Zbulohet arsyeja e rënies në peshë të kampionit Tyson Fury

Ti mund ta lexosh kete ne 5 min.
10 Janar 2018 16:06
Dietologu i njohur, Greg Marriott, flet për regjimin e rreptë ushqimor të boksierit para rikthimit në ring

Boksieri Tyson Fury ha 7 vakte në ditë për një total prej 3,500 kalorish, por është duke rënë nga pesha në mënyrë të shëndetshme dhe po bëhet gati për ndeshjen e tij të parë pas dy vjetësh. Fury është i gatshëm të rikthehet në ring, në një kohë që nuk ka zhvilluar asnjë duel qysh pas fitimit të titullit kampion bote për pesha të rënda në duelin me Wladimir Klitschko në nëntor 2015, por më parë ai duhet të zhdukë kilogramët e tepërt.

Fury është duke punuar me dietologun Greg Marriott, i cili ka bashkëpunuar gjithashtu edhe me modelen Kelly Brook, duke e ndihmuar të shkojë në peshën e saj ideale 66 kg. “Sky Sports” ka intervistuar dietologun Marriott për të mësuar se si po e ndihmon ai Fury-n të bie në peshë në mënyrë të shëndetshme…

Sa kilogramë ka humbur Tyson që nga momenti kur iu rikthye stërvitjes?

Ai ka humbur afërsisht 25 kilogramë. Por nuk është thjesht çështje peshe, duhet punuar edhe në aspektin psikologjik për t’u ndjerë mirë. Një boksier i lumtur është një luftëtar i rrezikshëm.

Për momentin çështja është te menaxhimi i peshës. Ai nuk po stërvitet aq fort në një kohë që është mbipeshë, sepse është më i ekspozuar ndaj dëmtimeve, kështu që po punon me intensitet të ulët dhe po menaxhon dietën. Ai po përshtatet gradualisht me stërvitjen lehtësisht.

Nuk është çështje se sa peshon ai aktualisht. Thelbi është se si ndihet ai. Ashtu si edhe Billy Joe Saunders, ata nuk kanë humbur peshë në mënyrën e duhur më parë – rraskapitja në palestër e shoqëruar me një koktej proteinash nuk është gjëja e duhur për t’u bërë.

Sa kalori po konsumon ai aktualisht?

Ai konsumon aktualisht 3,500 kalori në ditë. Për shembull, nëse merr 1,000 kalori, por konsumon 1,000 kalori në palestër, nuk ke bërë asgjë. Kur përpiqesh të biesh në peshë pa kaloritë e mjaftueshme është njësoj si të përplasesh me murin dhe sforcimi është e madh. Në këtë pikë duhet të çlirohen shumica e boksierëve. Tyson duhet të marrë 3,500 kalori në ditë, por kur ai të harxhojë 2,000 kalori në palestër, do të ketë nevojë për 5,500 kalori në ditë. Kështu mund të biesh në peshë, kjo është mënyra e shëndetshme për ta bërë këtë.

A mund të na e përshkruani dietën ditore të Fury-t?

Tyson po ndjekë dietën ‘ketogjenike’. Njerëzit thonë se kjo dietë është më në modë, por Tyson po stërvitet me intensitet të ulët për momentin. Dieta ‘ketogjenike’ konsiston në konsumimin e lartë të yndyrnave, shumë pak karbohidrate dhe disa proteina.

A po e ndjek Fury në mënyrë të disiplinuar këtë dietë?

Tyson po has në vështirësi aktualisht. I bëmë pak lëshime para Krishtlindjeve, por tani ai po stërvitet në Marbella dhe mund të them se po e ndjek në mënyrë të rreptë.

A është kjo dietë e mjaftueshme për Fury-n që ai të përballojë stërvitjen?

Dieta e tij është me nivele të mirëpërcaktuara, kështu që ne e dimë ekzaktësisht se sa karbohidrate duhet të marrë. I japim një xhel me përmbajtje të lartë glicemike, siç e përdorin edhe çiklistët, që i jep fuqi të mjaftueshme për një orë stërvitje. Pas seancës stërvitore, ai i rikthehet dietës normale, sepse sapo ke marrë karbohidrate kur je me dietën ketogjenike, ke nevojë për një “karburant” të ndryshëm. Pasi ka bërë një orë stërvitje, karbohidratet janë zhdukur nga trupi i tij, kështu që duhet përdorur një ushqim tjetër për të djegur yndyrat.

Në çfarë peshe synon të arrijë Fury para duelit të tij?

Tyson synon të jetë 117 kilogramë. E ndoqa Anthony Joshua-n ku r u ndesh me Carlos Takam dhe të kesh atë nivel muskulor harxhon shumë energji. Është e vështirë për Joshua-n që reduktojë përmasat e muskujve. Nuk është çështja të jesh njeri i madh, kjo është një lojë fitnesi. Për të bërë një paraqitje siç do Tyson, duhet të jesh më i lehtë që të mund të lëvizësh nëpër ring për 12 raunde.

Fury ishte poshtë peshës 114 kilogramë kur u ndesh me Klitschko-n. A mund të shkojë në këtë peshë sërish?

Po. Ai ra më poshtë peshës 114 kilogramë, por duke bërë gjithçka gabim. Nëse do të bëjë siç i them unë, ai mund të shkojë sërish nën peshën 114 kilogramë. Nuk them se s’do të jetë një rrugë e gjatë. Ne duam ta çojmë në fillim në një peshë të caktuar e më pas të punojmë fort për të rrëzuar kilogramët e tepërt. Roma nuk u ndërtua në një ditë, por është patjetër e arritshme.

Dhe pyetja e fundit... çfarë ushqimi preferon më shumë Fury?

Peshk me patate të skuqura, por kush është ai që nuk e pëlqen këtë? Nëse Tyson i qëndron me përpikmëri planit tonë mund edhe ‘ta shkelë’ regjimin ndonjëherë. Nëse e bën këtë dietë siç duhet, mund të bësh përjashtim edhe me ndonjë vakt. Nëse e bën në mënyrën e duhur, mund edhe të konsumosh gjëra të shijshme, por pa vlera ushqimore në një hark kohor prej 3 orësh, dhe sërish do të djegësh yndyrnat. Por nuk mund ta bësh këtë çdo fundjavë!

Tyson do të ketë edhe disa vakte të mira, më besoni. Të gjithë mendojnë se të bësh dietë është si të jesh i dënuar e i trishtuar, dhe se nuk mund të hash gjithçka, por metodologjia ime është e ndryshme. Duhet më parë të ushqesh mendjen dhe të duhet një mendje e shëndetshme para se të futesh në ring./EDS/

beni
beni
9 muaj më parë
Une e pelqej kete djalin, eshte shume tip sportiv <3
PËRGJIGJU
1
0
alban-77698
alban-77698
9 muaj më parë
Ky sportist eshte fantastik! E adhuroj, por nuk besoj se i ben te gjitha keto. Mediet e ekzagjerojne.
PËRGJIGJU
2
0
Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike