VIDEO/ Shqipëria ndez grupin H, pret dhurata nga Franca

11 Shtator 2019

ShqipĂ«ria ndez Grupin H duke u futur nĂ« garĂ« pĂ«r njĂ« biletĂ« nĂ« “Euro2020”. Fitorja ndaj IslandĂ«s pĂ«rzien dhe njĂ« herĂ« kartat me kuqezinjtĂ« tĂ« cilĂ«t shpresojnĂ« nĂ« njĂ« tjetĂ«r mrekulli, mbi tĂ« gjitha shpresojnĂ« qĂ« “gjelat” e Deschamps tĂ« tregojnĂ« egon e njĂ« ekipi Kampion Bote. Fati i ShqipĂ«risĂ« Ă«shtĂ« i lidhur ngushtĂ« me rrugĂ«timin e FrancĂ«s, dy sfidat e radhĂ«s nĂ« Grupin H mund tĂ« jenĂ« shumĂ« pĂ«rcaktuese tĂ« pĂ«r mbajtur tĂ« gjallĂ« Ă«ndrrĂ«n europiane. MĂ« 10 tetor, ShqipĂ«ria luan njĂ« tjetĂ«r sfidĂ« jetike, udhĂ«ton nĂ« transfertĂ« pĂ«rballĂ« TurqisĂ« ndĂ«rsa Franca viziton nĂ« ishull IslandĂ«n. Tre ditĂ« mĂ« pas Franca pret TurqinĂ« ndĂ«rsa ShqipĂ«ria luan nĂ« transfertĂ« pĂ«rballĂ« MoldavisĂ«.

Pas fitores me shumĂ« vuajtje tĂ« TurqisĂ« kundĂ«r AndorrĂ«s, shpresat ishin tĂ« mĂ«dha pĂ«r njĂ« blof tĂ« tyre nĂ« transfertĂ« pĂ«rballĂ« MoldavisĂ« por Turqia jo vetĂ«m qĂ« nuk vuajti por mori njĂ« fitore tĂ« pastĂ«r 0-4 me duke u katapultuar nĂ« majĂ«n e grupit H falĂ« fitores nĂ« sfidĂ«n direkte pĂ«rballĂ« FrancĂ«s. Tosun me njĂ« dopjetĂ« e beri mĂ« tĂ« lehtĂ« kĂ«tĂ« fitore ndĂ«rsa Turuc dhe Yazici kompletuan “pokerin” e golave.

Në këtë grup çdo detaj, çdo gol mund të bëjë diferencën në fund. Franca pa shumë motivim ndaj Andorrës siguroi një fitore të pastër 3-0. Coman është futbollisti i momentin në formacionin e Deschamps teksa realizoi sërish ndërsa Griezmann me apo pa bashkëshorten në tribunë vijon të gaboj nga pika e bardhë e penalltisë. Lenglet dhe Ben Yedder kompletuan tripletën e golave.

Tabela Grupi H

Pas 6 ndeshjeve në Grupin H, Turqia renditet në vendin e parë me 15 pikë por aq sa Franca. Islanda pozicionohet në vendin e 3-të në kuotën e 12 pikë, tre më shumë se sa Shqipëria.
(BalkanWeb)

www.balkanweb.com