modë. Një nga ata është Federico Viviani, mesfushor i Spal, në pronësi të Verona, me të cilin kjo skuadër ka kontratë deri në qershorin e vitit 2020.

Raportet me Hellas janë të mira dhe 25-vjeçari që u rrit te moshat e Romës do të donte një të ardhme te Lazio. Edhe në mbrojtje nuk është venitur kurrë opsioni për qendërmbrojtësin polak Jaroslaw Jach i Zglebie Lubin, i lindur në vitin 1994, i cili ishte shumë afër kalimit te Lazio në verë, por në fund Simone Inzaghi vendosi që të marrë Luiz Felipe. Rinovimi me Stefan de Vrij mund të hapë të tjerë skenare për këtë destinacion. /EDS/

VIDEO | Tërbohen tifozët, përplasje me lojtarët para stërvitjes

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
25 Prill 2018 14:42
Humbja e fundit e Juventus-it me Napolin i ka tërbuar

Humbja e fundit me Napolin nuk është pritur mirë nga tifozët e Juventusit, që presin reagim nga skuadra e tyre në përballjen me Interin. Por duket se gjërat kanë dalë disi jashtë kontrollit, pasi së fundmi në qendrën sportive të Vinovo ka pasur tension mes një grupi tifozësh të Juventusit dhe lojtarëve bardhezi. Para stërvitjes ka patur një përplasje mes tyre dhe dyshes Marchisio-Sturaro, ndërkohë që nuk kanë munguar edhe koret kontestuese.

Më pas kanë mbërritur forca policorë për të mbajtur situatën nën kontroll, ndërkohë që anëtarë të grupit “Tradizione” kanë pasur një takim edhe me Buffon-in dhe më pas janë dëgjuar këngë mbështetëse për ekipin. Gjithashtu tifozët kanë folur edhe me Higuain, ndërsa të tjerët pas stërvitjes janë larguar. Nga ana e Drughi ka pasur një mesazh mbështetës të martën, teksa në ambientet ku stërvitet ekipi ishte shpalosur mesazhi: “Ne me zë, ju me zemër: fitojmë!”. /EDS/

Rrëfimi i Calhanoglu: Si më ndihmoi Gattuso dhe problemet te Milani

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 13:50
Montella ia bëri të vështirë me...

Hakan Calhanoglu ishte një nga afrimet e verës te Milani. Mesfushori turko-gjerman tregon se si ka nisur aventura e tij te kuqezinjtë, një klub me histori të madhe dhe që normalisht ai është ndjerë mirë kur e kanë kërkuar. Fillimi nuk ka qenë i lehtë dhe gjuha ka qenë një nga problemet kryesore. E ka vuajtur shumë gjatë periudhës kur ekipi drejtohej nga Montella, gjë që e thotë në intervistën e tij të dhënë për “Forza Milan”.

“Gjëja e parë që mund të them është se pas skualifikimit të katër muajve unë kisha nevojë të luaja pak për të marrë një gjendje të mirë fizike. Por, nëse nuk komunikon është e vështirë. Montella nuk ka folur anglisht, por vetëm italisht. Sigurisht e njoh futbollin, unë e di çfarë pozicioni duhet të mbaj në fushë dhe se si të sillem. Gjithashtu është e rëndësishme të ndjesh mbështetjen e një trajner, i cili edhe bisedon me mua. Gattuso më dha shumë besim, sepse më ndihmoi dhe komunikonte shumë. Më thoshte gjithmonë të jem i lirë dhe të luaj futbollin tim. Besonte në cilësitë që unë kam dhe duke bërë atë që di më mirë vijnë edhe rezultatet”, thotë Calhanoglu.

Pyetja tjetër është ajo e përhershmja: Sa ndryshon futbolli italian me atë gjerman. Standarte dhe përgjigja mesfushorit është: “Të gjithë ma bëjnë këtë pyetje (qesh). Nuk shoh dallime të mëdha, por në Itali janë më të kujdesshëm në mbrojtje, bëhet shumë taktikë. Në Gjermani të gjitha ekipet luajnë futbollin e tyre, ndërsa në Itali kur një ekip kalon në avantazh mbyllet në mbrojtje. Është shumë e vështirë të luash këtu, është një futboll shumë inteligjent. Në Bundesliga ka shumë lojtarë të rinj dhe mund të shihni veprime sulmuese, kurse këtu sheh lojtarë me përvojë, agresivë dhe të zgjuar”.

