Turbina gjen portier te Kukësi, vijnë edhe dy

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 14:31
Cërrikasit po punojnë për të përforcuar ekipin

Bledar Malaj lajmëroi ndërprerjen e kontratës me Turbinën, që ka lëvizur shumë shpejt dhe ka afruar një tjetër “gardian”. Është i riu Klevis Hasanbelli, i cili ka qenë pjesë e Kukësit së fundmi (aktivizohej me ekipin e dytë), ai që do të mbrojë portën e cërrikasve.

Veç Hasanbellit, me skuadrën e drejtuar nga Sinan Bardhi janë bashkuar edhe Elvis Xhelili dhe Kleo Qosja. Kështu për Turbinën tashmë ekipi është disi më i plotë. Merkatoja do të vijojë dhe pritet të ketë edhe të tjera afrime.

“Pas largimit te Portierit Bledar Malaj , Turbina ka gjetur zëvendësuesin e tij. Ai është Klevis Hasanbelli , i cili aktivizohej me Kukësin B. Ndërkohë tek ekipi cërrikas është rikthyer Elvis Xhelili dhe një tjetër djalosh i ri nga Cërriku, 18-vjeçari Kleo Qosja”, njofton klubi i Turbinës. /EDS/

 

Statistikat e frikshme, në Shkodër kurrë nuk e kanë menduar këtë!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 16:28
Vllaznia po kalon momente të këqija

Laçi e ka provuar Superioren për herë të parë në fillim të viteve 90-të. Qëndroi për disa sezone radhazi në elitë dhe u identifikua si një ekip që në shtëpi zor të mundej. Pas rënies, u rikthye në Superiore në vitin 2004 dhe regjistroi një sezon për t’u harruar, teksa pësoi një “tufë” me gola dhe mori vetëm dy pikë në atë kampionat, madje në ndeshjen e fundit barazoi “shqiptarçe” me Partizanin: ndeshja përfundoi 5-5 dhe Dorian Bylykbashi shënonte pesë herë, për t’u shpallur edhe golashënuesi më i mirë.

Në fund të atij sezoni Pashk Laska u bë shef klubi dhe më pas president. Tre vite në të Parën, pastaj Laçi u kthye në Superiore. Prej asaj kohe bilanci me skuadra të ndryshme të traditës ka ndryshuar, teksa kurbinasit siguruan edhe pjesëmarrjen në kupat e Europës sapo ishin rikthyer në elitë (u renditën në vend të katërt dhe Besa nënkampione fitoi Kupën e Shqipërisë pasi mundi Vllazninë në finale).

Nëse te bardhezinjtë ka pasur rezultate pozitive, ndryshe ka qenë situata te Vllaznia. Shkodranët, furnizues ndër vite me lojtarë për Laçin, kanë regjistruar shumë rezultate negative në tërësi dhe kundër skuadrës që aktualisht drejtohet nga Gentian Mezani. Nëse shohim statistikat e përballjeve direkte, pikërisht ato Vllaznia-Laçi, që të dielën zbresin në fushën e stadiumit “Loro Boriçi”, shohim në katër sezonet e fundit, shkodranët kanë marrë pikë vetëm në tre takime.

Vjet në fazën e tretë fituan falë një goli me penallti që shënoi Elis Bakaj, ndërkohë që tre herë fitoi Laçi, që vjet rrezikoi të binte nga Superiore, por pavarësisht kësaj bilanci me kuqeblutë ishte pozitiv. Para fitores së vjetshme Vllaznia fituar në ndeshje në sezonin 2014-2015, kurse një sezon më pas kishte barazuar pa gola në shtëpi. Por sa fitore ka marrë Laçi? 12. Në Shkodër as që e ka çuar nëpërmend se do vinte një ditë e tillë, madje me ironi e thonë shpesh: “Pse, luan Laçi i Milotit futboll”... Të dielën Vllaznisë nuk i falet hap fals, ndryshe mund të imitojnë Tiranën dhe sezonin e ardhshëm të luajnë në kategorinë e Parë.  /EDS/

