Ushqimet e nevojshme për një kujtesë të fortë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
13 Dhjetor 2017 11:46
Produktet që duhet të hani për një kujtesë të fortë

Vuani nga kujtesa, nuk kujtoheni dot në momente të caktuara dhe kjo ju nervozon? Sigurisht, një numër i konsiderueshëm në botë vuajnë nga harresa. Është e rëndësishme që të ushqeheni mirë, të hani produktet e duhura për të pasur një kujtesë të fortë.

Disa nga ushqimet që ju ndihmojnë në rifreskimin dhe forcimin e kujtesës janë këto:

Arrat

Ndihmojnë për fuqizimin e trurit pasi përmbajnë sasi të larta të omega-3 krahasuar me ushqimet e tjera. E cila ka efekt mbrojtës për trurin dhe rrit aftësitë njohëse dhe kujtesën, rrit rrjedhjen e oksigjenit dhe ushqyesve thelbësorë përmes enëve të gjakut në tru duke parandaluar inflamacionin.

Domatja

Edhe domatja nxit fuqinë e trurit pasi është bimë antioksidantësh. Është e pasur me lykopenë dhe ndihmon njerëzit të kenë kujtesë të fortë dhe më të mprehtë. Në rast se e shoqëroni me sallatë, omëletë apo gjellë do të jetë edhe më efektive.

Çokollata e zezë

Të gjithë besoj keni dëgjuar se çokollata e zezë është një nga ushqimet më të mira me antioksidantë. Ajo përmban flavonoide që ndihmojnë rritjen e qarkullimit të gjakut në tru. Kafeina që përmban ka një rol të rëndësishëm në ruajtjen e vigjilencës.

Çokollata e bardhë

Edhe ajo ka veti të mira për kujtesën, sidomos kur e shoqëroni me qumësht.

Të tjera produkte me rëndësi që duhet ti konsumoni për të ndihmuar trurin që të jetë i freskët dhe të grumbullojë siç duhet informacion, janë edhe spinaqi, pasi përmban lëndë ushqyese me rëndësi si magnez, vitaminë E, vitaminë K, të cilat ndihmojnë në parandalimin e shkatërrimit të trurit.

Boronica ka veti që ta mbajë trurin të freskët dhe të shëndetshëm edhe në moshë të vjetër. Ashtu edhe brokoli dhe salmoni i egër. Ky i fundit ndihmon më shumë në parandalimin e sëmundjes së alzajmerit.

Si të mbani shëndetshëm mëlçinë tuaj

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
17 Korrik 2018 16:40
Konsumoni këto ushqime

Mëlçia ka një funksion të veçantë në organizmin tonë, pasi filtron gjakun, shpërbën yndyrat, prodhon enzima dhe çliron energji. Ajo është organi që kryen disa prej funksioneve më thelbësore në organizmin tonë. Ndryshe ajo është quajtur si baza e çdo procesi të metabolizmit. Problemi më i madh që prek mëlçinë janë toksinat të cilat dëmtojnë funksionet e saj dhe ngadalësojnë procesin e rënies në peshë. Ky problem e bën të vështirë metabolizmin e yndyrave.

Mjekët këshillojnë të bëni një kurë e cila ndihmon në shëndetin e mëlçisë ose të konsumoni ushqime të cilat janë në të mirë të saj, si për shembull: Perimet, si brokoli, barishtet, lëngu i panxharit, arrorët (të cilat janë të pasura me vitaminën E), vaji i ullirit dhe peshku. Këta të fundit janë shumë të mirë për mëlçinë, pasi kanë një nivel të lartë yndyre dhe ndihmojnë në parandalimin e akumulimit të yndyrave të rrezikshme. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Çfarë e shton dozën e dhimbjes te personat që vuajnë nga reumatizma

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
16 Korrik 2018 16:53
Nuk është moti i keq!

Shpesh herë personat që vuajnë nga reumatizma fajësojnë ndryshimin e klimës, ardhjen e motit të keq për dhimbjet që i shtohen në trupin e tyre. Por, sipas studimeve të bëra rezulton që klima atmosferike u është kliniksht domethënëse. Por, është një faktor tjetër që shkakton këtë dhimbje të madhe tek ju, i cili është stresi. Nëse niveli i stresit dhe gjendjes së mërzisë është i lartë tek ju, aq më shumë do të ndieni dhimbjet në trupin tuaj. Pasi këto dy faktorë kanë një ndikim të madh në shpërthimin e simptomave të artritit dhe reumatizmës.

Pra, kjo do të thotë që sa më shumë të mërzitur të jeni aq më shumë ju dhëmbin kockat.

