Wolvesi i Jorge Mendes: Dy herë më shumë lojtarë portugezë sesa britanikët

07 Shtator 2020

Për lojtarët që dëshirojnë të bashkohen me Wolverhampton Wanderers është më mirë të mësojnë portugalisht sesa anglisht, nëse nuk e flasin asnjë gjuhë tjetër. 

Gjuha e Shekspirit nuk është primare në një klub të Anglisë, kjo pasi në dhomën e zhveshjes së Wolves gjejmë dy herë më shumë futbollistë portugezë (10) sesa britanikë (5).

Emri i fundit që u bashkua me këtë koloni portugeze të Wolverhampton është Fábio Silva, një sulmues 18-vjeçar, me vetëm 21 ndeshje në ekipin e parë të Portos, por shumë premtues dhe për të cilët ata kanë paguar 40 milionë euro!

Introducing…

??✍️ pic.twitter.com/1GSjCr7bjU

— Wolves (@Wolves) September 5, 2020

Kjo është kontrata më e shtrenjtë në historinë e klubit. Përshtatja në klub nuk do të jetë e vështirë për të.

Futbolli ka ndryshuar shumë. Në vitin 1888, Wolves ishin një nga 12 klubet themeluese e FA. Ata ishin nga klubet frymëzuese për lindjen e Kupës së Evropës. Tetë vjet më parë ata luajtën në League One (niveli i tretë i grave).

Sezonin e kaluar ata përfunduan në vendin e shtatë në Ligën Premier dhe arritën në çerekfinale të Ligës së Evropës.

Pas kësaj rritje është një emër që është mjaft i vështirë për tu shqiptuar: Guo Guangchang, një miliarder kinez i cili katër vjet më parë bleu klubin për 52 milionë euro.

Për të konsoliduar klubin, ai gjithashtu bleu 20% të Gestifute, agjencia që është në pronësi të Jorge Mendes.

Wolverhampton Wanderers nisi projektin e ri nga viti 2016 , ku atë vit ofruan emra si Hélder Costa, Joao Teixeira dhe Ivan Cabaleiro.

Në vitin 2017, Ruben Neves dhe Roderick Miranda po ashtu u bashkuan, ku spikati edhe emërimi i trajnerit, Nuno Espírito Santo.

Në vitin 2018, Rui Patricio, Joao Moutinho, Diogo Jota dhe Rúben Vinagre, ndërsa një vit më vonë erdhën emra si Daniel Podence, Pedro Neto dhe Bruno Jordao.

Që nga viti 2016, Wolves ka shpenzuar rreth 125 milionë euro vetëm për futbollistët portugezë.

Në dy vitet e fundit, 235 milionë në përgjithësi.

Nëse një lojtarë britanikë dëshiron të ndjehet sikurse të luajë jashtë vendit, duhet të shkojnë në Wolverhampton. /Telegrafi/

Coronavirus – Statistikat

TotalKosova

Infektuar
Shëruar
Vdekur

Data credits CSSE at JHU

Shfaq statistikat COVID-19

Trendi i Coronavirus-it në Kosovë

Data credits:corona-ks

Të gjitha lajmet rreth Coronavirus-it
www.telegrafi.com

ulaş utku bozdoğan
ulaş utku bozdoğan astrolog
ulaş utku bozdoğan