Tirana nis përgatitjet, Ze Maria mbetet në Brazil

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 15:48
Trajneri nuk paraqitet në seancën e parë stërvitore të ekipit

Tirana ka nisur sot përgatitjet për pjesën e mbetur të sezonit. Ekipi bardheblu ka zbritur në fushën e blertë pas pushimeve për festat e fundvitit. Skuadra është drejtuar nga zëvendës-trajneri, Marco Aurelio.Braziliani Ze Maria nuk ka qenë i pranishëm. Ai do t’i bashkohet bardhebluve në Antalia. 24 herë kampionët e vendit do të nisen nesër drejt Antalias. Bardheblutë do të përgatiten në Turqi para fillimit të pjesës së mbetur të sezonit në Kategorinë e Parë.

“Skuadra ka nisur sot përgatitjet për pjesën e dytë të sezonit. Seancën e parë stërvitore e ka drejtuar zëvendës trajneri Marco Aurelio dhe stafi teknik. Trajneri Ze Maria do të bashkohet me skuadrën në Antalya. Nesër në orët e para të mëngjesit, bardheblutë do të udhëtojnë drejt Turqisë për të vijuar përgatitjet e dimrit. #wearetirona”, - shkruan klubi në faqen zyrtare në “Facebook”. /EDS/

Lushnja nuk është 'autoshkollë', Gjyla i bie me 'sopatë'

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 09:23
Ndryshime te verdhejeshilët

Vetëm 11 pikë në 36 javë në Superiore, ky nuk është një dështim për Lushnjën, por një turp i vitit 2018. Për këtë arsye trajneri Ilirjan Gjyla ka vendosur që të bëjë ndryshime të shumta për të rikthyer këtë skuadër në dinjitet dhe pse jo në Kategorinë Superiore, pasi Lushnja njihet ndryshe si “toka e tifozëve”. Sportdashësit presin një skuadër konkurruese dhe premtuese, në mënyrë që shkallët e “Roza Haxhiut” të mbushen sërish si më parë.

Gjyla e mori skuadrën në një pikë që nuk kishte se çfarë të bënte, sepse e gjeti të ndërtuar dhe me një filozofi ndryshe. Kështu që merkatoja e kësaj vere është periudha e duhur për të bërë ndryshimet që trajneri do për të futur një tjetër frymë në skuadër.

Dhe kjo ‘epokë’ ka nisur, Gjyla nuk fal askënd dhe në seancën e djeshme nuk janë parë 10 lojtarë që kanë qenë në provë. Janë larguar ata që nuk kanë shfaqur nivel dhe kanë qëndruar vetëm 22 emra që shihen se kanë të ardhme që të veshin këtë fanellë.

Për trajnerin lushnjar jo vetëm këta 10 që janë larguar, por do të jenë dhe 4 lojtarë të tjerë që do të jenë nën vëzhgim deri në miqësoren e ditës së enjte që verdhejeshilët do të luajnë në “Loni Papuçiu” kundër Apolonisë. Në këtë sfidë ai do të shohë dhe këta lojtarë që nuk e kanë bindur ende për të përcaktuar kontingjentin që ai ka vendosur që të punojë për të ardhmen. Sa iu përket afrimeve, Gjyla pritet që të afrojë tek-tuk ndonjë emër të gatshëm që do të ndihmojë ekipin në repartet problematik. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Vllaznia e milionave që ka halle mbi supe

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
16 Korrik 2018 08:17
Të rejat e fundit

Prej ditësh çështja e Vllaznisë zvarritet e zvarritet, duke menduar se ka ndonjë problem për t’u zgjidhur. Privatizimi ende nuk po bëhet, edhe pse vlerësimi nga auditi është kryer dhe vlera minimale ka dalë në dritë, 507 milion lekë të vjetër, por që tashmë edhe brenda stafit drejtues nuk e lënë që të rimbëkëmbet. Firma të vendosura dhe ato të munguara në letrat e burokracisë që mbulon këtëklub cënojnë një emër me traditë në futbollin shqiptar.

Mirëpo, sa i përket stërvitjes dhe datës së nisjes, duket se gjërat tani kanë nisur të marrin rrugë. Sot është përcaktuar edhe buxheti fillestar për nisjen e punës. 150 milion lekë të vjetra do t’i shërbejnë stafit për të nisur punën, ndërsa do të ketë edhe shlyerje të rrogave të prapambetura ndaj lojtarëve apo trajnerëve të mëparshëm. Që do të thotë se shuma do të zvogëlohet, megjithatë, do të jetë e mjaftueshme për të nisur punën në një ekip që tashmë do të luajë në Kategorinë e Parë.