Kur erdhi te Milani gjeti edhe Rodriguez, që kishte lënë Wolfsburg-un për t’u transferuar në Itali, ndërkohë që me gjuhën më së shumti e ka ndihmuar Borini. “Në fillim Rodriguez më ndihmoi shumë, sepse ai di gjermanisht, por nuk flet shumë mirë italisht. Fabio Borini më ndihmoi më shumë me gjuhën italiane. Shoku? Kam kaluar më shumë kohë në hotel me Conti-n dhe këto ditë i kam uruar të lërë sa më shpejt pas dëmtimin”, ka deklaruar Calhanoglu. /EDS/

Nuk ka dyshime, Elseid Hysaj do transferohet në Angli

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 10:15
Ja klubi që po këmbëngul më shumë

Elseid Hysaj është gjithmonë e më shumë larg Napolit për sezonin e ardhshëm. Sipas gazetarit të njohur italian Alfredo Pedulla, Chelsea, Manchester United dhe Liverpool janë tre ekipet angleze që janë interesuar për të marrë mbrojtësin e krahut që ka bërë paraqitje të mira në Seria A. Sipas shkrimit të “Sportitalia”, menaxheri i futbollistit Mario Giuffredi ka udhëtuar drejt analizë për të zhvilluar bisedime me klubin e Chelsea-t që po këmbëngul më shumë për të marrë mbrojtësin, që shihet si zëvendësuesi ideal i Davide Zappacostës që nuk e ka të sigurt vendin në formacionin e sezonit të ardhshëm. Por, bisedime ka pasur edhe me dy ekipet e tjera angleze që kanë ndjekur nga afër mbrojtësin e Kombëtares Shqiptare në ndeshjet e fundit. Më parë është folur se edhe gjermanët e Bayernit kanë udhëtuar drejt Italisë për të ndjekur në disa ndeshje te veçantë lojtarin, por që pas interesimeve nga Premier League me shumë mundësi e ardhmja e tij do të jetë në këtë kampionat.

Të treja skuadrat që janë interesuar për futbollistin mund të paguajnë me lehtësi klauzolën e largimit të tij nga Napoli që është 50 milion euro, një shifër e papërfillshme për skuadra të atij niveli. Por, në bazë të deklaratës së bërë ditët e fundit nga presidenti i Napolit, De Laurentis duhet që të mbyllin tratativat brenda muajit qershor në të kundërt Hysaj nuk do të lihet i lirë dhe do të firmosë një kontratë të re me klubin.

Për momentin me klubeve nuk është zhvilluar asnjë bisedë konkrete dhe i vetmi që ka pasur kontakte ka qenë menaxheri i futbollistit. Kjo pasi Napoli po zhvillon një garë të ashpër për titullin kampion me Juventusin dhe pa mbaruar sezoni në Seria A nuk do të ketë tratativa merkatosh dhe kjo temë do të dalë në plan të dytë. /EDS/

Telashe në merkato për Juventusin, mund të humbasë sulmuesin kryesor

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Prill 2018 22:19

Sipas lajmeve të fundit të merkatos që vijnë nga Italia, Mario Mandzukic është gati t’i thotë lamtumirë ekipit të Juventusit, ku u transferua në vitin 2015, nga Atletico Madrid. Në fakt, ky lajm që ka tronditur ambientin torinez nuk mund të merret akoma si i mirëqenë, sepse akoma nuk ka asnjë konfirmim me kroatin që ka qenë një lojtar kyç për ekipin dhe skemat e Allegri-t gjatë këtij sezoni. Siç raportohet nga gazetarët e Rai Sport, nëse sulmuesi kroat vendos të largohet nga klubi legjendar, destinacioni mund të jetë në Azi ku disa ekipe kineze janë të interesuara për të siguruar shërbimet e lojtarit.


Mandzukiç ka arritur të shënoj 5 gola deri më tani këtë sezon në Serie A, ndërsa në Champions League ka shënuar pesë gola në vetëm gjashtë ndeshje. Sigurisht bëhet fjalë për shifra mbresëlënëse, duke pasur parasysh faktin se ka luajtur më shumë në krah të majtë këtë sezon, sesa si një sulmues, që është pozicioni i tij natyral, duke u sakrifikuar për ekipin.


Megjithatë, ky transferim mund të varet edhe nga një largimi i mundshëm i Allegrit, pasi trajneri italian kroatin, e ka të preferuarin e vet. Në rast se Allegri vendos të qëndrojë edhe sezonin tjetër, atëherë me shumë mundësi Mandzukiç mund të qëndrojë në Itali për një sezon tjetër, duke lumturuar tifozët e shumtë italianë. /EDS/