Vuajtje dhe varfëri, Lukaku-t i është dashur të heqë shumë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Janar 2018 16:54
Romelo Lukaku, tani jeton në luks.

Sulmuesi i Manchester United, Romelo Lukaku, tani jeton në luks dhe është ndër më të paguarit. Transferimi i tij te Manchester United u bë për një shifër rekord prej 75 milion sterlinash nga Everton.

Por, lojtari i përfaqësueses belge, Romelo Lukaku ka pasur një jetë të vështirë në Antwerp. Familja e tij mori tatëpjetën kur babai i futbollistit, Roger, u burgos për 15 muaj në vitin 2013 për sulm ndaj një femre, të cilën e mbajti në makinën e tij me dhunë.

E ëma Adolphine, pavarësisht se ishte e sëmurë rëndë, detyrohej që të punonte si pastruese në zyra dhe lokale të ndryshme.

Ish-lojtari i Chelsea dhe West Brom thotë se kjo ka ndikuar psikologjikisht.

Lukaku ka shënuar 16 gola në 31 ndeshje për United këtë sezon.

"Kur babai im ndaloi së luajturi futboll, ne patëm një gropë financiare. Njerëzit na lanë t’i zgjidhnim hallet vetë dhe gjithmonë këtë nuk kam për ta harruar. Gjithçka për ne ndryshoi brenda dy muajve. Mbaj mend gjithçka, isha pesë ose gjashtë vjeç, sapo kisha filluar të luaja futboll, dhe pastaj babai im u tërhoq.

Ne nuk kishim televizor apo energji elektrike në shtëpi. Ne na nxorën jashtë nga banesa jonë dhe u zhvendosëm në Antwerp. Në fillim nuk kishim as perde në dritare. Ne flinim në dysheme, me nënën time, vëllanë Jordan dhe unë lart e babai në dysheme. Mu desh ta lija futbollin se nuk ikja dot në stërvitje”, kujton Lukaku eksperiencën e vështirë.  /EDS/

Chelsea gjen zëvendësuesin e Hazard, vjen nga Manchester United

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
22 Korrik 2018 20:58
Mourinho nuk e do më

Chelsea ka shfaqur interes për të nënshkruar me sulmuesin francez të Manchester United, Anthony Martial. Sipas raporteve më të fundit blutë e Londrës po punojnë për një marrëveshje për të sjellë Martial nga “Djajtë e Kuq” si zëvendësues për Eden Hazard, i cili ka kërkuar të largohet nga “Stamford Bridge” këtë verë për Real Madridin. Duke refuzuar ofertën për një kontratë të përmirësuar në “Old Trafford”, Martial kërkohet gjithashtu nga kampionët gjermanë të Bayern Munchen. As Chelsea dhe as Bayern nuk janë të gatshëm të paguajnë 100 milionë euro për sulmuesin francez, i cili ka të mbetur vetëm një vit në kontratën e tij të “Old Trafford” dhe muajin e kaluar e lejoi përfaqësuesin e tij të deklaronte publikisht se ka ardhur koha për të lëvizur diku tjetër. Ndërsa United mban një opsion të njëanshëm për të zgjatur kontratën e 22-vjeçarit për një sezon shtesë.

Në sezonin e kaluar Martial grumbulloi 30 ndeshje në Premier League, por vetëm 18 si titullar ndërsa shënoi 8 gola dhe kontribuoi me 5 asiste. E ardhmja e tij duket larg United dhe destinacioni ideal mund të jetë Chelsea, me trajnerin Sarri që kërkon një sulmues të uritur. Trajneri Jose Mourinho është i hapur për shitjen e Martial dhe rekrutimin e një anësori të specializuar. Në kohët e fundit Mourinho ka shfaqur interes për sulmuesin e Interit, Ivan Perisic, pasi e shikon si zëvendësuesin ideal të francezit, por problemi qëndron te Interi. Drejtuesit zikaltër nuk duan të shesin një nga lojtarët më të mirë, pasi e shohin si pjesë thelbësore në projektin e trajnerit Luciano Spalletti.  /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

''Çdo budallallëk që mund të thuash në ditët e sotme, ta kujtojnë gjithë jetën''

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
22 Korrik 2018 14:03

Jurgen Klopp ka mbrojtur plot pasionin veten pasi është kritikuar për shumën e madhe të parave që ka shpenzuar këtë verë kur më parë ishte ai që kritikonte kundërshtarët e tij në Premier League për shpeznime të shfrenuara.

Vetëm pak ditë më parë Liverpool theu rekordin e shifrës më të lartë paguar për një portier, kur kaloi te Roma 65 milionë paund për Alisson Becker, ndërsa më parë kishte blerë Naby Keita, Fabinho dhe Xherdan Shaqirin. Në fillim të vitit ai gjithashtu theu rekordin për mbrojtësin më të shtrenjtë, duke paguar plot 75 milionë paund te Southampton për Virgil van Dijk, duke e çuar në 170 milionë paund shifrën e parave që kanë dalë këtë vit kalendarik nga arkat e Liverpool.

Kur Manchester United pagoi 89,3 milionë paund për Pogba, Klopp pati deklaruar: “Klubet e tjerë mund të harxhojnë më shumë para për të marrë lojtarët më të mirë. Unë dua t’i bëj gjërat ndryshe. Edhe nëse do t’i kisha ato para do t’i bëja ndryshe”.

I pyetur për komentet e tij gjatë një konference për shtyp në SHBA ku Liverpool po merr pjesë në International Champions Cup, trajneri gjerman tha: “Nuk e kam problem që më kritikojnë, as Manchester United-it nuk iu bë vonë për fjalët e mia. Është e vërtetë që kam ndryshuar mendim, por më mirë të ndryshosh mendim se sa të mos kesh fare një të tillë. Ky është problemi në ditët e sotme, çfarëdo budallallëku të thuash njerëzit nuk e harrojnë më. Por nga ana tjetër ato që kam thënë atëherë janë të vërteta. Para dy vitesh 100 milionë paund ishte një shifër e çmendur, sot gjërat kanë ndryshuar totalisht”.

Klopp mbrojti blerjet e deritanishme duke thënë se Fabinho u mor për të zëvendësuar Emra Can ndërsa Keita ishte piketuar që më herët. Por vlerësoi veçanërisht lojtarin më të lirë që ka blerë deri më tani, Xherdan Shaqirin: “Ai ka luajtur shumë mirë në disa ndeshje për Stoke. E di që skuadra e tij ra në kategorinë e dytë, por ai është vetëm 26 vjeç dhe me lojtarët e duhur përreth mund të hedhë hapin tjetër në karrierë”./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

Guardiola këshillon Sane para sezonit të ri: Harroje Gjermaninë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
21 Korrik 2018 22:27
Trajneri spanjoll flet për 22-vjeçarin

Trajneri i Manchester City, Pep Guardiola i ka thënë lojtarit të tij, Leroy Sane që të mos mërzitet për faktin se nuk u ftua nga kombëtarja gjermane në kampionatin Botëror nga trajneri, Joachim Loë. 22-vjeçarit nuk i dha një mundësi tekniku i “Pancerave” për t’ju bashkuar ekipit në Rusi. Megjithatë, për lënien jashtë të tij, Loë u kritikua mjaft nga mediat dhe specialistët e futbollit.

Sulmuesi bëri një paraqitje të shkëlqyer me “Qytetarët” sezonin e kaluar 2017-18, ku u shpall edhe kampion në Premier League. Tani Guardiola shpreson që Sane të ndihet i motivuar nga fakti që mbeti jashtë Botërorit.

“Leroy duhet të pranojë se ky vendim mund t’a bëjë atë më të fortë. Ai ka mundësinë t’i tregojë ekipit kombëtar dhe ne, se ka një tjetër sezon para për të shfaqur cilësitë e tij. Është i ri dhe për dy vite vjen kampionati evropian dhe pas katër vitesh një tjetër Kupë Bote. Unë mendoj se tani është e kaluar. Trajneri i Gjermanisë vendosi se çfarë është më e mira për ekipin kombëtar”- tha tekniku spanjoll i kampionëve anglezë.

Gjermania nuk ia doli të kalojë as grupin në Rusi, pasi u mund nga Meksika dhe Korea e Jugut, ndërsa shënoi vetëm një fitore 2-1 ndaj Suedisë. Sane u la jashtë listës në momentin e fundit, edhe pse kishte bërë një sezon fantastik me City-n, ku kishte shënuar 10 gola dhe dhënë 15 asiste. /EDS/

*************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Chelsea piketon zëvendësuesin e Hazard dhe Willian

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Korrik 2018 14:58

Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin dhe Eden Hazard ose Willian do të largohet gjatë merkatos së verës. Gjigantët e Premier League kanë piketuar objektivin e Liverpool-it, Nabil Fekir, i cili ka bërë një sezon të shkëlqyer me Lyon. Hazard është lidhur shumë në ditët e fundit me një transferim te Real Madridi, me mediat belge që raportojnë se babai i lojtarit po zhvillon bisedime me drejtuesit e “Los Blancos”. Në fakt vetë kapiteni i Belgjikës e ka pranuar se dëshira e tij është të bashkohet me Real Madridin, dhe këtë e tha edhe përpara fillimit të Kampionatit Botëror. “RMC Sport” shkruan se Chelsea do të kërkojë të bëjë një lëvizje Fekir, nëse Hazard ose Willian do të largohen, me brazilianin që është lidhur me Barcelonën. Willian është kthyer në prioritet për drejtuesit e klubit katalanas dhe “Sky Sports” raportoi se katalanasit kanë bërë një ofertë prej 61 milionësh eurosh për brazilianin, pas dy ofertave të para që u refuzuan nga blutë.

Nabil Fekiri ishte shumë afër transferimit te Liverpool, por në fund palët nuk arritën të konkretizon një marrëveshje. Ai vazhdon të jetë ende pjesë e Lyon, por duket se e ardhmja e tij do të jetë në Premier League. Skuadra e “Stamford Bridge” do të bëjë një lëvizje për fituesin e Kupës së Botës me Francën, por blutë do të kenë konkurrencën e Liverpool-it, me trajnerin Jurgen Klopp, që po përgatit një tjetër ofertë përfundimtare për sulmuesin e krahut. 24-vjeçari që ka kontratë deri në vitin 2020 me Lyon. Në edicion e kaluar grumbulloi 40 ndeshje në të gjitha kompeticionet duke shënuar 23 gola si dhe dha edhe 8 asiste. Ai nuk ishte titullar te Franca në Kampionatin Botëror, por dha një kontribut të madh kur iu kërkua të zbriste në fushë nga trajneri i “Gjelave”. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.