15 PËRBALLJET E FUNDIT VLLAZNIA-LAÇI

Sezoni 2017-2018

Laçi-Vllaznia   1-0
Vllaznia-Laçi 1-2
Laçi-Vllaznia 2-0

Sezoni 2016-2017

Laçi-Vllaznia 3-0
Vllaznia-Laçi 1-0
Laçi-Vllaznia 1-0
Vllaznia-Laçi 1-2

Sezoni 2015-2016

Laçi-Vllaznia 3-2
Vllaznia-Laçi  0-0
Laçi-Vllaznia 2-0
Vllaznia-Laçi 0-1

Sezoni 2014-2015

Vllaznia-Laçi 0-1
Laçi-Vllaznia  1-0
Vllaznia-Laçi 1-0
Laçi-Vllaznia  3-0

 

               

Ekskluzive/ Fair Play Financiar jep efektet e para në Shqipëri

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 16:21
Një klub me emër shlyen borxhet

Që prej datës 13 maj të vitit 2012 Dinamo e Tiranës ndodhet në Kategorinë e Parë. 18 herë kampionët e vendit prej shumë problemeve, ekonomike dhe politike ndryshuan pamje, nga ekip kampion në vitin 2010 në ekip të shthurur dy vite më pas. Por, kjo situatë që prej asaj dite e deri më sot nuk ka pasur ndryshim. Blutë e kryeqytetit kanë qenë dhe kanë mbetur pjesë e Kategorisë së Parë, duke provuar edhe ethet për t’u rikthyer në elitë, por edhe ato të rënies në një kategori më poshtë.

Pesë sezone në Kategorinë e Parë dhe po bëhen gati për të gjashtin. Normalisht që nuk kanë qenë të lehtë për një ekip legjendar që u nxor nga ambientet e tij. Nga një klub shembull u kthye në një klub lagjesh. Por, duket se rimëkëmbja do të jetë e vështirë, megjithatë, një hap pozitiv është marrë që të gjithë të besojnë se diçka do të ndodhë.

Dinamo në sezonin 2010-2011 nuk ishte më klubi korrekt, duke lënë pas dore shumë pagesa që vit pas viti çuan në heqjen e pikëve në kampionat për blutë. Hera e fundit që Dinamos i janë zbritur pikë nga mosshlyerja e detyrimeve për palët e treta apo për lojtarët ka qenë sezoni 2014-2015. Por, që prej këtij sezoni çdo gjë është mbyllur dhe nuk ka më probleme të tilla.

Duke qenë se organizmat e UEFA-s dhe FIFA-s për Fair-Play-in Financiar kanë nisur të marrin masa, eduasportin.com është interesuar për këtë problem që ka shqetësuar më së shumti këtë ekip. Nga kërkimet tona jemi njohur se Dinamo e ka shlyer borxhin ndaj palëve të treta dhe lojtarëve dy vite më parë, duke shpëtuar njëherë e përgjithmonë nga penalizimet me pikë apo me pjesëmarrje në Europë.

Jo më larg se dje, Panathinaikos u ndëshkua me tre vite penalizim për shkak të borxheve, që do të thotë se klubet për t’u licencuar duhet që t’i kenë bilancet e pastra. Por, të mos harrojmë që Tirana prej borxheve të pashlyera ndaj palëve të treta nuk mori shpërblimin 215 mijë euro nga UEFA për pjesëmarrjen në Europa League.

E ardhmja – Dinamo nuk është shquar ndonjëherë në Shqipëri për tifozeri të dhunshme apo të zjarrtë, megjithatë, një grup njerëzish e mbështesin hap pas hapi, edhe pse ndodhet prej pesë vitesh në të Parën. Gjatë këtij sezoni që është drejt mbylljes, Dinamo u rendit në pesëshen e parë të grupit të Veriut, po pa arritur që të rivalizojë për kreun e tabelës, megjithatë, e ardhmja pritet të jetë ndryshe.

Bëhet me dije se një grup investitorësh janë gati që të investojnë për blutë 18 herë kampionë të Shqipërisë dhe ta nxjerrin në një kategori më lartë. Megjithatë, për momentin çdo gjë është vetëm një plan, pasi pritet që ky projekt të nisë zbatimin në muajin korrik kur do të nisë puna për ekipin e sezonit 2018-2019. /EDS/

Ekskluzive/ S'ka paqe për mesfushorin e Kombëtares, ndryshon sërish ekip

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 16:19

Nuk po gjen paqe mesfushori shqiptar, Ergys Kaçe. Shtatshkurtri nuk po kalon një moment të mirë në karrierën e tij, pasi ka gjetur shpëtim te skuadra e falimentuar e Panathinaikos-it. Ai u huazua në janar nga skuadra e PAOK-ut te skuadra tjetër greke, pasi nuk po gjente hapësira te ekipi që e nxori futbollist. Kaçe ka gjetur veten te skuadra e Panathinaikos-it, pasi ka luajtur në 8 ndeshje dhe të gjitha si titullar duke marrë minutat e munguara.

Karriera e tij shkoi për poshtë në momentin që u larguar nga skuadra e PAOK-ut dhe shkoi drejt Viktoria Plzen. Gabim i madh, pasi luajti vetëm 4 ndeshje dhe u largua para përfundimit të kontratës. Largimi me probleme nga PAOK-u dhe rikthimi te klubi grek sigurisht që nuk ishte i mirë. Drejtuesit e klubit dhe trajnerët e anashkaluan dhe shtatshkurtri nuk arriti të kthehej më si protagonist te skuadra e tij. Në fund, shpëtimi erdhi te kalimi me Panathinaikos-in. Në fakt, duket se “oazi” i tij është vetëm 6 muaj, pasi në fund të mbarimit të kontratës do të largohet nga ekipi grek. Burime të besueshme pranë lojtarit bëjnë me dije për Eduasportin.com se Kaçe do të braktisë Panathinaikosin duke parë problemet e shumta financiare që ka klubi grek.

Të njëjtat burime saktësojnë se lojtari ka nisur bisedimet me disa klube në Francë. Lojtari ka biseduar me disa klube dhe po pret përgjigje. Dera e tij është e mbyllur dhe nga PAOK-u, pasi ekipi që e nxori si futbollit nuk e do më. Kjo verë do të jetë e nxehtë dhe me plot zhvillime për Kaçrn, pasi nuk do të qëndrojë me Panathinaikosin, nuk e do PAOK-u dhe po mundohet të depërtojë në Francë. Karakteri i tij i vështirë i ka prishur jo pak punë shtatshkurtrit, pasi cilësitë futbollistike nuk vihen në diskutim./EDS

Tjetër mentalitet, komplimente Dajës dhe... sinqeritet

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 15:41
Peter Pacult të bën për vete

Peter Pacult është nga ata trajnerë që e di më së miri atë shprehjen “tërhiqe e mos e këput”. Austriaku që mori në janar drejtimin e Kukësit kërkon disiplinë në stërvitje, por nuk është se kërkon ta kthejë ekipin e tij në një repart ushtarak. Nuk mungojnë shakatë, pasi morali dhe ana psikologjike e futbollistëve është e rëndësishme. E di mirë këtë Pacult, e dinë edhe trajnerët e tjerë në vendin e tonë, por kreu i pankinës së verilindorëve nuk ka kompleke.

Në një konferencë për shtyp u paraqit me tuta të shkurta sportive. E kujt i intereson fort, sapo kishte mbaruar stërvitjen me skuadrën. Iu përgjigj pyetjeve, ndërkohë që batutat nuk i mungojnë në asnjë moment. Para ndeshjes me Skënderbeun ka menduar të zhvillojë një seancë në bregdet. Shumëkush në vendin tonë mund të mendojë: “Hë, do ia lënë ndeshjen Skënderbeut këta. Shikoni si stërviten, kanë ikur për qejf në plazh”.

“Nuk është ditë relaksi, por stërvitje e mirëfilltë. Është mënyra më e mirë për t’i larguar skuadrës presionin”, thotë Pacult në Supersport, ndërkohë që skuadra e tij vjen pas dy barazimeve me Laçin dhe i pari u kushtoi eliminimin nga Kupa e Shqipërisë. Tanimë luajnë kundër Skënderbeut dhe dëshira e trajnerit të verilindorëve është t’i shtyjë festën e titullit të korçarëve. Fjalë të mira për Ilir Dajën. “Një ndeshje e vështirë, por duam që t’ia shtyjmë festën e titullit Skënderbeut. Daja ke një ekip me kualitet dhe po e menaxhon mirë situatën pas atij dënimi që u ka dhënë UEFA. Objektivi ynë është t’u shtyjmë festën e titullit”, ka thënë mes të tjerash Pacult, që thekson se për Europën dhe lojtarët do të mendojë vetëm pasi ta sigurojnë pjesëmarrjen matematikisht. Kukësi momentalisht mban vendin dytë me 54 pikë, ndërkohë që Luftëtari ndjekës ka shtatë pikë më pak, kurse Partizani 9 pikë./EDS/