UEFA publikon listën për lojtarët më të mirë në secilin repart në Champions

UEFA publikon listën për lojtarët më të mirë në secilin repart në Champions

UEFA ka bërë publikë kandidatët të cilët garojnë për çmimet e më të mirit në secilin repart në futboll gjatë kompeticionit të Ligës së Kampioneve për sezonin 2017-2018. Skuadra e Reali i Madridit dominon listën me 22 futbollistë.

Fituesit do të shpallen ditën kur do të hidhet shorti i fazës së grupeve të Champions League, më 30 gusht, në Mynih. Juria përbëhet nga 32 trajnerët e ekipeve pjesëmarrëse në fazën e grupeve në sezonin e kaluar. Përveç atyre, do të votojnë edhe 55 gazetarë nga të gjitha federatat e UEFA-s, përfshi dhe Shqipërinë.

Gjithashtu, UEFA bëri publike edhe 3 finalistët për lojtarin më të mirë të Europa League, që u votuan nga trajnerët e fazës së grupeve dhe gazetarët. Në listën e më të mirëve, dy janë nga Atletico Madrid, Godin dhe Griezmann, e tjetri Dimitri Payet i Marsejës, finaliste e këtij kompeticioni. /EDS/

Lista e kandidatëve për lojtarët më të mirë të secilit repart në Ligën e Kampionëve 2017-2018:

Portierë: Alisson Becker (Roma, tani Liverpool), Gianluigi Buffon (Juventus, Tani PSG), Keylor Navas (Real Madrid)

Mbrojtës: Marcelo (Real Madrid), Sergio Ramos (Real Madrid), Raphaël Varane (Real Madrid)

Mesfushorë: Kevin De Bruyne (Manchester City), Toni Kroos (Real Madrid), Luka Modrić (Real Madrid)

Sulmues: Lionel Messi (Barcelona), Cristiano Ronaldo (Real Madrid, tani Juventus), Mohamed Salah (Liverpool)