Tenis/ Spanja rrihet, Italia fiton në play-off

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Shkurt 2018 23:33
Vendimtare për italianët

Italia ka mundur Spanjën 3-1 në sfidën për Fed Cup e vlefshme për turin e parë të Grupin e Dytë Botëror 2018 në tokën e kuqe të Pala Tricalle të Chietit. Një fitore që lejon italianët të kalojnë në Grupin e Dytë Botëror.

Në ndeshjen e parë të ditës së dytë dhe të fundit, Sara Errani mundi me rezultatet 6-3 3-6 6-3 Carla Suarez Navarro në sfidën midis dy numrave 1. Deborah Chiesa ka mposhtur me rezultatet 6-4 2-6 7-6 Laura Arruabarrena. Të shtunën në ndeshjen hapëse Suarez Navarro kishte mundur 6-2 6-3, Paolinin, ndërsa Errani kishte vënë gjithçka në vend duke rregulluar me një dopio 6-1. /EDS/

Britaniku i fundit që ka fituar Wimbledon tani në vend të 839

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 16:16

Mes studentëve amerikanë dhe tenistëve me kohë të pejsëshme, Andy Murray e gjeti veten të hënën në vendin e 839 në renditjen e tenistëve më të mirë, dhe të 23-tin mes britanikëve. Pasi u tërhoq nga mundësia për të marrë pjesë në Wimbledon, renditjet e fundit të përditësuara në përfundim të turneut më prestifjoz kanë shkundur rëndë krenarinë e skocezit dhe gjithë ishullit, duke bërë që fituesi i tre Çmimeve Grand Slam ta nisë nga zero.

Në Wimbledon ai mori pjesë vetëm si komentator, ndërsa menjëherë më pas ka rifilluar stërvitjen me program të plotë dhe do të nisë përgatitjet javën e ardhshme për turneun Citi Open që do të zhvillohet në Washington DC prej datës 30 korrik. Planet e tij janë që të marrë pjesë edhe në dy turne të tjerë, Kanada dhe Cincinnati, për të qenë në formë për US Open, kompeticion ku do të marrë pjesë vetëm falë një rregulli që lejon tenistët e renditur kaq poshtë të futen në garë nëse vijnë pas një dëmtimi të gjatë.

Ndërkohë vendin e parë në renditje e mban ende Rafael Nadal, edhe pse u mund në finalen e Wimbledon nga Novak Djokovic, ndërsa serbi ka mundur të rifutet në dhjetëshen më të mirë pasi e nisi turneun si i 21-ti në botë.

Rikthimi i Serenës – Në renditjen e femrave, amerikanja Serena Williams mundi të futej në 30-shen më të mirë në renditje WTA, dy ditë pasi arriti deri në finalen e Wimbledon, ku u mund nga Angelique Kreber. 36-vjeçarja, e cila merrte pjesë për herë të parë në një turne Grand Slam që kur u bë nënë e një vajze 10 muaj më parë, ngjiti 153 vende në renditje, e tani është në vend të 28. Ndërsa fituesja e Wimbledon, Kreber, u ngjit me gjashtë vende dhe tani është e katërta në botë./EDS/

 

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Djokovic fiton Wimbledon-in e katërt në karrierë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 17:48
E thjeshtë kundër Anderson

Novak Djokovic arriti që të fitojë Grand Slam-in e parë në më shumë se dy vite duke mundur Afrikano-Jugorin Kevin Anderson për të fituar titullin e katërt të Wimbledon. Djokovic, i pozicionuar i dymbëdhjeti, fitoi 6-2, 6-2 dhe 7-6 me sete Salm-in e trembëdhjetë, i pari që prej French Open në vitin 2016.

Serbi 31-vjeçar mori shpejt kontrollin e ndeshjes pasi fitoi setin e parë brenda 29 minutash, duke e mundur në të njëjtën mënyrë kundërshtarin edhe në setin e dytë. Djokovic e pa veten ngushtë në setin e tretë, por më pas ai arriti që të marrë fitoren.

