VIDEO | Kur Shqipëria habiti Evropën, a ishte kjo ndeshje një pikë kthese?

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
10 Mars 2018 22:54
Sfida e 20 viteve më parë

Viti 1998 e gjente vendin në një situatë të rënduar politike, ekonomike, shoqërore, por sporti bënte përjashtim dhe Kombëtarja po lulëzonte, pasi kishte kohë që luante e barabartë me ekipet e mëdha. 5 golat e shënuar ndaj kampiones së Evropës Gjermanisë, ishte shembulli më i mire që kombëtarja po orientohej drejt një futbolli taktik dhe emocionues. Viti i mbrapshtë 1997 e pengoi futbollin po nuk e ndali dot. Nëse në kampionat mund të bëje çfarë të dëshiroje, në arenën ndërkombëtare kishe detyrime. Ekipi ynë u detyrua të emigronte në Zvicër dhe në Spanjë, në mënyrë që të zhvillonte ndeshjet e mbetura për Francë 98.


Shorti për Euro 2000 që zhvillohej në Belgjikë dhe Holandë, hera e parë në 2 vende, e vendosi Shqipërinë përballë Sllovenisë,Greqisë,Gjeorgjisë, Letonisë dhe Norvegjisë. Pikërisht ndaj këtyre të fundit u zhvillua një nga ndeshjet më të paharrueshme në historinë e kombëtares. Ishte hera e pare që qe nga viti i largët 1935, që në përfaqësuese grumbullohej një lojtar nga Kosova, ku të fundit ishin Riza Lushta dhe Naim Kryeziu. Bëhej fjalë për portierin Arjan Beqaj duke u shndërruar në këtë mënyrë në një kombëtare të vërtetë, që arrinte të bashkonte shqiptarët kudo që ndodheshin. Gjithashtu ishte hera e parë që grumbulloheshin më shumë lojtarë që luanin jashtë sesa në Superligë.


Eliminatoret kishin filluar me një humbje 1-0 në Tbilisi kundër Gjeorgjisë. Ndeshja e dytë ishte planifikuar të luhej në Tiranë ndaj Greqisë, por vrasja e Azem Hajdarit dhe ngjarjet që pasuan, nuk ofronin siguri dhe në këtë mënyrë UEFA vendosi që ndeshja të shtyhej më 18 nëntor.


Norvegjia kishte ekipin më të mirë në historinë e saj, e drejtuar nga Nils Johan Semb kishte arritur të mundte Brazilin dy herë. Një herë në miqësorë dhe hera e dytë në ndeshjen e fundit në grup në Francë 98. Rreziku kryesor sigurisht që ishte Tore Andre Flo, që në atë kohë po shkëlqente te Chelsea.


Ekipi u nis më 12 tetor dhe ndeshja u zhvillua më 14 tetor ku 17 500 tifozë norvegjezë po prisnin fitoren e radhës, por loja e kujdesshme dhe e përpiktë nga ana jonë do kapte në befasi ekipin norvegjez. Loja perfekte nga Xhumba dhe Shulku duke qarkulluar topin në mënyrë konstante, nervozuan norvegjezët duke i bërë të hiqnin dorë nga skema e zakonshme. Goli i parë erdhi nga një zbritje e befasishme në minutën e 38 ku Bushi realizoi një super gol, një nga më të bukurit në karrierë.
Në minutë e 55 u zhvillua një aksion model me shkëmbime pozicionesh, nga i cili Igli Tare shënoi një nga golat më të bukur në kombëtare duke bërë stadiumin të heshte. Shqipëria vazhdonte të dominonte ndeshjen deri në minutën e 81-të, ku arbitri akordoi një penallti shkaktuar nga Lala. U realizua nga një Solskjaeer i panjohur në atë kohë, që sapo ishte aktivizuar. Minutat e mbetura përbëheshin nga një miks dëshire dhe frike ndaj kundërshtarit.


Frika dhe pikërisht armiku kryesor që ka ndjekur gjithmonë kombëtaren, minutat e fundit mposhti dëshirën. Mbizotëronte mërzitja pasi ashtu siç shkoi loja, fitorja ishte rezultati më i saktë. Në këtë mënyrë kombëtarja kishte arritur barazimin më të bujshëm jashtë pas asaj me Poloninë në 1984. Këto eliminatore u pasuan me 3 barazime të tjera, me Greqinë 0-0 dhe dy ndeshjet me Letoninë 0-0 dhe 3-3. Ishte hera e parë që Shqipëria nuk renditej e fundit në grup, që për ato vite festohej njësoj si kualifikimi në Europian. Kjo ndeshje do të ishte ogur i mirë për këtë Kombëtare, pasi rezultatet filluan e të përmirësoheshin./EDS/

Data: 14.10.1998

Gjyqtar: Gerd Grabher (Austria)

