Tetë skuadrat që ranë nga Liga e Kampionëve në atë të Evropës

12 Dhjetor 2019

 Sot (11 dhjetor) ka përfunduar edhe zyrtarisht faza e grupeve në Ligën e Kampionëve.

16 skuadra kaluan në 1/16 e finales së garës më të madhe në Evropë për klube, derisa tetë kanë rënë në Ligën e Evropës.

Gara e dytë më e madhe për nga rëndësia në kontinentin e vjetër do ta mbyllë fazën e grupeve nesër (12 dhjetor), e që aty do të mësohen emrat e skuadrave që do të kalojën në fazën e eliminimit direkt.

👋👋👋 https://t.co/Pd9KaXvro9

— UEFA Europa League (@EuropaLeague) December 11, 2019

Tetë skuadrat edhe zyrtarisht që kaluan nga Liga e Kampionëve në atë të Evropës janë: Club Brugge, Olympiacos, Bayer Leverkusen, Shakhtar Donetsk, Red Bull Salzburg, Inter, Benfica dhe Ajaxi.

Lexo po ashtu: Zyrtarizohen 16 ekipet që kalojnë në fazën e eliminimi direkt në Ligën e Kampionëve

Në Ligën e Evropës nëse do të mësohen edhe emrat e 24 skuadrave që do të kalojnë tutje në fazën e eliminimit direkt.

Në total i bije që do të jenë 32 skuadrat që do të ballafaqohen në dy përballje që zhvillohen për secilën nga ato klube që kalojnë tutje. /Telegrafi/

www.telegrafi.com