VIDEO | Për të mos u humbur, ja 7 golat më të bukur në historinë e Botërorëve

19 Prill 2018
VIDEO | Për të mos u humbur, ja 7 golat më të bukur në historinë e Botërorëve

Nuk ka gjë më të bukur për një tifoz të futbollit, se sa të shohësh ekipin tënd duke shënuar, ose më të keqe se sa kur ekipi yt pëson gol. Golat janë ato që vendosin suksesin dhe dështimin e një ekipi. Në Kupën e Botës, kemi parë shumë nga këto momente, për të cilat është folur për vite me rradhë.
Në historinë gati 90-vjeçare të Kupës së Botës, janë shënuar 2.400 gola. Jo të gjithë golat kanë qenë spektakolar, por disa prej golave më të bukura ose dramatike, kujtohen akoma nga breza të ndryshëm tifozësh të futbollit.

Ndeshja: Brazil 5-2 Sweden, 1958 World Cup Final
Goli: 3-1, Pele (BRA, 55′)

1.Finalja e vitit 1958 mban rekordin për numrin e golave të shënuar në një finale Botërori. Rekordi për golashënuesin më të ri dhe më të vjetër në një finale të Kupës së Botës u vendos në këtë ndeshje; nga Pelé (17 vjeç dhe 249 ditë) dhe Liedholm (35 vjeç, 263 ditë) respektivisht. Ishte gjithashtu finalja e parë mes një ekipi evropian dhe një ekipi nga Amerika Latine.