Stadiumi,Pjesmarrja: 17500, Ullevaal Stadion, Oslo

Norvegjia: Frode Grodås, Alf Inge Håland (57′ Steffen Iversen), Erik Hoftun, Henning Berg, Stig Inge Bjørnebye, Jostein Flo ( 57′ Ole Gunnar Solskjær), Ståle Solbakken (90′ Sigurd Rushfeldt), Vegard Heggem, Tore André Flo, Kjetil Rekdal, Roar Strand Trajner: Nils Johan Semb 

Shqipëria: Foto Strakosha, Altin Lala, Ilir Shulku, Arjan Xhumba, Rudi Vata, Ervin Fakaj, Altin Haxhi, Alban Bushi (84′ Mahir Halili), Bledar Kola (90′ Edmond Dalipi), Altin Rraklli, Igli Tare Trajner: Astrit Hafizi

Golat: 0:1 (37.) Alban Bushi , 0:2 (52.) Igli Tare , 1:2 (82.) Kjetil Rekdal (pen.), 2:2 (86.) Henning Berg

 

Formula 1 | Fernando Alonso është optimist për pistën e re

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
21 Qershor 2018 17:58
Ky është objektivi i spanjollit

I vetmi jo francez në konferencën për shtyp ishte Fernando Alonso, i freskët nga suksesi i arritur në Le Mans, i cili ka dashur që të tregojë emocionet e fundjavës së shkuar: “Ndjesi e papërjetuar ajo e fitimit të Le Mans. E bukur që të garoja me një ekip si Toyota, kemi dominuar. Tani kthehem në Formula 1 në një periudhë veçanërisht imenjative. Duhet të vendos qëllimin për garën dhe të zbuloj makinën për të pasur të njëjtin ritëm si kundërshtarët. Duhet të kthehemi të kapim pikët”.

Spanjolli ka vendosur objektivin në Indianapolis, e vetmja garë që i mungon Kurora e Trefishtë. “Ende nuk kam menduar për Indianapolis. Është një objektiv tërheqës që të fitoja Kurorën e Trefishtë për të treguar se jam një pilot i kompletuar. Do ta mendoj dhe do të shoh se çfarë mund të bëj vitin e ardhshëm”.

Për pistën e re ai shtoi: “Kam qenë këtu në vitin 2003 për të provuar Renault 1, por ishte veç një provë. Të shohim, për momentin gjëja më e rëndësishme është që Formula 1 rikthehet këtu. Edhe unë jam optimist për një garë historike që kthehet në cirkuitin e Botërorit”. /EDS/

**************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Efekti i Botërorit, Barcelona dhe Real Madridi në luftë për yllin meksikan

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Qershor 2018 17:53
22-vjeçari shkëlqeu te PSV

Deri më tani Hirving Lozano ka qenë një nga yjet e Kupës së Botës. Sulmuesi i Meksikës, ishte ai që shënoi golin e vetëm në suksesin 1-0 kundër Gjermanisë dhe kaq mjaftoi për të tërhequr interesin e klubeve të mëdha. Dështimi për të nënshkruar me Antoine Griezmann, ka bërë që Barcelona të shohë me interes afrimin e Lozano. Sipas “ESPN” të Meksikës, Barcelona po e sheh 22-vjeçarin si një përforcim potencial për sulmin. Ai është vënë në qendër të vëmendjes në skenën botërore për shkak të shënimit të golit ndaj Gjermanisë, në ndeshjen e tyre të hapjes. Sulmuesi, i cili aktualisht luan për PSV në Holandë, mund të transferohet në një nga kampionatet më prestigjoze në Evropë, pasi edhe Real Madridi dhe Juventusi kanë shfaqur interes për të sipas “Récord” . Drejtuesit e PSV e kanë vlerësuar 35 milionë euro dhe është një çmim që ata e shikojnë më shumë se sa të përballueshëm, megjithatë, vlera e tij ka gjasa të ngrijë në qiell deri në 50 milionë euro, sipas “ESPN”.

Barcelona kërkon një sulmues, pasi humbi Griezmann dhe meksikani është alternativa më e mirë, ndërsa supozohet se “Los Blanocos” kanë treguar interes për të, pasi ata të mund të pranojnë çdo ofertë që vjen për Benzema ose Bale dhe duan të kenë një opsion të vlefshëm. Natyrisht 22-vjeçari është i kënaqur me mundësinë e të qenit në gjendje të veshë fanellën me ngjyrë të bardhë dhe të luajë bashkë me Cristiano Ronaldo-n, apo edhe argjentinasin Leo Messi. Sezoni 2017-2018 ishte i pari në Evropë për Lozano dhe ai tregoi një nivel të lartë në Eredivisie ku shënoi 17 gola në 29 ndeshje, ndërsa kontribuoi edhe me 11 asiste. Statistikat e tij thjesht janë mbreslënëse. Forma e mirë në Holandë me PSV ku fitoi titullin kampion që në sezonin e tij të parë dhe performanca në Botëror duket se ka bindur klubet më të mëdha të hidhen në sulm për shërbimet e tij. /EDS/

**************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Mbappe gol për rekord, Franca kryeson ndaj Perusë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Qershor 2018 17:29
Pjesa e parë

Franca po fiton 1-0 me Perunë në përfundim të pjesë së parë të takimit të dytë në grup për të dy skuadrat, falë një goli të Kyilian Mbappe, që është shndërruar edhe në lojtarin më të ri të Francës që shënon në një turne ndërkombëtar, si Europian apo Botëror, me një moshë 19 vjeç e 183 ditë.

