UEFA do t'i dënojë Lazion dhe Celticun për parulla raciste

30 Tetor 2019

UEFA ka hapur procedura disiplinore edhe kundër Lazios dhe Celticut pas lojës së tyre në Ligën e Evropës në Glasgow.

Ndeshja, e cila përfundoi 2-1 për skocezët, u luajt në Celtic Park më 24 tetor.

Lazio është akuzuar për thirrje të paligjshme dhe supozohet se këto janë përsëri abuzim racist, situatë me të cilën klubi është marrë vazhdimisht për shkak të një fraksioni të vazhdueshëm të tifozëve të tyre.

Celtic gjithashtu akuzohet si me thirrje të paligjshme, ashtu edhe për një parulla të paligjshëm, që besohet të jetë një imazh i liderit fashist Benito Mussolini, i varur nga një llambë.

Ishte një referencë për kontingjentin e ekstremit të djathtë të Lazios, me mesazhin: ‘Ndiqni udhëheqësin tuaj’.

Rastet do të shqyrtohen në 21 nëntor dhe shtëpia e futbollit evropian me shumë gjasë do t’i ndëshkojë të dyja klubet. /Telegrafi/

www.telegrafi.com