Ylli i Paris SG transferohet në Spanjë, ja si u bindën francezët

Është zyrtare. Gonçalo Guedes do të luajë në Valencia këtë sezon. Sulmuesi portugez kthehet në La Liga. Peter Lim ka mbyllur marrëveshjen duke shpenzuar e 40 milionë euro për të nënshkruar me sulmuesin, shumën që ai kishte vendosur që nga fillimi për të investuar në merkato. Mbetet për t’u parë nëse për 40 milionë euro Valencia fiton të gjitha të drejtat e Guedes apo PSG do të mbajë një pjesë të tyre dhe variablat e mundshme. Por sipas klubit, transferimi është në mënyrë përfundimtare, pa mundësi të detyrueshme të blerjes. Portugezi është një lojtar i Valencia-s, për të gjitha synimet dhe qëllimet. Në orën 22:23, klubi njoftoi zyrtarisht marrëveshjen nëpërmjet një njoftimi në rrjetet sociale: “Valencia ka arritur një parim të marrëveshjes me PSG për transferimin përfundimtar të Gonçalo Guedes, i cili do të udhëtojë të martën në Valencia për të nënshkruar kontratën e tij të re si një lojtar i bardhezinjve”.

Peter Lim, pronar i Valencia-s, ka udhëtuar me jahtin e tij private, me Anil Murthy dhe Mateo Alemany, në Corsica për t’u takuar me Antero Henrique, drejtor sportiv i PSG. Pronari i Valencia-s arriti në Evropë me një objektiv të qartë dhe unik: të nënshkruajë me Gonçalo Guedes dhe ai tashmë e ka mbyllur atë. Lim vuri kushtet e tij në tavolinë, dhe me punën e Jorge Mendes, i cili ishte gjithashtu në takim, ata bindën PSG-në të linte lojtarin që ai përfaqëson të largohej. Dje, aksionari më i madh i Valencia-s dhe super-agjenti portugez e panë ndeshjen Espanyol-Valencia në një nga llozat VIP të Cornellà-El Prat. Dhe atje ata planifikuan strategjinë që të ndiqte në mënyrë që PSG të hapte krahun për sulmuesin portugez. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.