REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote

Telashe për Maria Sharapovën, policia indiane kërkon ta fusë në burg

22 Nëntor 2017 14:18

Maria Sharapova po hetohet nga policia indiane për mashtrim dhe komplot kriminal. Nëse shpallet fajtore ajo rrezikon që të dënohet me 7 vite burg.

Një firmë ndërtimi ka përdorur imazhin dhe fjalët e tenistes së njohur për të garantuar klientët potencialë, se blloku luksoz i banimit që ata do të ndërtonin është i një cilësie shumë të lartë dhe me kushte fantastike. Problemi është se ky kompleks pallatesh kurrë nuk u dertua.

“Homestead Infrastructure” akuzohet se ka përfituar milionë dollarë nga blerës potencialë për një projekt të quajtur "Ballet by Maria Sharapova", që duhet të ndërtonte apartamente të një cilësie mjaft të lartë, e brenda kompleksit do të ngrihej edhe një akademi për mësimin e tenisit.

Pesë herë fituesja e Grand Slam-eve kishte udhëtuar në indi në 2013, ku ishte e ftuara speciale në ceremoninë për nisjen projektit.

Sipas avokatit të të dëmtuarve, të cilët kanë paguar shuma të mëdha parash por që nuk kanë marrë pronën e tyre, arsyeja se përse ata i besuan firmës ishte pikërisht prania e Sharapovës si garante e projektit.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Tenisti spanjoll i pafat në Australian Open

Trishtim në sytë e Nadal: Ju rrëfej dëmtimin

23 Janar 2018 17:11

Duke çaluar u ngjit në tavolinën e konferencës për shtyp. Rafael Nadal u tërhoq nga Australian Open në ndeshjen kundër Marin Çiliç, pasi pësoi tërheqje muskulore. Me një gjest të trishtuar në fytyrë, spanjolli sqaroi shqetësimin, por jo dëmtimin e tij të saktë.

“Kam dhimbje në pjesën e sipërme të muskulit kuadriceps të këmbës së djathtë, por nuk e di saktësisht se çfarë është, nesër pasdite do të bëj disa teste këtu në Melburn. Sa më shpejt që do ta shohim, aq më shpejt do të dimë se çfarë duhet të bëjmë”.

“Jam i trishtuar sepse e pashë veten me mundësitë për të fituar këtu, por unë kam pasur shumë gjëra të mira dhe megjithëse kam pasur dëmtime më shumë se kushdo tjetër, kam fituar më shumë se pothuajse të gjithë, jam i kënaqur dhe mirënjohës për jetën, por koha është e komplikuar”. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Në gjysmëfinale kalon edhe Edmund

Nadal tërhiqet nga “Australian Open”, kalon kroati Cilic

23 Janar 2018 14:10

Rafael Nadal u detyrua që të tërhiqet nga “Australian Open” dhe në gjysmëfinale u kualifikua rivali i tij Marin Cilic. Spanjolli pësoi një dëmtim muskulor në setin e katërt. Ai kryesonte 2-1 me sete, dhe pasi përjetoi problemet e para kërkoi ndihmën e mjekëve.

Nadal e mbylli setin e katërt, të cilin e humbi 6-2. Më pas në të pestin vendosi të tërhiqej, pasi e pati të pamundur fizikisht.

Tani kroati do të përballet në këtë fazë të Grand Slam-it me britanikun Kyle Edmund. Takimi midis të dyve zgjati për 3 orë e 47 minuta 3-6 6-3 6-7 (5) 6-2 2-0.

Ndërkohë Kyle Edmund siguroi vendin si një nga katërt më të mirët e kompeticionit pasi mundi numrin 3 të renditjes botërore, Grigor Dimitrov ditën e sotme. Britaniku e fitoi lojën 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 dhe kjo do t’i sigurojë një përfitim financiar prej 509 mijë paundësh në javë.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Rumunia eliminon japonezen Osaka

“Australian Open”/ Halep kalon në çerekfinale pa problem

22 Janar 2018 14:05

Vazhdon marshimi i numrit 1 të botës Simona Halep. Rumunia është në një formë të mrekullueshme dhe e pati të lehtë që të fitonte sfidën e radhës kundër Naomi Osaka-s.

Halep fitoi të dyja setet radhazi me rezultatin 6-3, 6-2 në një takim që zgjati më pak se një orë në Melbourne. Interesant është fakti se rumunia kurrë nuk ka shkuar më shumë se çerekfinalet në turneun e “Australian Open”.

Ndërsa Angelique Kerber pati nevojë për tri sete dhe 2 orë lojë që të mposhtte taivanezen Su-Wei-Hsieh. Pasi humbi setin e parë 6-4, gjermania fitoi të dytin 7-5 dhe e mbylli me të tretin 6-2.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Shokohet serbi nga koreani

Djokovic jashtë “Australian Open”, e eliminon Chung

22 Janar 2018 13:31

Ish numri 1 i botës në tenis, Novak Djokovic u shokua nga koreani Hyeon Chung, i cili e eliminoi nga turneu i “Australian Open”.

Koreani fitoi tri sete radhazi duke tronditur serbin me rezultatin 7-6 7-5 7-6, i cili u pa sërish në fushë duke vuajtur nga problemet në bërryl.

Chung është i 58 në renditjen botërore, ndërkohë që Djokovic qëndronte në vend të 14-të.

Serbi kundër kishte një rival ku përgatitja atletike, shkathtësia i pasqyronte veten, e pavarësisht përpjekjes, nuk ia doli dot.

Në rrugëtimin e tij, Djokovic mundi Donald Young, Gael Monfils dhe Albert Ramos-Vinolas, të tre me nga tri sete radhazi.

Por Chung dominoi dy setet e para dhe pavarësisht se Djokovic u përpoq shumë, në të tretin, nuk ia doli dot.

Rivali i radhës i 21 vjeçarit në çerekfinale do të jetë befasia tjetër e “Australian Open”, Tennys Sandgren.

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment