Yjet e futbollit shkëlqejnë në 20-vjetorin e atleteve të famshme Nike

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
7 Shkurt 2018 21:18

Disa nga yjet më të mëdhenj në futbollin botëror u bashkuan sonte për të festuar 20-vjetorin e atleteve të famshme "Mercurial" të “Nike”. Neymar, Alexis Sanchez, Pierre-Emerick Aubameyang dhe Eden Hazard u ngjitën në eventin në “The Printworks” në Londër me stilin e tyre kur dolën nga supermakina me 'Mercurial' të ngjyrosur në anën tjetër. Lojtarët u paraqitën në skenë për setin e detyrueshëm të fotografive dhe dukej se po e shijonin këtë moment duke qenë në qendër të vëmendjes. /EDS/

United 'hap thesin', Mourinho zbulon pesë prioritetet e merkatos

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 23:41
Një prej tyre i Realit

Sezoni i Manchester United është për t’u harruar dhe Jose Mourinho e di se ka gabuar me zgjedhjet e tij, jo vetëm në merkato. Asnjë titull i rëndësishëm për të disatin vit radhazi dhe tifozët e “Djajve të Kuq” janë velur me dështime. Trajneri portugez ka bërë një listë me pesë lojtarë që kërkon në merkaton e verës për të përforcuar skuadrën dhe sipas “Mirror” është takuar me Ed Woodward, nënkryetari ekzekutiv i United, të cilit ai kërkoi të plotësonte dëshirat e tij për të qenë kompetitiv edicionin e ri. Lista do të formohej nga qendërmbrojtësi Toby Alderweireld i Tottenham, për të përforcuar mbrojtjen, mesfushori i Shaktar, Fred, Jean Seri i Nice dhe Jorginho i Napolit, ndërkohë në repartin e sulmit synimi i portugezit është uellsiani Gareth Bale. Nënshkrimi me sulmuesin e Real Madridit do të ishte një nga operacionet e mëdha të verës.

Bale e ka thënë shpesh herë se është i lumtur në Madrid, megjithatë trajneri Zinedine Zidane nuk e ka parë si alternativë të parë për repartin e sulmit. Ai kërkon të luajë dhe në rast se francezi nuk ia siguron një vend titullarit me siguri ai do të largohet dhe United është gati t’i ofrojë një kontratë të majme. Real Madridi do ta lërë atë vetëm për një shumë prej rreth 100 milionë eurosh, praktikisht atë që është shpenzuar për lojtarin, kur ai nënshkroi me “Los Blancos” në verën e vitit 2013 kur erdhi nga Tottenham. Edhe pse dëmtimet nuk e kanë lënë të qetë, ku për pjesën më të madhe të sezonit Bale ka qenë në stol në javët e fundit është rikthyer në formën e tij më të mirë dhe kërkon një vend në formacion në finalen e Kievit kundër Liverpool-it. Deri më tani ai ka shënuar 16 gola në La Liga në 26 ndeshje, prej të cilave vetëm 20 si titullar. /EDS/


**********************************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Arsenal bën zgjedhjen surprizë për pasuesin e Wenger

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 21:59

Unai Emery është trajneri i ri i Arsenal-it. Në ditën e largimit përfundimtar të Arsene Ëenger, klubi londinez zyrtarizon emri e ri. Edhe pse favorit për të marrë drejtimin e skuadrës ishte Mikel Arteta, do të jetë një tjetër spanjoll që do të ketë detyrën e vështirë të pasojë mjeshtrin francez por edhe të rikthejë Arsenal-in në nivelet e larta.

Bisedimet me Emery mësohet se nisën vetëm së fundmi dhe kur shumica e lojtarëve prisnin një rikthim të Arteta-s, erdhi njoftimi zyrtar. Tashmë ish-trajneri i Paris SG, u largua nga Franca pasi nuk iu rinovua kontrata. Emery fitoi tre vjet rresht Europa League me Sevilla-n para se të kalonte në vitin 2016 te PSG. Por edhe pse fitoi 7 trofe në tre vjet, “pasanikët” e Francës vendosën që të mos e vazhdonin bashkëpunimin. Objektivi kryesor i klubit ka qenë një triumph në Champions League, por në këtë kompeticion gjithmonë ka dështuar.

Si lojtar Emery ka qenë pjesë e Real Sociedad, Toledo, Racing Ferrol dhe Lorca Deportiva, ku në 399 ndeshje në 14 vjet ka shënuar 18 gola. Por fati do të ndryshonte në vitin 2004 kur nisi edhe aventurën si trajner, ku pati sukses kudo ku drejtoi.