Problemi kryesor i momentit është përcaktimi përfundimtar i stafit të trajnerëve që do të marrin përsipër punën për drejtimin e skuadrës për sezonin e ardhshëm. Por, ngërçi për emërimin e stafit është përzgjedhja e administratorit të ri të skuadrës. Pas largimit të Astrit Gjyrezit, te Vllaznia ende nuk është marrë vendimi se cili do të jetë administratori i ri, që do të thotë se pa administrator nuk ka trajner. Kështu që tifozët shkodran duhet të presin edhe disa kohë derisa problemet e brendshme të marrin fund në mënyrë që kjo skuadër të nisë të funksionojë. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Merkato, Apolonia bën spastrime në javën e parë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 17:36
Fierakët kanë ambicie

Apolonia ka nisur përgatitjet për sezonin 2018/19 duke qenë kështu një nga ekipet e para të Kategorisë së Parë që ka nisur punën për të bërë ndryshimet e duhura për të ardhmen. Si fillim pati largime dhe afrime, ndërsa më 10 korrik nisën stërvitjen vetëm 18 lojtarë dhe 5 të ardhur në provë.

Por, sot fierakët janë “tkurrur” në numër për shkak të largimit të disa lojtarëve që nuk kanë bindur tekniku Miho. I pari i larguar ishte Stiljano Velo, i cili nuk u pëlqye nga trajneri dhe brenda 48 orësh iu komunikua se nuk ishte në lartësinë e duhur. Në të njëjtën situatë si mbrojtësi vlonjat u paraqit dhe fantazisti Florent Gashi, i cili nuk përballoi dot fizikisht stërvitjen dhe për këtë arsye la në mes provën.

Rezistuan deri në ditën e miqësores kundër Tomorit mbrojtësit Kabir Tahiraga dhe Flavio Prendi, gjithashtu dhe sulmuesi Murati. Por, vetëm Tahiraga arriti që të binë Mihon dhe do të vijojë që të jetë pjesë e skuadrës edhe për ditët në vijim.

Siç raportohet, në “Loni Papuçiu” pritet që të zbresin lojtarë të tjerë në provë ditën e hënë, të cilët do të kenë kohën e mjaftueshme për t’i treguar trajnerit aftësitë e tyre. Në kërkesat e stafit janë lojtarë që luajnë majtas dhe në sulm, të cilët kërkohen me ngulm për të përforcuar Apoloninë për sezonin e ri.

Miqësorja – Pas miqësores së parë, asaj kundër Tomorit që përfundoi me shifrat e barabarta 1-1, Apolonia do të ndeshet të enjten në “Loni Papuçiu” me Lushnjën. “Derbi i Myzeqesë” do të rikthehet, këtë herë në një miqësore, e cila do të nisë të luhet në orën 17:30. Edhe në këtë test miqësor trajneri do të japë vendimin e tij për të ardhmen e atyre që janë dhe atyre që do të afrohen për t’u provuar. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Vllaznia kërkon miliona, e enjtja vendimtare për shkodranët

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 09:02
Situatë e paprecedentë

Vllaznia do të garojë sezonin e ardhshëm në Kategorinë e Parë dhe në Shkodër gradualisht janë mësuar me këtë fakt, edhe pse nuk është aspak e lehtë për një qytet që i ka dhënë shumë futbollit shqiptar. Gjithsesi “u korr ajo që është mbjellë ndër vite”. Tani duhet të ndryshojë diçka, por akoma nuk shihet dritë në fund të tunelit. Ishte parashikuar që shumë çështje të zgjidheshin në fund të muajit qershor, por mbledhja e parë e Këshillit Bashkiak dështoi, pasi nuk ishin i pranishëm numri i nevojshëm i këshilltarëve në mbledhje.

Më 29 qershor pati një tjetër mbledhje, që u shoqërua me debate, ndërkohë që në të u miratuan vetëm pasqyrat financiare. Në lidhje me privatizimin nuk ka asnjë hap tjetër. Është përcaktuar çmimi, por duke parë që borxhet shkojnë mbi 1 miliard lekë, situata bëhet e vështirë, pasi duhet gjetur një zgjidhje për to. Tanimë pritet të ketë edhe një tjetër mbledhje. Të enjten e 19 korrikut Këshilli Bashkia do të mblidhet sërish dhe është me rëndësi që të përcaktohet Këshilli Mbikëqyrës dhe administratori i ri i klubit.

Suad Lici është emri më i përfolur, por mbetet për t’u parë nëse ish-futbollisti do ta pranojë diçka të tillë. Në mbledhjen e radhës do të miratohet edhe një fond, që është i nevojshëm për nisjen e përgatitjeve të ekipit. Vjet skuadra nuk bëri fazë përgatitore dhe kjo pati ndikimin e vet edhe në rezultate. Kërkohet që të mos bëhen të njëjtat gabime. Mbetet për t’u parë shuma që do të miratohet nga ana e Këshillit Bashkiak. Thuhet se Bordi kërkon 1 miliard lekë, por kjo shumë nuk ka shans të miratohet që tani. Ndoshta në dhjetor mund të ndodhë diçka e tillë, por një pjesë e mirë e shumës do të shkojë për të shlyer borxhet, pasi shpenzimet në Kategorinë e Parë pritet të ulen në mënyre drastike. /EDS/

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.