Me këtë triumf ai mori vendin e katërt në listën e Grand Slam-eve për meshkuj, duke u larguar nga Roy Emerson dhe duke mbyllur boshllëkun me Roger Federer (20), Rafael Nadal (17) dhe Pete Sampras (14). Ish-numri një i botës do të jetë pjesë e dhjetë më të mirëve të botës në renditjen që do të shpallet të hënën. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

VIDEO | Angelique Kerber shtang të gjithë, mund Serena Williams në finalen e Wimbledon

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Korrik 2018 19:21
Nuk pritej

Angelique Kerber befasoi të gjithë tifozët e tenisit të shtunën pasdite pasi mundi shtatë herë kampionen e Wimbledon Serena Williams në finalen e femrave të Wimbledon, duke i dhuruar amerikanes një fund të hidhur në rikthimin e saj në fushë pasi ishte bërë nënë për herë të parë.

Gjermanja mundi në dy sete 6-3, 6-3 Serenën, e cila në karrierën e saj ka fituar 23 trofe Grand Slam. Ky ishte vetëm trofeu i tretë në karrierë për 30-vjeçaren, e cila më parë ka triumfuar në Australian Open dhe US Open në vitin 2016.

Willimas ishte pretendente kryesore për të fituar edicionin e këtij viti edhe pse merrte pjesë në turneun e katërt që pas lindjes së vajzës në shtator. Por në fund ishte Kreber që u shtri mbi bar nga gëzimi pasi siguroi pikën e fitores nga shërbimi.

E njohur për lojën e saj mbrojtëse, Kreber kishte vetëm një plan para ndeshjes, të lodhte sa më shumë Serenën dhe të shfrytëzonte vështirësitë e saj për ta bërë këtë. Dhe ia arriti mjaft mirë pasi amerikanja doli 24 herë përpara dhe në gjysmat e rasteve gaboi.

Gjermanja, dikur numri 1 në botë nuk e vuri në diskutim asnjëherë fitoren, duke fituar me break në të dy setet dhe në fund u largua me trofeun në duar. Serena nuk arriti kështu të barazonte rekordin e Margaret Court, e cila ka fituar 24 tituj Grand Slam./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

VIDEO | Pas dy ditësh ''luftë'', Djokovic mposht Nadal dhe arrin në finalen e Wimbledon

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
14 Korrik 2018 17:00
Nesër finalja Djokovic - Anderson

Novak Djokovic siguroi një vend në finalen e Wimbledon, të 22-tën në karrierën e tij, pasi mundi numrin 1 të botës Rafa Nadal në gjysmëfinale, në një luftë të vërtetë sportive që zgjati dy ditë.

Serbi fitoi 10-8 setin final, pasi më parë dy tenistët kishin ndarë nga dy sete secili (6-4, 3-6. 7-6, 3-6, 10-8) për të ofruar një tjetër ndeshje spektakolare pas asaj të rekordeve të një dite më parë mes Anderson dhe Isner. Tani, Djokovic do të ndeshet të dielën pikërisht me afrikano-jugorin Kevin Anderson për trofeun.

Në 5 orë e 16 minuta lojë, gjithçka u duk shumë e ekulibruar dhe dy tenistët ofruan spektakël. Ndeshja nisi të premten në darkë në fushën qendrore të Ëimbledon pikërisht për shkak të “maratonës” mes Anderson e Isner, dhe u ndërpre në orën 23:00 me orën lokale me Djokovic që kryesonte 2-1 me sete. Të shtunën në drekë Nadal arriti të fitonte dy game me break në setin e katërt, por Djokovic në fund u tregua më i fortë dhe triumfoi në një finale dramatike të takimit.

Kjo ishte përballja e 52-të mes serbit e sanjollit dhe siç është bërë zakon kur të dy ndeshen, nuk mbeti askush i zhgënjyer nga ata që ishin të pranishëm në stadium. Që prej vitit finales së Roland Garros 2014 kjo ishte sfida e parë mes tyre në një fazë kaq të avancuar të një turneu.

Pas triumfit në pesë sete kundër tenistit spanjoll, serbi tha: “Është e vështirë të gjesh fjalët. Tani po mendoj për 14 muajt e fundit dhe gjithçka që kam bërë për të arritur deri këtu, në përballjen me një prej tenistëve më të mirë në botë, në një nga ndeshjet më të gjata të karrierës sime. Jam pa fjalë”.

Princesha Kate dhe Dukesha e Sussex Megan Markle duke ndjekur ndeshjen.

Ndërsa për finalen e të dielës, Djokovic tha: “Fillimisht shpresoj që të dy të jemi në gjendje të dalim në fushën e lojës, pas asaj që kemi bërë në gjysmëfinale. Gjithsesi kjo është një arritje fantastike për mua”./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.