Rreshtimi i tij i preferuar është 4-2-3-1 ose 4-3-3 dhe mbetet për t’u parë si do të vendoset Arsenali në fushë sezonin e ardhshëm dhe sidomos emrat e lojtarëve që do të largojë dhe atyre që do të afrojë. Edhe pse anglishtja e tij nuk është e prkryer, kjo nuk pritet të jetë problem madhor për të./EDS/

 

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com apo edhe riprodhimi i lajmit pa autorizimin tonë. Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

'Adieu Arsenal'… Pas 22 vitesh Wenger dorëzon çelësat (FOTO)

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 20:10

Arsen Wenger u largua përfundimisht nga Arsenal të hënën pasi pastroi tavolinën e punës në zyrën e tij në qendrën stërvitore të klubit. Francezi u shoqërua në metrat e fundit jashtë ambienteve duke bërë fotografi me tifozët dhe duke dhënë autografë.

68-vjeçari mbërriti në klub në orët e para të mëngjesit dhe qendroi aty pesë orë duke u prshëndetur me stafin. Pas 22 vitesh në drejtim, në ditën e fundit iu deshën 2 makina për të zbrazur zyrën dhe me siguri u sforcua për të mos e lëshuar veten në një ditë të vështirë për të.

Ende nuk dihet se me çfarë do të merret francezi në të ardhmen, por siç deklaroi javën e kalua, me siguri do të vendosë për këtë para se të fillojë Kupa e Botës. “Nuk e di a do të dua përsëri të vuaj kaq shumë. Kam ende dëshirë të drejtoj një skuadër, por nuk mund ta them me siguri se do ta bëj një gjë të tillë”, pati thënë ai për “The Guardian”.

Trajneri francez ishte në presion të madh këtë sezon pasi Arsenali nuk mundi të kualifikohej për në Champions League duke e mbyllur kampionatin në vend të gjashtë. Emri i tij u lidh me Paris SG para se francezët të zyrtarizonin Thomas Tuchel dhe mund të rikthehet te Monaco nëse klubi i Principatës ndërpret marrëdhënien me trajnerin Leonardo Jardim.

Ndërkaq, Arsenal nuk e ka emëruar ende pasuesin e tij. Më shumë mundësi për të marrë drejtimin ka Mikel Arteta, ndihmës i Pep Guardiola-s te Manchester City, por Unai Emery është një emër që ka dalë në skenë orët e fundit. Ish-yjet e Arsenal Patrick Vieira dhe Thierry Henry gjithashtu janë diskutuar si kandidatë të mundshëm./EDS/

 

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com apo edhe riprodhimi i lajmit pa autorizimin tonë. Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

A do qëndrojë tek United? Pogba zbërthehet dhe tregon planet

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 17:21
Mesfushori flet troç

Pas vetëm dy sezonesh e ardhmja e Paul Pogba te Manchester United është e paqartë. Mesfushori francez gjatë verës së vitit 2015 u largua nga Juventus për t;’u kthyer të “Djajtë e kuq”, të cilët derdhën në arkat e klubit bardhezi shifrën rekord për kohën prej 105 milionë eurosh. Por deri më tani, shifrën e paguar nga anglezët, mesfushori ende nuk e ka shpërblyer në fushë. Futbollisti i vitlindjes 1993 gjatë dy sezoneve në “Old Trafford” nuk ka shkëlqyer dhe ka përfunduar jo pak herë në qendër të kritikave. Marrëdhënia me Josè Mourinho-n nuk është ndër më të mirat, me “Special One” që në disa raste e ka ulur në stol.

SKENARI – E pashmangshme në këtë rast të flasësh për merkato. Duke parë situatën, në këto muajt e fundit është folur shumë për mundësinë e shitjes së Pogba. Ish-juventini është përfolur për një transferim te Paris Saint-Germain i Tuchel, por nuk mund të përjashtohet plotësisht edhe një rikthim i bujshëm te bardhezinjtë. E ardhmja e tij në Mançester është e paqartë dhe është vetë francezi ai që e konfirmon një gjë të tillë në një intervistë për “Canal Plus”: “A do të jem lojtar i Manchester United sezonin e ardhshëm? Nëse flasim për aspektin kontraktual përgjigja është ‘po’, por nuk mund të jesh i sigurt për asgjë”.

MOURINHO – “Një trajner dhe një lojtar nuk mund të jenë detyrimisht miq të mirë, nuk jemi të detyruar që të shkojmë për darkë bashkë. Kam pasur disa probleme, është çështje mentaliteti. Më ka ulur në stol, por unë i jam përgjigjur në fushë duke dhënë gjithmonë maksimumin. Gjithsesi, me të jam rritur në aspektin e lidershipit, duke marrë edhe shiritin e kapitenit. Ka qenë e rëndësishme për mua”.

PSG – “Hipoteza Paris? Unë them jo, të jem i sinqertë nuk është një opsion që më tërheq. Jam rritur aty, por babai dhe mamaja ime kanë bërë gjithnjë tifo për Olimpique Marseille, PSG nuk ka qenë pjesë e jetës sime të përditshme”./EDS/

*********

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.