VIDEO/ United-i mund Real-in, sa penallti të shpërdoruara

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Korrik 2017 10:25
Djajtë e kuq leksion madrilenëve

Manchester United-i mposhti Real Madrid-in me penallti në takimin e luajtur në SHBA të vlefshëm për International Champions Cup. ë e Jose Mourinos ishin më të saktë nga pika e bardhë e 11 metërshit, ndërsa sfida përfundoi në barazimim 1-1. ër “Djajtë e kuq” golin e shënoi Jesse Lingard-i, ndërkohë që spanjollët barazuan me penallti. u tregua i saktë, pasi Victor Lindelof-i rrëzoi brenda zonës së rreptësisë Theo Hernandez-in. të mëdha pati në gjuajtjen e penalltive. thënë se futbollistët e dy ekipeve të mëdha evropiane, nuk u treguan të saktë, ku nga 10 penallti u shënuan tre gola. ër anglezët realizuan Daley Blind dhe Henrikh Mkhitaryan, duke i dhënë fitoren skuadrës.

“Paqe” mes Skëndërbeut dhe Partizanit të Beogradit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
20 Tetor 2017 00:13

Skënderbeu ka barazuar sot 0-0 me Partizanin e Beogradit, në një takim që nuk vlente thjesht për fazën e grupeve të Europa League.

Vëmendja e shqiptarëve mbrëmjen e sotme ishte pikërisht në ‘Elbasan Arena’, ku korçarët u përballen me një ekip serb. Por, përtej gjendjes emocionale që shkaktonte kjo përballje, Skënderbeu luajti për të arritur 3 pikë, të cilat mund të rezultojnë të arta në ecurinë e aventurës europiane të korçarëve.

Pjesa e parë u karakterizua nga entuziazmi i korçarëve, por që nuk arritën t’i afrohen rrezikshëm portës së serbëve. Mundësinë më të mirë e pati Adeneyi, por shpërdoroi në tentativën për të dribluar një kundërshtar. Nga ana tjetër, serbët mbroheshin mirë dhe bënin presing, duke u munduar të dalin në kundërsulme të rrezikshme. Duhet theksuar se Skënderbeu bëri edhe një zëvendësim, pasi Radas nuk mundi të vijojë më tej lojën, dhe i la vendin Fidan Alitit, në minutën e 32-të.

Në minutën e 53-të pati dy mundësi të mira për Skënderbeun, por korçarët nuk arrijnë të gjejnë rrjetëm, me Soëe dhe Alitin.

Në minutën e 66-të, Sabien Lilaj godet rrezikshëm nga distanca, por topi shkon ngjitur me shtyllën.

Korçarët vijojnë të kërkojnë golin, të nxitur edhe nga mbështetja e jashtëzakonshme e tifozërisë, por në fund gjithcka eshte mbyllur në barazim.

Pas kësaj ndeshjeje Skënderbeu ka 2 pikë në grupin B po aq sa Partizani i Beogradit, teksa grupi kryesohet me 7 pikë nga Dynamo Kiev që ndiqet nga Young Boys me 3 pikë.

 

Genti-07515
Genti-07515
8 muaj më parë
Bravo cunave te Skenderbeut :)
PËRGJIGJU
0
0

Luftëtari shkarkon trajnerin

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
14 Tetor 2017 20:39

Luftëtari ka larguar trajnerin, Daniel Fernandez nga drejtimi i ekipit. Tekniku i gjirokastritëve ka konfirmuar largimin nga klubi jugor në një prononcim për “Panorama Sport”.

Përpos humbjes së fundit në shtëpi, Fernandez ka pasur probleme me ndihmës trajnerin tjetër uruguajan, Luis Kurbelo.

Ky i fundit do të marrë drejtimin e skuadrës pas shkarkimit të bashkëatdhëtarit të tij uruguajan.  

“Po, Peru-Kolumbi u tolerua”

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Tetor 2017 15:41

“A u tolerua takimit Peru-Kolumbi?” Përgjigjen e pyetjes e jep mesfushori peruan Renato Tapia i cili deklaroi se diçka e tillë ndodhi.
“Kolumbianët u afruan, e dinin situatën në fushat e tjera dhe kështu ne e menaxhuam takimin, ashtu siç duhej që të menaxhohej”, deklaroi në televizionin Panamericana lojtari.

Ai më pas tregoi edhe për bisedën me rivalin Falcao. Barazimi midis të dyja ekipeve, eliminoi Kilin nga kampionati botëror.

“Unë fola me të dhe më tha që të dyja skuadrat janë kualifikuar. A nuk është ky futbolli?”.
Kolumbia u kualifikua direkt, kurse Peruja duhet që të luajë në play off kundër Zelandës së Re.

Iuliano ka besim: Ekipi do të rikthehet te rezultatet pozitive

Ti mund ta lexosh kete ne 4 min.
11 Tetor 2017 17:34

 Partizani do të luajë në kuadër të javës së pestë të kampionatit ndeshjen e radhës ndaj Teutës.

Trajneri Iuliano në konferencën e sotme për shtyp ka analizuar situaten delikate tek ekipi ndërsa theksoi se të gjithë janë gati për t’a përballuar dhe për të rikthyer rezultatet që të gjithë dëshirojnë.  

“E presim qetësisht takimin me Teutën, kemi punuar mjaft mirë përgjatë këtyre ditëve, lojtarët e dinë që po kalojmë një moment delikat, por do ta përballojmë me të gjitha forcat tona këtë takim për të rikthyer skuadrën te rezultatet që të gjithë dëshirojnë.

Lojtarët janë të vetëdijshëm për momentin e vështirë që ndodhemi , por njëkohësisht janë të vetëdijshëm për forcën që kanë për të bërë atë që dinë të bëjnë mjaft mirë, të luajnë siç dinë dhe të shënojnë gola. Nuk është momenti të mendojmë që jemi në krizë , është momenti të tregojmë se çfarë dimë të bëjmë, dhe tashmë presim takimin e nesërm. 

Kemi zhvilluar 4 ndeshje në kampionat disa i kemi interpretuar mire, disa të tjera jo. Ajo që na ka shqetësuar më shumë është mungesa e shënimit të golit. Jemi këtu për të punuar dhe për të dhënë më të mirën Unë jam mjaft i kënaqur me impenjimin e lojtarëve ,por fusha e lojës është ajo që vlen më shumë dhe shpresoj që të arrijmë të interpretojmë sa më shpejt të njëjtin impenjim edhe në ndeshje”.

 Ka në dispozicion Iuliano lojtarët e duhur për të tuar titullin?

Besoj se i kam lojtarët, ndoshta disa prej tyre jo në 100% të kondicionit zik që ne pretendonim ti kishim, dhe ky mendoj se ka qenë një prej problemeve kryesore . Por po punoj shumë me grupin që kam, jam i kënaqur me lojtarët që punoj. Profesioni im është që edhe kur ke vështirësi, të jesh më optimist.

 Një skuadër e madhe ka shumë presion dhe preferoj që këtë presion më mirë ta mbaj unë dhe jo lojtarët. Marr përsipër të gjitha përgjegjësitë, pasi kjo është puna ime,dhe dua ti shoh lojtarët më të çiruar në fushën e lojës. Sigurisht në këto katër ndeshje nuk kemi marrë rezultatet që ne pritnim ,kemi shpërdoruar shumë raste për gol.                 

Çështja Çani?

Edgar ka qenë një investim i madh i klubit. Ai ka patur probleme përsa i përket riaftësimit zik të tij. Ishte dëshira e Çanit që të ishte në fushë dhe të ndihmonte skuadrën, ndoshta aktivizimi i tij mund të ketë qëne edhe një gabim i imi.

Dua të shpjegoj se Çani kërkoj të ndihmonte skuadrën dhe duke parë dëshirën e tij të madhe vendosëm së bashku që ta aktivizonim në lojë pjesërisht . Në të gjitha ato minuta që është aktivizuar Çani më ka dhënë sinjale pozitive. Por në fund mu desh të mos e aktivizoja më ,pasi nuk është në 100% të formës së tij.

Të gjithë ju e njihni se cili është Çani, ndaj e shoh të padrejtë në respekt edhe të tij që ta hedh në këtë moment në fushë . Për momentin Çanin dua ta falendëroj për gadishmërinë që ka shfaqur ndaj meje dhe shokëve të skuadrës , por do të luaj vetëm kur ai të jetë në 100% të formës në mënyrë që kur të jetë në fushë të shohim Çanin që të gjithë ne njohim.

Sukaj do ta nisë si titullar takimin ndaj Teutës?

Sukaj është një lojtar i veçantë, me shumë personalitet. Trajneri duhet të bëjë zgjedhje, dhe merr përgjigjet nga lojtarët në stërvitje. Sukaj aktualisht ka punuar shumë në stërvitje dhe sigurisht e marr gjithmonë në konsideratë . Ka patur disa momente kur ai nuk është përgatitur ashtu siç kërkoja unë dhe e kisha të pamundur ta aktivizoja titullar.

Në këtë klub jemi për të ndërtuar një grup lojtarësh profesionistë , të cilët ta ndjejnë fanelën që veshin, të mos jenë egoist,por të jemi të gjithë në shërbim të klubit. Në ditët e fundit kemi punuar shumë në aspektin psikologjik të grupit dhe Sukaj përgjatë këtyre ditëve ka qenë një shembull i vërtet për skuadrën.

E keni studiuar ekipin e Teutës ?

Jo vetëm Teutën, unë i studioj të gjithë kundërshtarët. Teuta është një skuadër mjaft aggressive, vrapon shumë, nëse ne nuk do të jemi agresiv si ata apo më tepër se kundërshtari , niveli ynë teknik nuk do të mund të bëj diferencën. Teuta është një skuadër e përgatitur mjaft mirë, dinë cfarë kërkojnë në ndeshje ,por ne do ta përballojmë me armët tona. Forcën e grupit që mendoj se e kemi rigjetur. Jo vetëm ndaj Teutës , por ndaj të gjithë kundërshtarëve ne duhet të jemi më agresiv sikur të kemi përballë ekipin më të mirë në botë.          

Soue është lojtar që e kam stërvitur në Itali. Po ecën mirë, por di që ka problem me fushën me bar sintetik, ku ne stërvitemi. Do të ndryshoja rezultatet, pasi nga merkatoja nuk ndryshoja asgjë. Asanit i duhet një program stërvitor i veçantë që të jetë në formën maksimale. Ai është një lojtar interesant.