Ylli i ri i Paris SG dërgoi topin në portën e boshatisur peruane, pas një aksioni të gatuar nga Paul Pogba dhe Olivier Giroud. Mesfushori i Manchester United rrëmbeu një top para zonës peruane dhe pasoi në të majtë për Giroud. Sulmuesi i Chelseat kaloi topin me parabol mbi portierin kundërshtar dhe, pavarësisht se po shkonte në rrjetë, Mbappe e shtyu në portën e boshatisur për vulosur avantazhin e Francës.

Peruja në fakt e nisi mirë ndeshjen, falë edhe mbështetjes së 40 000 bashkëkombasve që praktikisht kishin pushtuar qytetin rus Jekateringburg, një pjesë e mirë e të cilëve ishin brenda stadiumit për të ndjekur ndeshjen.

Franca pati rastin e parë të mirë vetëm në minutën e 11-të, kur Antoine Griezmann goditi krejtësisht gabim i gjendur edhe nën presion nga kundërshtarët. Një minutë më pas ishte Paul Pogba që mund të kishte kaluar të tijët në avantazh kur lëshoi një goditje nga më pak se 30 metra distancë, të përdunduar mbi traversë.

Raphael Varane iu afrua edhe më shumë golit pasi kishin kaluar 14 minuta lojë por edhe pse kërceu më lart se të gjithë nuk e dërgoi dot topin në rrjetë me kokë. Që nga ky moment “Gjelat” nisin dominimin e ndeshjes, ndërsa Kylian Mbappe pretendoi dy herë t’i akordohej 11-metërsh në favor.

Në minutën e 30 Paolo Guerrero rrezikoi seriozisht portën e Lloris, pasi mori një top të artë nga Cueva nga e majta, por sulmuesi veteran përplasi topin në këmbët e gardianit francez.

Por pas shënimit të golit nga Mbappe, Franca rrezikoi të realizonte sërish me Lucas Hernandez, pasi mbrojtësi i gjend i lirë në krah të majtë por gjuajtja e tij u gushtua nga portieri peruan./EDS/

**************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Të gjithë po presin rikthimin, McGregor nuk i ndahet stërvitjes / FOTO

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Qershor 2018 17:08

Conor McGregor po stërvitet intensivisht në jiu jitsu për t’u bërë gati për rikthimin e shumëpritur në UFC, ku me shumë gjasa do të përballet me Khabib Nurmagomedov. Irlandezi është fotografuar në palestër në Nju Jork me trajnerin Dillon Danis, i cili edhe ka shpërndarë edhe fotot.

Synimi i heroit të MMA është që të rimarrë titullin e peshave të lehta kundër Nurmagomedov në turneun UFC 229. Por së pari ai duhet të zgjidhë problemet ligjore që i kanë dalë në SHBA pasi sulmoi një abutbuz të UFC ku brenda ishte pikërisht kampioni rus.

Të enjten e kaluar, McGregor u paraqit para gjykatës ku mori liri me kusht dhe do të kthehet sërish atje më 26 korrik, ndërkohë që negociatat me prokurorët për të arritur një marrëveshje vazhdojnë. Duke folur për gazetarët jashtë sallës së gjyqit, McGregor tha: "Jam penduar për veprimet e mia që më sollën në këtë situatë. E kuptoj seriozitetin e çështjes dhe shpresoj që të zgjidhet shpejt. Faleminderit të gjithëve”.

Të dy luftëtarët MMA u përfshinë në një sherr të ashpër në Bruklin në muajin prill dhe McGregor u filmua teksa sulmonte autobuzin ku ndodhet rusi duke e goditur me një karrocë hekuri. Nga xhamat e thyer të autobusit u dëmtuan edhe dy luftëtarë të tjerë që ndodheshin brenda, Michael Chiesa dhe Ray Borg.

Drejtuesit e UFC nuk e kanë dhënë ende ndëshkimin për McGregor, por bosi i kompeticionit Dana White ka thënë se do të takohet me kampionin pas mbylljes së procesit. Sido që të shkojë, të gjithë janë duke pritur që irlandezi të rikthehet në kafaz për të parë një tjetër paraqitje të jashtëzakonshme prej tij./EDS/

**************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.