Për të larguar stresin ka metoda të shumta, të cilat ua kemi treguar edhe më parë në përmes artikujve të caktuar në sajtin tonë, te rubrika e shëndetit.

Vrapi, palestra apo dhe xhirot në një ambient të gjelbëruar, të qetë iu ndihmojnë që të përmirësoni gjendjen tuaj psikologjike dhe shëndetësore.

Në momentet që keni stres dhe ndiheni tejet të mërzitur, mundohuni të merrni frymë thellë dhe të flisni me qetësi me vetën tuaj.

Një tjetër mënyrë për të larguar stresin dhe ngarkesën që keni në vete, mundohuni që të bashkëbisedoni me miqtë tuaj më të afërt apo kolegët për problemin që ju shqetëson. Gjithmonë ka një zgjidhje, nëse nuk e gjeni dot nga vetja, me siguri ndihma e miqve do t'ju bëjë ta kaloni me sukses.

Mundohuni që të jeni korrekt në rutinën tuaj, të bëni ato gjëra që ju bëjnë të ndiheni mirë dhe të bëni aktivitete sportive. Mos u hallakatni, mbani një bllok ku të shënoni gjërat që do të bëni çdo ditë, kështu çdo gjë do të shkojë mirë dhe me qetësi! Edhe mendja juaj do të jetë e freskët dhe më e qetë!

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

Përse arrat janë kaq të mira për shëndetin tonë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 18:56
Sidomos për meshkujt

Arrat janë po aq të mira për t'u ngrënë, por edhe për shëndetin. Ajo përmban vitaminë B1 dhe B2, që i japin energji trupit dhe ka disa elemente vitale që ndikojnë në zhvillimin e gjëndrave seksuale. Duke qenë se janë të pasura me zink, ka një ndikim të madh për aktivitetin normal seksual. Gjithashtu ndihmon edhe në funksionimin normal të prostatës. Arrat janë të këshillueshme që të konsumohen më shumë nga meshkujt, pasi është e pasur me vlerë ushqyese që ndikon për shëndetin riprodhues mashkullor. Personat që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut dhe dhimbja e kokës, këshillohet që të konsumojnë arra me mjaltë. Përveç kësaj, arrat me limon dhe mjaltë janë të mira edhe për personat anemikë. Gjysmë kilogramë mjaltë, gjysmë kg arra të bluara dhe një limon. Përzijini në një enë dhe përzijeni mirë dhe mos harroni që të provoni çdo tre-katër orë me një lugë të vogël.

Qumështi i arrës është shumë i mirë për shërimin e ulcerës gastrike, gjithashtu edhe arrat jeshile janë shumë të mira për trajtimin ehipotiroidizmit dhe teroidet. Duke qenë se janë të pasura me jod dhe tiroksinë. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

 

Mënyra më e lehtë si të trajtoni dhimbjen e këmbëve

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 13:55
Mos hezitoni t'a bëni!

Ndodh që të qëndroni apo ecni për një kohë të gjatë në këmbë dhe të keni dhimbje të tepërta. Nervat e këmbëve marrin inflamacion dhe do të filloni të ndieni dhimbje në shpinë, brinjë dhe poshtë gjurit. Dhimbjet e shpeshta në këmbë, gjunjë apo shpinë shkaktojnë stres të madh dhe është e vështirë ndonjëherë të gjeni kurën e nevojshme që mund t'ju relaksojë në moment. Mirëpo, gjithnjë ka mënyra që ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj dhe iu ndihmojnë që të qetësoni këtë dhimbje.

Mënyra më e thjeshtë është përmes ilaçeve, të cilat ulin simptomat por nuk e largojnë gjithnjë. Por, për dhimbjen që keni në këmbë duhet me patjetër të bëni terapi apo ushtrime fizike. Që ta zvogëloni dhimbjen e nervave të këmbëve ekziston një metodë shumë e mirë që iu ndihmon të qetësoheni.

Fillimisht merrni një kovë me ujë të vakët dhe hidhni në të pak uthull molle dhe kripë. Lëreni ashtu derisa të shkrihet kripa. Më pas vendosni këmbët dhe mbajini aty derisa uji të ftohte. Merrni një peshqir të thatë dhe fshijini këmbët lehtësisht në formë masazhimi.

Këtë lloj trajtimi bëjeni çdo natë para gjumit dhe do të shihni sa mirë do të ndiheni dhe dhimbja do fillojë të zvogëlohet. Gjithashtu mos harroni të kujdeseni mirë duke mos ecur zbathur dhe mos mbani këpucë apo atlete që iu ngushtojnë, pasi sistemi nervor i këmbëve do të tendoset më shumë. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.