VIDEO | Për të mos u humbur, ja 7 golat më të bukur në historinë e Botërorëve

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
19 Prill 2018 22:22
Shijoni perlat

Nuk ka gjë më të bukur për një tifoz të futbollit, se sa të shohësh ekipin tënd duke shënuar, ose më të keqe se sa kur ekipi yt pëson gol. Golat janë ato që vendosin suksesin dhe dështimin e një ekipi. Në Kupën e Botës, kemi parë shumë nga këto momente, për të cilat është folur për vite me rradhë.
Në historinë gati 90-vjeçare të Kupës së Botës, janë shënuar 2.400 gola. Jo të gjithë golat kanë qenë spektakolar, por disa prej golave më të bukura ose dramatike, kujtohen akoma nga breza të ndryshëm tifozësh të futbollit.

Ndeshja: Brazil 5-2 Sweden, 1958 World Cup Final
Goli: 3-1, Pele (BRA, 55')

1.Finalja e vitit 1958 mban rekordin për numrin e golave të shënuar në një finale Botërori. Rekordi për golashënuesin më të ri dhe më të vjetër në një finale të Kupës së Botës u vendos në këtë ndeshje; nga Pelé (17 vjeç dhe 249 ditë) dhe Liedholm (35 vjeç, 263 ditë) respektivisht. Ishte gjithashtu finalja e parë mes një ekipi evropian dhe një ekipi nga Amerika Latine.

Ndeshja: Brazil 4-1 Italy, 1970 World Cup Final
Goli: 4-1, Carlos Alberto (BRA, 86')

2. Me këtë fitore, Brazili u bë ekipi kombëtar më i suksesshëm i futbollit në atë kohë, duke parakaluar Italinë dhe Uruguajin, që kishin nga dy trofe. Titulli i tretë i dha Brazilit të drejtën për ta mbajtur përfundimisht Trofeun Jules Rimet. Trajneri brazilian Mário Zagallo ishte futbollisti i parë që u bë kampion i Botës si lojtar (1958, 1962) dhe si trajner, ndërsa Pelé e përfundoi karrierën si lojtari i parë (dhe deri tani i vetëm) me tre botërore.

Ndeshja: Mexico 2-0 Bulgaria, 1986 World Cup Round of 16
Goli1-0, Manuel Negrete (MEX, 34')

3. Do të ishte një ndeshje si gjithë të tjerat, po të mos ishte për këtë gol fantastik, duke e bërë këtë ndeshje të paharrueshme.

Ndeshja: Argentina 2-1 England, 1986 World Cup quarter-final
Goli: 2-0, Diego Maradona (ARG, 55')

4. Argjentina kundër Anglisë, e luajtur më 22 qershor 1986, u zhvillua katër vjet pas Luftës së Falklands midis Argjentinës dhe Mbretërisë së Bashkuar, dhe ishte një pikë kyçe në rivalitetin e ashpër futbollistik midis Argjentinës dhe Anglisë. Ishte gjithashtu ndeshja që u shënuan dy nga golat më të famshëm në historinë e futbollit, të dyja të shënuara nga Diego Maradona.

Ndeshja: Germany 4-1 Yugoslavia, 1990 World Cup Group D

Goli: 1-3, Lothar Matthaus (GER, 64'

5. Një ndeshje që kishte protagonist vetëm një ekip, Gjermaninë që shpalosi të gjithe potencialin e saj përballë një rivali jo të dobët, në ato vite.

Ndeshja: Portugal 0-1 Korea Republic, 2002 World Cup Group D
Goli: 0-1, Park Jisung (KOR, 70')

6. Botërori i polemikave, me Korenë që u akuzua për favorizim nga arbitrat, por në asnjë mënyrë nuk mund ti mohohet kjo kryevepër.

Ndeshja: Colombia 2-0 Uruguay, 2014 World Cup Round of 16
Goli: 1-0, James Rodriguez (COL, 28')

7. Goli që i dhuroi Rodriguez kualifikim tek Real Madrid. Lojtari që në atë kohë luante për Monaco ka hyrë në histori me këtë kryevepër. /EDS/

Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike