VIDEO: Bayern ka frikë, do luajë në stadiumin më të zhurmshëm në botë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
11 Dhjetor 2017 19:47
Besiktas nuk ka tifozë, por tenorë!

O nëne, çfarë frike! Shorti i Bayern-it me Besiktas-in në 1/8-at e Ligës së Kampionëve sot fillimisht u quajt lajm i mirë për kampionët e Bundesligës, por me kalimin e orëve, duke “gërmuar” në disa video në Youtube dhe disa statistika të së kaluarës, mediet gjermane pranuan se ndeshjet nuk do të jenë të lehta.

Tifozët e skuadrës turke janë “të çmendur”! Nëse shihni fanella të bardha, qëndrojuni larg, sepse ata janë më të zhurmshmit në Evropë! Në maj 2013, në stadiumin e tyre të vjetër, “Inönü Stadium”, u regjistrua një zhurmë me vlerë 141 decibel, zyrtarisht rekord botëror për stadiumet.

Zhurmë, zhumë, shumë-shumë zhurmë! Kjo nuk është batuta e Kryeministrit Edi Rama në këngën e tij si kandidat për kryetar bashkie, por ajo që lojtarët bavarezë do të duhet të përballojnë në stadiumin e ri të Besiktas-it (që në vitin 2016), “Vodafone Park”.

42 mijë tifozë turq çdo ndeshje bëjnë zhurmë po aq sa makinat e garave. Pra, një makth i vërtetë. Besiktas nuk ka humbur asnjë ndeshje në shtëpi në kampionat apo kompeticionet evropiane që kur është hapur stadiumi i ri. E vetmja humbje ka ndodhur në një ndeshje kupe.

Nëse nuk bindeni që këta tifozë janë si tenorë, kujtoni fazën e grupeve, kur Leipzig luajti në atë stadium. “Gjermanëve u bëri shumë përshtypje atmosfera. Disa lojtarë të tyre donin të linin ndeshjen që pas 20 minutash”, - pati thënë kapiteni Oguzhan Özyakup.

Epo, është e vërtetë! Timo Werner kërkoi të zëvendësohej që në mesin e pjesës së parë, sepse iu dukte sikur në veshët e tij ishin miliona bletë. Te Bayern e dinë mirë. “Jemi të paralajmëruar që tani për ndeshjen në transfertë”, - u shpreh sot Thomas Müller.

Në të kaluarën, disa lojtarë gjermanë të cilët kanë luajtur te Besiktas janë Mario Gomez (2015-2016), Andreas Beck (2015-2017) dhe Roberto Hilbert (2010-2013).

Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike