VIDEO/ Arbitri “çmend” Milanin, kuqezinjtë dominojnë Juventusin, por nuk ia dalin të fitojnë

14 Shkurt 2020

Milani nuk ia ka dalë të marrë fitoren ndaj Juventusit në “San Siro”, teksa nuk shkoi më shumë se barazimi 1-1, në një ndeshje të dominuar nga kuqezinjtë.

Kuqezinjtë e Piolit e dominuan ndeshjen nga fillimi deri në fund, teksa kishin edhe disa raste të tjera për shënim, por Bufon ishte në ditën e tij më të mirë sot, duke i ndaluar gjuajtjet e lojtarëve të Milanit. Pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura, ndonëse “Djalli” iu afrua disa herë golit të avantazhit.

Pjesa e dytë nisi aty ku u mbyll e para, me Milanin në sulm. Pas disa tentativave, ishte i zakonshmi Ante Rebiç, që i dha avantazhin ekipit të tij. Në minutën e 61’, pas një krosimi perfekt të marrë nga Kastijeho, e shfrytëzoi në maksimum, duke e dërguar në rrjetë. Në minutën e 72’, Teo Hernandez u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë, duke e lënë ekipin e tij me 10 lojtarë.

Ishte Kristiano Ronaldo që barazoi shifrat, teksa kthehu në gol një penallti të fituar nga ai vetë në minutën e 91’. Shumë mungesa në ndeshjen e kthimit për kuqezinjtë, teksa për shkak të kartonëve të marrë, do të mungojnë Ibrahimoviç, Kastijeho dhe Teo Hernandez.

FT| Milan-Juventus 1-1

Rebiç 61′, Rondalo 91′

40′ Ndëshkohet me karton të verdhë edhe Teo Hernandez, i cili ashtu si Ibra do të mungojë në ndeshjen e kthimit që do të zhvillohet në Torino.

30′ Ibrahimoviç ndëshkohet me të verdhë dhe plotëson numrin e kartonëve, si pasojë e kësaj do të humbasë ndeshjen e kthimit

Formacionet zyrtare:

Milan: (4-4-1-1) Donaruma, Kalabria, Kjaer, Romanjoli, Teo Hernandez, Kastijeho, Kesi, Benaser, Rebiç, Çalhanoglu, Ibrahimoviç. Trajner: Stefano Pioli.

Juventus: (4-3-3) Bufon, De Shiljo, De Ligt, Bonuçi, Aleks Sanrdo, Ramsej, Pjaniç, Matuidi, Kuadrado, Ronaldo, Dibala. Trajner: Mauricio Sarri.

PANORAMASPORT.AL

www.panorama.com